18 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۱۴ ۱۵:۴۶:۴۱
کد مطلب:  1673933
سرپرست وزارت آموزش و پرورش در نشست با اعضای جامعه خیرین مدرسه ساز کشور؛
هیچ صدقه ای بالاتر از «انفاق در مسیر تعلیم و تربیت» نیست / دست عالمان و عاملان به امر خیر را می بوسم

سرپرست وزارت آموزش و پرورش در نشست با اعضای جامعه خیرین مدرسه ساز کشور، گفت: هیچ صدقه ای بالاتر از انفاق در مسیر تعلیم و تربیت نیست.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، پیش از ظهر امروز علیرضا کاظمی در نشست با اعضای جامعه خیرین مدرسه ساز کشور، با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم حافظی؛ رئیس سابق مجمع خیرین مدرسه ساز، اظهار کرد:  مجاهدت با مال، گاهی اوقات، دشوار تر از مجاهدت با جان است، بنابراین برخی از افراد جانشان را برای حفظ مال از دست می دهند.

وی با اشاره به آیاتی از کلام الله مجید افزود: اولین آرزوی انسانی که فوت می کند برگشت به این دنیا برای انفاق کردن است و انسان از خداوند در لحظه مرگ از خداوند می خواهد فرصت انفاق به او بدهد.

کاظمی گفت: هیچ صدقه ای بالاتر از انفاق در مسیر تعلیم و تربیت نیست من دست همه عالمان و عاملان به امر خیر را می بوسم خداوند به خیرین لطف کرده و توفیق حضور در این میدان را به آن ها را داده است

 لذا هیچ توفیقی بالاتر از انفاق و کار خیر نیست و از جمله اعمالی است که همیشه ماندگار خواهد بود.

وی ادامه داد: دوام و قوام جامعه به نفس های گرم خیرین بستگی دارد و خداوند همواره بر این نکته تأکید کرده است.

کاظمی خاطرنشان کرد:  تمام تمرکزم در دوره سرپرستی بر این است که بازگشایی خوبی در اول مهرماه داشته باشیم.

وی ادامه داد: در مورد آموزش و پرورش نباید  هیچ گاه دچار ساده انگاری و کوچک انگاری بشویم. دو کار دشوار در جوامع وجود دارد: یکی «حکمرانی» و دیگری «تعلیم و تربیت» است. حکمرانی ابزار قدرت را در دست دارد اما کار تعلیم و تربیت فاقد چنین ابزاری است بنابراین خیلی سخت است.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش، اظهار کرد: کار خیرین از دوجنبه قابل بررسی است یکی «حل مشکل عمرانی» و دیگری  «بسط فرهنگ ایثار و نوعدوستی و انفاق در جامعه» و این موضوع بسیار ارزشمندی است.

وی ادامه داد: جامعه خیرین همواره در سال های اخیر فضای آموزشی را از بحران ها نجات داده اند. به طوری که  ۳۰درصد مدارس فعلی را خیرین ساخته اند و این کار  بسیار ارزشمندی است.

کاظمی دوره اخیر را دوره اوج ساخت وساز و جذب  مشارکت های خیرین در امر مدرسه سازی بر شمرد و اظهار کرد: آموزش و پرورش به شدت به حضور خیرین نیازمند است، لذا ما به سمت خیرین می رویم و دست آن ها را می فشاریم.

 وی اضافه کرد: هرگز نباید انشقاق بین مجموعه های خیرین وجود داشته باشد، بنابراین  هر تشکلی که در این عرصه فعالیت می کند، باید زیر مجموعه جامعه خیرین قرار گیرد.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش، گفت: در عرصه مدرسه سازی باید نگاه کیفیت بخشی مورد توجه قرار گیرد و این دیدگاه در اجرای پروژه های عمرانی نیز مد نظر باشد.

وی ادامه داد: تکریم خیرین یکی از ضروریات است و از صفات الهی است لذا برای قدردانی از کار ارزشمند خیرین، باید تکریم خیرین مورد نظر باشد.

کاظمی افزود: نیاز به ایده پردازی در این مجموعه داریم؛ لذا باید یک هیأت اندیشه ورز در این عرصه فعالیت کند و ایده های نو بدهد.

شایان ذکر است؛ در ابتدای این دیدار تعدادی از اعضای جامعه خیرین، به تشریح وضع موجود ساخت و ساز مدارس در کشور به خصوص در شهر تهران، پرداختند و بر تقویت فرهنگ خیری در جامعه تأکید کردند.

به اشتراک بگذارید :