18 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ ۰۷:۵۰:۰۰
کد مطلب:  1676979
در نشست وزیر ارتباطات و سرپرست وزارت آموزش و پرورش عنوان شد؛
«شاد»، تکیه گاه آموزش و پرورش برای بازگشایی مدارس است

در جلسه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و سرپرست وزارت آموزش و پرورش برای بررسی وضعیت «شبکه شاد»، به توسعه این شبکه و افزایش کیفیت تجربه خوب کاربری در این فضا برای سال جدید تحصیلی تأکید شد.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط‌عمومی آموزش‌وپرورش استان چهارمحال‌وبختیاری به نقل از مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، صبح امروز عیسی‌زارع پور در جلسه‌ای که به منظور بررسی وضعیت «شبکه شاد» با حضور علیرضا کاظمی؛ سرپرست وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، ضمن قدردانی از زحمات معلمان و کادر اداری آموزش و پرورش و نقش بی بدیل آنان در پرورش نیروهای فرهیخته و عالم در کشور و با اشاره به راه‌اندازی و استفاده از شبکه شاد در دوران کرونا، اظهار کرد: راه‌اندازی شبکه شاد کار بسیار بزرگی بود و متخصصین کشور تهدید کرونا را تبدیل به یک فرصت برای نظام آموزشی کشور کردند.

وی با تأکید بر این که باید شاد تقویت شود و توسعه یابد، افزود: این شبکه باید به صورتی توسعه یابد که حتی یک نفر نیز از تجربه کار با آن ناراضی نباشد و برای کاربر تجربه مثبتی در استفاده از این شبکه ایجاد شود.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: این که همزمان حدود 2.5 میلیون نفر کاربر از محتوای چند رسانه‌ای در یک پلتفرم داخلی استفاده کنند تاکنون سابقه نداشته است.

وی با تأکید به این که باید فضای رقابتی و اکوسیستم در این حوزه شکل بگیرد، افزود: باید طوری تدبیر کنیم که فضای رقابت در حوزه پلتفرم ها و خدمات آموزش الکترونیکی با مدل اقتصادی مشخص در این حوزه شکل بگیرد در غیر این صورت با این شکل حمایت‌ها امکان ادامه مسیر دشوار است و ضمن این که زیست بوم آموزش الکترونیک کشور با چالش جدی روبرو می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: تلاش می‌کنیم امسال نیز استفاده از شبکه شاد، رایگان باشد اما باید نحوه تأمین منابع آن مشخص و ساز وکار جدیدی برای تداوم آن دیده شود.

وی به حرکت جهادی در دوره قبلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای توسعه دسترسی روستاها به اینترنت پرسرعت اشاره کرد و افزود: درباره هوشمندسازی مدارس نیز اولویت ما توسعه زیرساخت‌ها و افزایش پهنای باند است که البته باید منابع آن در بودجه سال آینده در نظر گرفته شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ابلاغ «طرح صیانت از کودکان در فضای مجازی» گفت: اجرای این طرح با همکاری وزارت آموزش و پرورش و دولت برای ایجاد فضایی امن و سالم برای کودکان و نوجوانان ضروری است .

 

زارع‌پور در پایان سخنان خود پیشنهاد کرد: کارگروهی متشکل از معاونان وزارت ارتباطات و آموزش و پرورش برای بررسی موضوعات مشترک این حوزه مانند توسعه شبکه شاد و طرح صیانت از کودکان در فضای مجازی تشکیل شود که با موافقت سرپرست وزارت آموزش پرورش اعضای آن نیز در همین جلسه تعیین شدند.

در ادامه جلسه، علیرضا کاظمی نیز در سخنانی با اشاره به این که یکی از بزرگترین دستاوردهای نظام در دوران کرونا راه‌اندازی «شبکه شاد» و «آموزش مجازی» بود، گفت: برای بازگشایی مدارس ما سه برنامه «مدرسه تلویزیونی»، «برنامه شاد» و «بازگشایی فیزیکی» را همزمان پیگیری می کنیم که برنامه شاد تکیه گاه اصلی ما برای بازگشایی مدارس است که در ابتدای مهر نسخه جدید آن را رونمایی می‌کنیم.

وی رایگان بودن استفاده از شبکه شاد را اصل مهمی در این حوزه عنوان کرد و افزود: اگر این اصل محقق نشود دانش‌آموزان مناطق محروم و ضعیف کشور از آموزش مجازی محروم می‌مانند.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به درگیری بیش از 50 میلیون نفر از مردم کشور با موضوع آموزش و پرورش، رایگان بودن این خدمات را موضوع حیاتی در این حوزه عنوان کرد.

وی «توسعه برنامه آموزشی شاد»، «طرح صیانت از کودکان در فضای مجازی» و «توسعه شبکه ارتباطات» و «هوشمند سازی مدارس» را از دیگر اولویت های وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد که نیاز به  همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دارد.

 

به اشتراک بگذارید :