15 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۰۳ ۱۵:۳۲:۵۲
کد مطلب:  1662391
رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی:
مثلث طلایی «قرآن»، «عترت» و «نماز»، مثلث طلایی تحقق و رشد ساحت اعتقادی و دینی دانش‌آموزان است

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی گفت: «قرآن»، «عترت» و «نماز» مثلث طلایی نظام تعلیم و تربیت است و مسابقات قرآن و عترت و نماز بهترین مسیر تحقق و رشد ساحت اعتقادی و دینی سند تحول بنیادین است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط‌عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، سیدجواد حسینی؛ در مراسم افتتاح مجازی شانزدهمین دوره مسابقات کشوری «قرآن»، «عترت» و «نماز» دانش‌آموزان با نیازهای ویژه و چهارمین دوره مسابقات «قرآن» و «عترت» معلمان آموزش‌وپرورش استثنایی، با گرامیداشت یاد شهیدان «رجایی» و «باهنر» و تبریک «هفته دولت» اظهار کرد: مسابقات قرآن و عترت و نماز، رودخانه‌ای درخشان است که از مدرسه آغاز شده و تا سطح منطقه، استان و کشور ادامه دارد و موجب سرسبزی و طراوت مدرسه و جامعه می‌شود.

وی افزود: امروز مهم‌ترین کارکرد نظام تعلیم‌وتربیت، تربیت تمام جانبه دانش‌آموزان یا تعلیم ‌و تربیت تمام ساحتی است و رسیدن به انسان و جامعه تمام ساحتی منوط به اجرای متوازن سند تحول بنیادین در همه ارکان آن است.

حسینی با بیان این که زیر بنای سند تحول بنیادین، ساحت اعتقادی و دینی سند است؛ گفت: مسابقات قرآن و عترت و نماز بهترین مسیر تحقق این هدف آرمانی و رشد تعلیم ‌و تربیت اعتقادی و دینی دانش‌آموزان است و رشد ساحت اعتقادی و دینی به طور مستقیم موجب رشد و ارتقای 5 ساحت دیگر خواهد شد.

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی یکی از مفاهیم کلیدی سند تحول بنیادین را مفهوم کمک به جریان یادگیری مؤثر و پایدار دانست و گفت: یکی از رسالت‌های نظام تعلیم‌وتربیت تحقق یادگیری مؤثر و پایدار است و همواره باید به دنبال خلق موقعیت‌های جدید یادگیری بود.

وی افزود: خلق موقعیت‌های یادگیری باید مبتنی بر منابع وثیق، قابل‌اتکا و هدایت‌کننده باشد و منبعی محکم‌تر از قرآن و عترت و نماز وجود ندارد.

حسینی گفت: اگر بخواهیم بر مبنای آموزه‌های سند تحول بنیادین دنبال خلق موقعیت‌های یادگیری باشیم مسابقات قرآن و عترت و نماز می‌تواند چنین هدفی را محقق سازد.

حسینی ارتقای کیفیت، بسط عدالت، گسترش مشارکت و شکل‌گیری و تعمیق هویت را چهار ضلع مربع اهداف بلند سند تحول بنیادین دانست و گفت: در عصر جدید نوجوانان و جوانان با بحران هویت و بحران افتخار مواجه هستند و یکی از اهداف راهبردی تمرکز بر  شکل‌گیری و تعمیق هویت نوجوانان و جوانان است.

 

وی با بیان اینکه دانش‌آموز باید به دین و وطن خود افتخار کند و از منظر این افتخار، هویت خود را شکل دهد گفت: یکی از اهداف راهبردی مسابقات قرآن، عترت و نماز و کارکردهای ویژه آن علاوه بر آشنایی با معارف دینی، هویت‌بخشی به دانش‌آموزان است.

معاون وزیر با تأکید بر این که مسابقات قرآن و عترت و نماز موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود گفت: دانش آموزانی که به سمت این مسابقات می‌آیند به سمت سالم‌سازی خود هم پیش می‌روند و این موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی و استحکام شخصیت دینی و اخلاقی دانش‌آموزان می‌شود.

به اشتراک بگذارید :