24 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۰۲ ۰۹:۵۰:۱۶
کد مطلب:  1660337
معلم سرآمد شهرستان تیران و کرون:
یک معلم همواره نیازمند یادگیری و مطالعه است

الهام طاهری : برای تولید محتوای درسی گاهی 10تا 12 ساعت کار طول می کشد و علاقه به شغل معلمی به من انگیزه می دهد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان به نقل از روابط عمومی مدیریت آموزش و پرورش شهرستان تیران و کرون، الهام طاهری معلم سر آمد شهرستان درگفتگو با خبرنگار روابط عمومی آموزش و پرورش تیران و کرون  به سوالات وی پاسخ داد.

خودتان را معرفی و از سوابق کاری بگویید:

الهام طاهری متولد ۱۳۷۲ هستم دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد آموزش ابتدایی هستم  و تحصیلات کارشناسی و  کارشناسی ارشدم را در  دانشگاه فرهنگیان گذراندم. ۵ سال در  دبستان شهید ابراهیم دادخواه مشغول به تدریس بودم. امسال به عنوان سرگروه پایه پنجم با گروههای درسی منطقه و اصفهان همکاری داشتم.

از خاطرات دوران کاری بگویید:

در شغل ما خصوصاً در مقطع ابتدایی به دلیل روابط صمیمانه ی  بین معلم و دانش آموزان خاطرات تلخ و شیرین زیادی وجود دارد و می توان گفت هر روز بودن در کنار بچه ها پر از خاطره است و دوران تدریس من پر از خاطره های شیرین است که انتخاب یکی از آنها برایم بسیار سخت است.

دلیل موفقیت شما در تدریس:

دلیل موفقیت من از نظر خودم علاقه ی زیادم به حرفه ام می باشد. همین  علاقه باعث شده تا دانشم را درباره ی حرفه ام به طور مستمر ارتقا بدهم.و سعی می کنم افراد سرآمد در حیطه ی آموزش و پرورش را الگوی خود قرار دهم. کتاب های مرتبط با حرفه ام بخوانم و در مورد دانش آموزان اطلاعات بیشتری  کسب کنم. یک شعار در این حرفه همیشه همراه من  بوده و  هنگامی که تلاشی می‌کنم که از دید دیگران بیش از انجام  وظیفه ام است  این شعار را به خود یادآوری می‌کنم و این شعار  این است "به چشمان هنرجویان نگاه کن، برق نگاهشان بهترین معیار قضاوت و معتبرترین نظرخواهی است." تمام تلاشم در این چند سال به خاطر دیدن رضایت  دانش اموزانم است.

برای تولید محتوا گاهی 10تا 12 ساعت کار طول می کشید تنها همان علاقه به من انگیزه می داد. هم چنین من ارتباط خوبی با دانش‌آموزانم برقرار می‌کنم و صمیمیت برایم بسیار مهم است و همیشه سعی می‌کنم در  کلاس  به بچه ها خوش بگذرد و با آنها دوست باشم این امر در پیشبرد اهداف و یادگیری موثر است و این محبت باعث می‌شود تا دانش‌آموزان بهترین عملکرد خود را نشان دهند زیرا دانش آموزان ابتدایی روح های لطیفی دارند که معنای  محبت صادقانه را می‌فهمند  و برای اثبات فهم  خود تلاش بیشتری انجام می‌دهند تا بهترین عملکردشان را ارائه دهند.در کل  به نظرم بنیان مدیریت کلاس و موفقیت یک معلم داشتن روابط مثبت با دانش آموزان است که این ارتباط موثر در جریان یاددهی یادگیری بسیار موثر است.

 از چالش کرونا و آموزش و پرورش بگید :

دوران کرونا چالش‌های زیادی در مقابل معلمان، دانش‌آموزان و اولیا قرار داد و با تمام سختی هایش ما را قوی تر کرد و به معلمان  ثابت کرد تنها عشق بچه هاست که می تواند یک معلم را خلاق کند تا با انواع روش هایی که به ذهنش می‌رسد دانش‌آموزان را در این شرایط سخت یاری کند. معلمان فداکار سرزمینم به صورت خودجوش با کمترین امکانات و با تمام امکانات شخصی خودشان بادرایت و صبرشان و همکاری خانواده های فهیم توانستند بر چالش های این شرایط پیروز شوند.  کرونا تاثیرات منفی و مثبت  زیادی بر آموزش و پرورش داشت. همه ما در دوران کرونا یادگیری نرم افزارها را آموختیم. ما در دبستانمان قبل از این شرایط بعضی از فعالیت‌ها را به عنوان فعالیت‌های تکمیل کننده در فضای مجازی ارائه می‌دادیم و این زمینه بسیار مناسبی شد تا در دوران کرونا پیوند ما و دانش آموزان قطع  نشود و بعد از آن هم در دوران کرونا با استفاده از نرم‌افزارهای تلفن همراه به تهیه بسته‌های آموزشی می پرداختیم که  تهیه یک بسته آموزشی بسیار  زمان می برد ولی هنگامی که بازخورد را از  دانش‌آموزان دریافت می‌کردیم و بچه‌ها تشویق می شدند تا کارهای خودشان را به این شیوه ارائه دهند خستگی از تنمان می رفت.

در این دوران مسئولیت‌پذیری معلمان و اولیا  معنای بیشتری گرفت و درگیری بیشتر اولیا با فرایند یادگیری و یادگیری دانش آموزان تاثیرات مثبتی داشت و همچنین این شرایط به  شناخته شدن معلمان توانمند و خلاق منجر شد وزمینه ی مناسبی برای اشتراک گذاشتن تجارب معلمان توانمند ایجاد کرد.این موارد از تاثیرات مثبت این دوران است.  عدم دسترسی همه ی دانش آموزان به فضای مجازی و نابرابری در فرصت های  آموزش  هم چنین نبود ارتباط چهره به چهره بین مدرس و فراگیرنده و افزایش حجم کاری معلمان از نقاط منفی  و چالش‌های این دوران است.

صحبت های شما با همکاران گرامی و دانش آموزان عزیز :

برای همه معلمان سرزمینم  آروزی سلامتی و تندرستی می‌کنم. همه ما می‌دانیم که یک معلم همواره نیازمند یادگیری و مطالعه است و معلمی موفق است که بتواند به روشی که می‌داند در دانش‌آموزان نفوذ پیدا کند که هر همکاری با روش خاص خودش مثل  موسیقی، شعر،بازی و... می‌تواند به این مهم دست یابد.دانش آموزان عزیزم دوستتان  دارم و از اینکه این دو سال  صبورانه با این شرایط تمام  تلاشتان را کردید به شما افتخار می کنم.

در پایان از کادر محترم مدرسه  شهید ابراهیم دادخواه و  مدیریت محترم جناب آقای اصلانی  کمال تشکر را دارم و ایشان با برنامه‌ریزی درست و شناخت اهداف شغلی خود و همکاران تمام تلاششان را به کار گرفتند تا مجموعه منظم کاری را در نهایت موفقیت داشته باشندو برای آموزش و پرورش کشورم آرزوی موفقیت و تعالی دارم.

به اشتراک بگذارید :