14 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۰۶ ۱۹:۳۰:۰۰
کد مطلب:  1664909
مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان:
شهید مدنی انسان خودساخته‌ای بود که در جامعه سازی نقش اساسی و زیربنایی داشت

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان گفت: شهید مدنی انسان خودساخته‌ای بود که در جامعه سازی و دگرگون کردن محیط نقش اساسی و زیربنایی داشت.

   به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان، محمد پورداود در جلسه شورای معاونین استان و روسای شهرستان ها، نواحی و مناطق که با موضوع کنگره بزرگداشت شهید مدنی برگزار شد، با اشاره به ابعاد شخصیت آیت الله مدنی، اظهار کرد:  وجه علمی و اخلاقی این شهید والامقام بر همگان عیان و مسجل است همانطور که تقوا، تدین و ظلم ستیزی ایشان نیز برکسی پوشیده نیست.

    پورداود افزود: نقش این مجاهد فی سبیل الله در هدایت و جهت دهی به مبارزات مردم همدان به حدی بود که وقتی در  ۲۲ بهمن 1357 لشکر زرهی کرمانشاه برای سرکوب مردم به سمت تهران حرکت می‌کرد، به دستور ایشان مردم همدان برای سد کردن تانک ها با دست خالی و کفن پوشان به مقابله برخاستند و خود آیت الله نیز در صف مقدم تظاهرکنندگان به راه افتادند و مانع از حرکت این تانک ها به تهران شدند.

   وی با بیان این که پس از به ثمر رسیدن قیام خونین ملت ایران به رهبری حضرت امام خمینی(ره) این یار دیرین امام لحظه‌ای پرچم مبارزه را بر زمین ننهاد، خاطرنشان کرد: ایشان نماز جمعه را به عنوان یکی از مهم ترین سنگرهای انقلاب حفظ کرد و به عنوان امام جمعه تبریز پس از شهادت شهید آیت‌الله قاضی طباطبایی انتخاب گردید، اما مزدوران آمریکا به ترور یاران امام(ره) پرداخته و در بیستم شهریور ۱۳۶۰ ایشان را به شهادت رساندند.

   مدیرکل آموزش و پرورش استان با اشاره به بخشی از ویژگی های شخصیتی و سیره آیت الله مدنی، گفت: ایشان وقتی از قیامت سخن می‌گفت چنان می گریست که گویی تمام عظمت قیامت را می بیند و هنگامی که به نماز می ایستاد سراپا مجذوب جمال حق می شد و عاشقانه با محبوب سخن می گفت و چون سالکی به سیر و سلوک مشغول بود و همچون عارفان واصل در زهد و تقوا زبانزد عام و خاص بود.

   پورداود با بیان این که شهید مدنی انسان خودساخته ای بود که در جامعه سازی و دگرگون کردن محیط نقش اساسی و زیربنایی داشت، تصریح کرد: او به طهارت نفس و تقوا اهمیت خاصی می‌داد و پیروزی بر دشمنان و طاغوتیان زمان را در گرو  اصلاح نفس و خودسازی می‌دانست.

    وی گفت: داشتن قدرت جذابیت و کاریزماتیک و محبوبیت در میان عام و خاص و علما از ویژگی‌های شهید مدنی به شمار می رود.

به اشتراک بگذارید :