16 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۱۴ ۱۴:۵۴:۳۷
کد مطلب:  1673891
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور :
آماده‌سازی مدارس برای مهر 1400 با تحویل 9450 کلاس درس جدید / کاهش 10.5 درصدی مدارس فرسوده کشور

رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با بیان این که در 4 سال گذشته 46 هزار کلاس درس در کشور ساخته شده است، گفت: میزان مدارس فرسوده کشور که سالها 30 درصد بود، اکنون 10.5 درصد کاهش یافته است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، مهراله رخشانی‌مهر؛ با اشاره به توسعه ساخت فضاهای آموزشی، اظهارکرد: در زمینه اجرا و پیشبرد اهداف سندتحول بنیادین آموزش و پرورش و برنامه زیرنظام تأمین فضا، تجهیزات و فناوری، بیش از 9300 فضای آموزشی، پرورشی و ورزشی مشتمل بر 46 هزار کلاس درس با زیربنای بیش از 6 میلیون مترمربع، در 4 سال گذشته در سطح کشور ساخته شده و به بهره‌برداری رسیده است.

وی افزود: به عبارت دیگر، با همدلی و تلاش‌های بی و‌قفه در سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، ادارات کل نوسازی مدارس در استان‌ها و کمک‌های ایثارگرانه خیرین مدرسه‌ساز، هر روز به طور میانگین 31 کلاس درس با زیربنای حدود 4200 مترمربع در سطح کشور احداث، تجهیز و تحویل ادارات آموزش و پرورش شده است.

رخشانی‌مهر با اشاره به احداث فضاهای آموزشی در سال جاری، خاطرنشان کرد: در ابتدای سال 1400 و تا پایان اردیبهشت ماه، در مرحله نخست آماده‌سازی فضاهای آموزشی برای سال تحصیلی (1400-1401)، 268 فضای آموزشی در قالب یک هزار و 295 کلاس درس و زیربنایی بالغ بر 180 هزار مترمربع با اعتبار 1000 میلیارد تومان بهره‌برداری شده است.

وی اضافه کرد: در ادامه احداث فضاهای آموزشی و تا آغاز سال تحصیلی جدید در مهر 1400 نیز، قریب به 9450 هزار کلاس درس با زیربنای 1.5 میلیون مترمربع آماده و به بهره‌برداری می‌رسد و تا پایان سال، مجموع کلاس‌های درس تحویلی به 14 هزار و 900 باب خواهد رسید.

رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با بیان اینکه تلاش‌های انجام شده در سال‌های اخیر باعث کاهش 10.5 درصدی مدارس فرسوده کشور شده است، تصریح کرد: ساخت مدارس نوساز و جدید، احداث مجتمع‌های آموزشی، حیات طیبه و مدارس بزرگ مقیاس و همچنین تخریب و بازسازی و یا مقاوم‌سازی فضاهای آموزشی در سال‌های اخیر باعث شد تا میزان مدارس فرسوده کشور کاهش محسوسی داشته باشد.

وی افزود: خوشبختانه با تلاش‌های انجام شده از سال 1396 تا 1400 و با تعاملات ایجاد شده بین دولت، مجلس و رویکرد کاهش و حذف مدارس فرسوده در کشور، میزان مدارس نیازمند «تخریب و بازسازی» و یا «مقاوم‌سازی» از 30 درصد به 10.5 درصد کاهش یافته است و اکنون 80.5 درصد از مدارس کشور دارای ایمنی و استحکام لازم بوده و فقط 19.5 درصد مدارس کشور نیازمند بازسازی و یا مقاوم‌سازی هستند.

رخشانی مهر گفت: با عنایت به اعتباراتی که در ردیف‌های قانونی در اختیار سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور قرار می‌گیرد، کار ساخت مدارس جدید، تخریب و بازسازی و مقاوم سازی مدارس فرسوده، استانداردسازی سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی مدارس، تأمین تجهیزات مورد نیاز کلاس‌های درس، ساخت فضاهای ورزشی و پرورشی، احداث مجتمع‌های آموزشی مطابق اسناد بالادستی و بسیاری از مأموریت‌های مرتبط با حوزه عمرانی به انجام می‌رسد.

به اشتراک بگذارید :