10 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۰۶ ۱۲:۲۴:۲۸
کد مطلب:  1664783
با صدور حکمی از سوی رییس جمهور،علیرضا کاظمی؛ سرپرست وزارت آموزش و پرورش شد
اولین نشست سرپرست وزارت آموزش و پرورش با شورای معاونان

سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: مهم ترین استراتژی های وزارت آموزش و پرورش، «بازگشایی مدارس» و «آغاز بی دغدغه سال تحصیلی» در مهرماه است.

به گزارش  وزارت آموزش و پرورش، ، «علیرضا کاظمی؛ معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش» پس از  صدور حکمی از سوی  آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی؛ رییس جمهوری اسلامی ایران،که به عنوان سرپرست وزارت آموزش و پرورش انتخاب و معرفی شد، در اولین جلسه  خود به عنوان سرپرست وزارت آموزش و پرورش، با قدردانی ویژه از زحمات دکتر حاجی میرزایی در طول سکانداری وزارت آموزش و پرورش، اظهار کرد: امیدوارم بتوانم با کمک همکاران این امانت را به خوبی آنچه که دکتر حاجی میرزایی امانت داری کردند، نگه داشته و در انتهای مسیر  به نحو مطلوبی  تحویل دهم.

کاظمی با اشاره به این که حساس ترین زمان در طول برنامه های یک ساله آموزش و پرورش، زمان بازگشایی مدارس است، تصریح کرد: زندگی و مسئولیت در فضای تعلیم و تربیت، بسیار با ارزش است ولی در کنار تمام ارزش ها، دارای خطرات جدی و مضاعفی است  که با توجه به شرایط امروز آموزش و پرورش و سختی های موجود کار در این دستگاه، نیاز به تلاش و توجه جدی و پیگیری های مستمر در رسیدن به هدف دارد.

وی افزود: بازگشایی مدارس به عنوان یک پروژه عظیم و بزرگ در آموزش و پرورش به شمار می آید که کیفیت و چگونگی انجام آن، نماد مدیریت در نظام تعلیم وتربیت بوده و باید مورد توجه و عنایت خاص، قرار گیرد.

کاظمی با اشاره به این که در مسیر این مسئولیت، همه ما شاگردان دکتر حاجی میرزایی بوده و از ایشان آموخته ایم، گفت: ادامه مسیر باید باصلابت تر، سالم تر و محکم تر از قبل باشد تا بتوانیم از این امانت، به خوبی محافظت کنیم و این منوط به دو شرط است؛ اول؛ همچنان بتوانیم از رهنمودها و تجربیات ارزشمند دکتر حاجی میرزایی، بهره مند شویم و دوم این که از حمایت اعضای شورای معاونین، برخوردار شوم؛ چرا که این مسؤولیت را به پشتوانه تک تک همکارانم قبول کرده ام.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش، «ایجاد آرامش درآغاز سال تحصیلی جدید» را از انتظارات معقول جامعه فرهنگیان دانست و بیان کرد: از تمام همکاران در مجموعه آموزش و پرورش تقاضا دارم، بدون وقفه کارها را با جدیت در کنار هم دنبال کنند تا بتوانیم در این فرصت باقی مانده، مجموعه آموزش و پرورش را سربلند کرده و آغاز آرام و بانشاطی را برای سال تحصیلی جدید داشته باشیم. چرا که یکی از مهم ترین استراتژی های ما، «بازگشایی مدارس» و «آغاز سال تحصیلی» و «شروع مهرماهی» بدون دغدغه است.

وی گفت: در سال تحصیلی جدید باید به چند بٌعد از جمله: «سلامت دانش آموزان و همکاران»، «آموزش باکیفیت و استمرار یادگیری» و «آغاز سال جدید با اطمینان برای خانواده ها»، توجه خاص و ویژه ای داشته باشیم که خوشبختانه تا امروز  برای تمام این موارد ریل گذاری شده است و ما فقط باید آن را رصد و پیگیری کنیم.

کاظمی گفت: معتقدم 4 نکته مهم و اساسی در دستگاه تعلیم و تربیت وجود دارد که برای شروعی آرام در بازگشایی مدارس، باید مورد توجه و عنایت خاص قرار گیرد.

نکته اول: «ساماندهی و سازماندهی نیروی انسانی» است که تاکنون، بسیاری از مقدمات و برنامه ریزی های آن، در معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع انجام شده است ولی باز هم با توجه به گستردگی این بخش، نیاز به پیگیری های مستمر دارد.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش افزود: نکته دوم: «زیرساخت های لازم برای استمرار آموزش در فضای مجازی و شبکه شاد» است. همه ما می دانیم که تقریباً اتکای نظام تعلیم و تربیت، به ایجاد این زیرساخت است.

راه اندازی «شاد» کار بسیار فوق العاده ای در نظام جمهوری اسلامی ایران بوده و از جمله دستاوردهای مهم این نظام، در ایام کرونا است.که باید مسؤولیت آن را به یک فرد مشخص بسپاریم  و همه کمک کنیم تا «شبکه شاد»، بهتر از سال قبل به استمرار آموزش کمک کند.

وی توجه به «نظارت و کنترل بر پروژه مهر» را ضروری دانست و تصریح کرد: نکته سوم؛ در آغاز سال تحصیلی، «نظارت و کنترل بر پروژه مهر» است. باید با نظارت و پیگیری های دقیق و بر اساس مستندات و گزارش های واقعی بدانیم که پروژه، چقدر پیشرفت داشته و چگونه مسیر پیشرفت را طی خواهد کرد؟ و برای نظارت دقیق بر پروژه، ضروری است نظارت ها را به صورت میدانی دنبال کنیم و با شبکه سازی تا کف مدرسه، چالش های اساسی را پیدا کرده و آن ها را در استان ها پیگیری کنیم تا به حصول نتیجه منجر شود. در این مسیر لازم است یک «بسته فرهنگی» تهیه و به استان ها ارسال شود.

کاظمی ادامه داد: نکته بعدی در آغاز مهری آرام و بدون دغدغه، توجه به «معیشت و منزلت فرهنگیان» است که خوشبختانه در دوره وزارت دکتر حاجی میرزایی، توانستیم توفیقات بزرگی در این مسیر کسب کنیم، ولی  با همه این ها پیگیری مطالبات فرهنگیان را در بخش «پاداش بازنشستگان»، «فوق العاده ویژه» و «طرح رتبه بندی معلمان» باید پیگیر شویم تا به نتیجه مطلوب برسیم.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: نکته آخر در بحث بازگشایی مدارس، اقداماتی است که باید در حوزه آماده سازی مدارس و فضا از دو منظر «سلامت دانش آموزان» و «نوسازی و آماده سازی فضای مناسب در مدارس» انجام شود .

وی افزود: تأسیس «سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک» یکی از افتخارات آموزش و پرورش در دولت دوازدهم بود که نیاز به حمایت جدی دارد.

کاظمی در پایان به «استمرار ارتباط با دستگاه های برون سازمانی» تأکید کرد و گفت: برای این که بتوانیم در کنار برنامه های درون سازمانی، عملکرد موفقی داشته باشیم، نیاز به یک «فعالیت برون سازمانی و ارتباط با مجموعه دستگاه های برون سازمانی» داریم که خوشبختانه در دوران وزارت دکتر حاجی میرزایی، در این مورد تلاش های مؤثر و مفیدی انجام شده است و توانستیم با راهنمایی های ایشان، ارتباط های عمیقی را با سایر دستگاه ها برقرار کنیم و اکنون باید آن را با حمایت هم و هدایت ایشان، ادامه دهیم.

به اشتراک بگذارید :