14 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ ۰۷:۵۲:۱۳
کد مطلب:  1676957
مدیر هنرستان فنی و حرفه ای دخترانه نوایی آموزش و پرورش ناحیه پنج:
کارکرد مدرسه در جوامع نوین ، تعلیم و تربیت نیاز محور است

میترا طحان گفت: همانگونه که می دانیم کارکرد مدرسه در جوامع نوین ، تعلیم و تربیت نیاز محور است اما تحقق این امر مستلزم چرخش تحولی در سبک آموزش می باشد و آن نیز میسر نمی گردد مگر با تحمل شیب طاقت فرسای خلق و اجرای نوآوری های آموزشی

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان و به نقل از روابط عمومی مدیریت آموزش و پرورش ناحیه 5 اصفهان ، خبرنگار این ناحیه  مصاحبه ای با میترا طحان مدیر هنرستان فنی و حرفه ای هیات امنائی نوائی انجام داده که متن این گفتگو به شرح زیر است:

مدیر هنرستان نوایی:

بنده با 25 سال سابقه خدمت در آموزش و پرورش ، امسال با اتکال به درگاه پروردگار متعال ، ششمین سال مدیریت خود را در هنرستان نوائی آغاز می کنم.

این هنرستان در سال  1383 به همت زنده یاد حاج سید حسین نوایی بازسازی و افتتاح گردید. خدمت در فضایی که آن مرحوم با عشق به این سرزمین وفرزندانش بهترین مصالح و امکانات را صرف ساخت آن نموده اند افتخار بزرگیست که همه اعضای این مجموعه را اعم از معلم و دانش آموز، انجمن و هیات امنا بر آن می دارد که بهتر بودن و بهتر ماندن را سرلوحه کار خود قرار دهند.

این هنرستان با ظرفیت پذیرش حدود 370 نفر در رشته های گرافیک، شبکه و نرم افزار ، طراحی و دوخت ، تربیت کودک و حسابداری ، تعلیم و تربیت چندساحته را هدف و معیار اصلی برنامه ها و فعالیتهای خود در چند سال اخیر قرار داده است و استقبال 5 برابر ظرفیتی برای پایه های ورودی و همچنین اصرار اولیا به ثبت نام فرزندان بعدی خود در این هنرستان حاکی از رضایت خانواده و جامعه از استقرار راهبردهای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در مدارس دارد.

همانگونه که می دانیم کارکرد مدرسه در جوامع نوین ، تعلیم و تربیت نیاز محور است اما تحقق این امر مستلزم چرخش تحولی در سبک آموزش می باشد و آن نیز میسر نمی گردد مگر با تحمل شیب طاقت فرسای خلق و اجرای نوآوری های آموزشی.

هنرستان نوائی طی 5 سال اخیر ضمن توانمندسازی نیروهای انسانی با طراحی و اجرای چندین نوآوری آموزشی از جمله جشنواره هویت من ، ایده کاپ دختران خلاق ، فوق برنامه های منشور زندگی ، رویداد دانش آموزی ردپا و ... توانسته است رسالت خود را در ارتقای جایگاه مدرسه بعنوان کانون تربیت محله به منصه ظهور برساند.

همچنین این هنرستان به محض شیوع بیماری کرونا با اقدامی سریع و دقیق، بستر را برای آموزش های مجازی موثر و منظم فراهم آورده و ارتقای مهارتهای نیروی انسانی را اولویت کار خود قرار داد.

طحان در ادامه با اشاره به شرایط سخت آموزش در دوران کرونا که موجب افت کیفی و کمی فعالیتهای مدارس گردیده است ، از سال تحصیلی 400-99 بعنوان یکی از پرافتخارترین سالهای نوائی وسال برداشت محصول 5 ساله ی این هنرستان نام برد و به موفقیت های زیر اشاره نمود:

تولید بیش از 3500 محتوای آموزشی توسط همکاران، برای درک بهتر مفاهیم درسی
استفاده از بستر فضای مجازی برای حضور آنلاین دانش آموز و معلم در کلاس درس
کسب رتبه های متعدد کشوری، استانی و ناحیه ای در جشنواره ها و مسابقات
کسب رتبه های دو و سه رقمی در کنکور سراسری 1400
کسب 3 عنوان از مجموع 6 عنوان معلم نمونه ناحیه 5 توسط معلمان این هنرستان
طراحی پروژه نوآورانه ردپا و جلب مشارکت معاونتهای مختلف شهرداری کلان شهر اصفهان در برگزاری این پروژه بی نظیر و اثربخش
 

مدیر هنرستان نوائی در انتها با اشاره به کمبود  نیروی انسانی در آموزش و پرورش استان اصفهان و توزیع مشکلات ناشی از این کمبود بر مدارس استان، مسئولیت کادراجرایی مدارس علی الخصوص هنرستانها را بسیار سخت و طاقت فرسا ذکر کردو مشکلات عدیده در تامین منابع انسانی و مالی را مانعی جدی برای تحقق انتظارات جامعه و مسئولین از مدارس دانست واز نمایندگان  مجلس ، مسئولین وزارتی و استانی، خیرین و اولیای محترم خواستند همراهی با مدرسه را رسالت اصلی و اولویت کار خود قرار دهند.

به اشتراک بگذارید :