13 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۲۵ ۱۰:۳۰:۰۲
کد مطلب:  1656442
از سوی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش؛
«استانداردهای فضا، تجهیزات و فناوری‌های آموزشی تربیت بدنی مدارس» ابلاغ شد

«استانداردهای فضا، تجهیزات و فناوری‌های آموزشی تربیت بدنی مدارس» جهت اجرا در سراسر کشور، به شورای عالی آموزش و پرورش، معاونت تربیت بدنی و سلامت و سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس، ابلاغ شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان به نقل از مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، متن نهایی«استانداردهای فضا، تجهیزات و فناوری‌های آموزشی تربیت بدنی مدارس»، با مشارکت معاونت تربیت بدنی و سلامت، سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس و جمعی از دانشگاهیان و صاحب‌نظران حوزه تربیت بدنی مدارس با هدایت و راهبری دفتر انتشارات و فناوری آموزشی تدوین و برای اجرا به شورای عالی آموزش و پرورش، معاونت تربیت بدنی و سلامت و سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس، در ادارات کل آموزش و پرورش استان ها ابلاغ شد.

بر اساس این گزارش، نظر به اهمیت و نقش فضا و تجهیزات استاندارد در کیفیت فعالیت‌های آموزشی و پرورشی و با عنایت به چارچوب تفصیلی زیر نظام «تأمین فضا، تجهیزات و فناوری» سند تحول بنیادین در طول برنامه ششم توسعه، مسئولیت تهیه و تدوین استانداردهای تجهیزات و فضای آموزشی بخش‌های مختلف آموزش و پرورش به طور مشترک بر عهده سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و معاونت‌های مرتبط در سطح وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته است. در همین راستا سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی متناسب با اقتضائات برنامه‌های درسی تربیت بدنی و رعایت اصول و ضوابط ذی ربط، با مشارکت معاونت تربیت بدنی و سلامت وزارت متبوع و سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس، اقدام به تدوین، تصویب و ابلاغ استانداردهای فضا، تجهیزات و فناوری آموزشی تربیت بدنی مدارس کرده است.

بر این اساس؛ این سند از سه بخش اصلی شامل: «مشخصات و ابعاد زمین‌های ورزشی»، نتجهیزات و وسایل ورزشی» و «جدول استاندارد حداقل فضا و تجهیزات اماکن ورزشی سرپوشیده داخل مدارس»، تشکیل شده است. در بخش اول، ابعاد زمین‌های ورزشی متناسب با شرایط و اقتضائات موجود در مدارس و نظرات ایمنی در سه تیپ «الف»، «ب» و «ج» ارائه شد. تیپ «الف» همان ابعاد استانداردهای ملی و بین‌المللی است که به طور معمول مسابقات حرفه‌ای در آن انجام می‌شود و تیپ‌های «ب» و«ج» نیز از نظر مساحت، هر کدام یک سطح کوچک‌تر از ابعاد استاندارد ملی هستند؛ اما تناسب اضلاع و ابعاد در آن لحاظ شده است. بخش دوم، وسایل و تجهیزات ورزشی در دو سطح اول (تجویزی و نیمه تجویزی) و دوم (غیرتجویزی) ارائه شده است. بخش سوم نیز شامل «5» تیپ سالن ورزشی سرپوشیده است که زمین‌ها و تجهیزات مورد نیاز هر بخش به تفکیک ارائه شده است.

شایان ذکر است؛بنا بر مندرجات مصوبه 933 شورای عالی آموزش و پرورش، «سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی» می‌تواند به صورت سالانه محتوای این سند را به روزرسانی کند. لذا از کلیه صاحب نظران، کارشناسان، معلمان و اساتید دعوت می‌شود نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را در خصوص محتوای این سند از طریق سامانه http://standard.roshd.ir ارائه کنند.

به اشتراک بگذارید :