14 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۰۱ ۰۶:۲۸:۰۲
کد مطلب:  1658423
پیام مدیرکل آموزش‌ و پرورش استان همدان به مناسبت زادروز حکیم بوعلی سینا و روز پزشک

مدیرکل آموزش‌ و پرورش استان همدان به مناسبت زادروز حکیم بوعلی سینا و روز پزشک پیامی صادر کرد.

   به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی  آموزش‌ و پرورش استان، متن پیام محمد پورداود به شرح زیر است:

 

            بسم الله الرحمن الرحیم

      مَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا

هر کس، انسانى را از مرگ رهایی بخشد، چنان است که گویى همه مردم را زنده کرده است. (مائده/۳۲)

  

     یکم شهریور، زاد روز حکیم متأله، طبیب فیلسوف،  بوعلی سینا که به شایستگی روز پزشک نام گذاری شده است، فرصت گرانبهایی است برای بزرگداشت نام و یاد این حکیم بزرگ و تجلیل از کسانی که برای رهایی  انسان ها از امراض و حفظ تندرستی و صحت آنها شب و روز نمی شناسند و با تمام وجود  در این مسیر مقدس تلاش می کنند.

     ابن سینا به عنوان یک شخصیت جامع الاطراف، به معنای حقیقی در عرصه طب و پزشکی سرآمد بود.

    مهم ترین اثر او در این عرصه یعنی کتاب قانون مرجعی جامع و به مثابه یک دایرة‌المعارف است که دستورنامه ای ممتاز در عرصه  پزشکی به شمار می رود.

    در روزی که به یمن زادروز این حکیم گران مایه و فیلسوف بلندپایه؛ نام و عنوان پزشک را بر آن نهاده اند، تجلیل از  پزشکان و همه فعالان عرصه بهداشت و درمان اهمیتی مضاعف دارد.

   اینک در حالی روز پزشک را گرامی و پاس می داریم که قریب دو سال است که شیوع ویروس منحوس کرونا زندگی بشر را تحت الشعاع خود  قرار داده و پیامدهای زیادی به دنبال داشته است.

    در چنین شرایطی پزشکان عزیز و تمامی کسانی که امروز عنوان زیبای مدافعان سلامت را با خود به همراه دارند، فراتر از رسالت و کار تخصصی خود، ایثار و فداکاری را معنا بخشیده و حتی در این مسیر جانفشانی کرده اند.

   در دیار فرهیختگان و بزرگان، همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران اسلامی نیز که آرامگاه بوعلی سینای حکیم را در خود جای داده است، مدافعان سلامت با دل دریایی خویش پای در میدان مبارزه با کرونا نهاده، با ایثار، فداکاری و از خود گذشتگی جلوه های زیبایی را خلق کرده اند که با هیچ بیانی قابل وصف نیست.

   این جانب به نمایندگی از فرهنگیان شریف و دانش آموزان عزیز استان ضمن تبریک روز پزشک به همه پزشکان و کادر درمانی به ویژه فعالان عرصه بهداشت و درمان و قدردانی از مجاهدت و فداکاری آنها، از حضرت حکیم علی الاطلاق برای همه این عزیزان سلامتی، توفیق و سربلندی مسالت دارم.

      محمد پورداود

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان

به اشتراک بگذارید :