3 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۰۲ ۱۳:۲۴:۳۵
کد مطلب:  1660827
شهیدان رجایی و باهنر الگوی عملی دولتمردان انقلابی و ساده زیست

هر سال هشتمین روز شهریور، سنگفرش خیابان، گرمی خون بهترین فرزندان وطن را مرور می‌ کند تا شاید روزگاری، داعیه داران دروغین مبارزه با تروریسم، تصویر دژخیمانه خود را در خون‌های جاری بنگرند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان، هر ساله از ۲ تا ۸ شهریور در ایام شهادت شهیدان رجایی (رییس‌جمهور) و باهنر (نخست‌وزیر) هفته دولت برگزار می‌شود. 

اگر معیارها و شاخصه‌هایی برای دولتمردان و خادمان مردم در حکومت مردم‌سالار دینی بخواهیم مورد توجه قرار دهیم «رجایی و باهنر» از آن برخوردار بودند؛ مردمی، ساده زیست، به دور از اشرافیگری و خوی طاغوتی، داشتن سابقه مبارزه و مجاهده در دوران رژیم پهلوی، فداکار، همواره در میدان خدمت بودن، برخوردار از فضایل دینی و اخلاقی و فضایل انسانی، پرکار، مؤمن، جهادی، بدور از فساد و رانت‌خواری و در یک کلمه «مرد خدا» و «خادم ملت» بودند.  

 اوصاف شخصیتی شهید رجایی و باهنر از منظر امام خمینی (ره) حایز اهمیت است. امام خمینی (ره) در این باره فرمودند:

« من در مطالعاتی که در ایشان (شهید رجایی) کردم به نظرم آمد که از حال دستفروشی‌اش تا حال ریاست جمهوری، در روح او تأثیری حاصل نشد. آقای رجایی و آقای باهنر این طور نبودند که ریاست در آنها تأثیر کرده باشد، آنها در ریاست تأثیر کرده بودند، یعنی آنها ریاست را آورده بودند زیر چنگ خودشان. ریاست آنها را نبرده بود تحت لوای خودش ». خدمتگزار بودن و مردمی بودن ویژگی دیگر این دو شهید از منظر امام راحل است. امام (ره) در این باره می‌فرمایند: « ارزش آقای رجایی، ارزش آقای باهنر ... به این بود که خودی بودند، با مردم بودند، برای مردم خدمت می‌کردند. مردم احساس کرده بودند که اینها دارند خدمت می‌کنند... باید فکر این معنا بکنید که خدمت کنید به ملت ... مثل مرحوم رجایی که ... مردم شهادت فعلی و عملی بدهند بر اینکه شما خوبید ». فریفته قدرت و ریاست نشدن و مهار قدرت ویژگی دیگر این دو نخبه سیاسی جمهوری اسلامی از منظر امام (ره) است. 

رهبر معظم انقلاب نیز شهیدان رجایی و باهنر را به‌عنوان «الگوی اخلاص، پرکاری و مردمی بودن» معرفی می ­کنند. رهبر معظم انقلاب حتی شهیدان رجایى و باهنر را به عنوان نمادها و نشانه هاى راه پیشرفت و سرافرازى ملت ایران و نظام اسلامى معرفی کرده اند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، دولتمردان مؤمن و متعهد زمام امور را به دست گرفتند و کوشیدند تا کشتی انقلاب را از خطر توفان و امواج بلایا، به دور دارند. شهیدان والامقام، رجایی و باهنر نیز از جمله دولتمردانی بودند که از متن گروه رنجدیده جامعه برخاسته بودند و نه با محاسبه‌های از پیش تعیین شده و و یا برنامه ریزی برای دستیابی به زمامداری، بلکه با تکلیفی متأثر از اعتقاد و ایمان، به این مهم همت گماردند. آرامش بیرونی به رغم غوغای درونی و ایمان خالص به مبدأ و معاد، زمینه‌های ثابت ساختار شخصیتی ایشان بود و این همان عناصری است که در محاسبه‌های سیاسی و حکومت‌داری دنیا از دید تحلیل­گران به دور مانده است. مهم ترین ویژگی ­های این دو شهید عزیز و دولت این دو بزرگوار عبارتند از: مکتبی بودن و تبعیت از امام به منزله رهبر و مرجع تقلید، ساده زیستی و همدرد بودن با مردم، انقلابی بودن و مبارزه با خط سازش و اشرافیت، صداقت و اخلاق در عمل، تسلط بر قدرت و مهار وسوسه­ های سوء­استفاده از قدرت، پرهیز گروه گرایی، پایبند بودن بر سر ارزش ­ها.

به اشتراک بگذارید :