20 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۲۳ ۱۶:۲۲:۰۰
کد مطلب:  1654992
بازنشر خبرنامه کرونا و آموزش و پرورش شماره 10 به اهتمام کمیته اشاعه و کاربست یافته های پژوهشی دی 1399
آموزش تلفیقی: غلبه بر موانع فناوری

پخش برنامه‌های آموزشی در رسانه های جمعی و ارائه محتوای یادگیری در سیستم عامل‌های دیجیتال - دو روشی هستند که از طریق آنها، کشورها از تداوم یادگیری در هنگام دنیاگیری کووید-19 اطمینان حاصل می‌کنند.

 آموزش تلفیقی: غلبه بر موانع فناوری

Inclusive education: Overcoming barriers to technology

منبع اصلی :http://www.iiep.unesco.org/en/inclusive-education-overcoming-barriers-technology-13705

تاریخ انتشار به زبان اصلی: 22مارس 2021- برابر با 2 فروردین 1400

تعداد افراد کم توانی (معلولی) که هرگز به مدرسه نرفته اند، احتمالا بیش از دو و نیم برابر همسالانشان است. برای پر کردن این شکاف و دستیابی به آموزش فراگیر برای همه، غالبا فناوری یک فرصت است. بحران کووید-19 نیز استفاده از ابزارهای خاص را سرعت بخشیده است. با این حال، موانع عمده از نظر سطح دسترسی و اتصال همچنان وجود دارند. برخی ابتکارات در بنگلادش و کلمبیا، امیدوار کننده اند.

پخش برنامه‌های آموزشی در رسانه های جمعی و ارائه محتوای یادگیری در سیستم عامل‌های دیجیتال - دو روشی هستند که از طریق آنها، کشورها از تداوم یادگیری در هنگام دنیاگیری کووید-19 اطمینان حاصل می‌کنند.

صبحی توویل[1]، مدیر پیش‌بینی آموزشی یونسکو، در مقاله‌ای در سال 2020، خاطرنشان می کند: "حتی اگر فن آوری‌های ساده مانند تلویزیون و رادیو به گسترش وسیع محتوای آموزشی کمک کنند... آنها به ندرت فراگیر و عادلانه بودند."

 

در 20٪ فقیرترین خانوارها، فقط اقلیت کوچکی از خانواده‌ها، رادیو یا تلویزیون دارند و نیمی از جمعیت جهان هنوز فاقد اتصال به اینترنت هستند. (یونسکو ، DHS Stat Compiler، 2020)

 

این دنیاگیری تأثیر شدیدتری در آموزش کودکان کم توان (معلول) داشته است. برای کمک به رفع شکاف،انجمن بین المللی برنامه ریزی آموزشی یونسکو ( IIEP-UNESCO )در حال حاضراقدامات خوبی را در زمینه یادگیری فراگیرِ دیجیتال در زمینه کووید-19 انجام داده است. در اینجا به دو ابتکار جالب اشاره می شود که از تحقیقات اولیه بدست آمده اند.

 

در بنگلادش، کتاب های چندرسانه‌ای به صورت برون‌خط[2] در دسترس هستند

 

هنگامی که در اوایل سال 2020 دنیاگیری ناگهان از راه رسید، بسیاری از دانش‌آموزان بدون داشتن کتاب درسی  خود، در خانه پناه گرفتند. تقریباً بعد از یک سال، یادگیری هنوز بیشتر به فناوری و محتوای دیجیتالی بستگی دارد. ابتکارات متعدد - که توسط افراد کم توان (معلول) آغاز شده و در بدو امر، برای دانش‌آموزان نابینا یا کم بیناست – همراه با آموزش از راه دور، توانسته به کودکان بیشتری کمک کند.

این موضوع به ویژه در مورد "کتاب‌های گویای چندرسانه‌ای" مطرح است که توسط  NGO (سازمان غیردولتی) YPSA (نیروی جوان در کنش اجتماعی) و با همکاری برنامه a2i دولت بنگلادش تهیه شده است. این‌ها کتاب‌هایی درسی هستند که به سامانه اطلاعات قابل دسترسی دیجیتال (با استاندارد DAISY )، کتاب‌های صوتی دیجیتال و حتی کتابهای بریل دیجیتال و سایر کتاب‌های الکترونیکی قابل دسترس، تبدیل شده‌اند.

 

واشکار باتاچارجی[3]، مشاور دسترسی ملی به a2i  دولتِ بنگلادش و مدیر برنامه در YPSA می‌گوید "این سامانه، یادگیری از کلاس 1 تا کلاس 10 را شامل می‌شود (تمام مقاطع ابتدایی و نیمی از دوره متوسطه. دانش‌آموزان می‌توانند متن را بخوانند و یا با صدای راوی بشنوند. درطول شیوع کووید-19، دانش‌آموزان می‌توانند از این کتاب‌های چندرسانه‌ای در دوره‌های برخط استفاده کنند. این منابع می‌توانند با انواع مختلف معلولیت‌ها سازگار شوند.

 

این منابع، بر روی گوشی‌های هوشمند از طریق  اینترنت و یا از طریق کتابخوان که می‌تواند به صورت برون خط استفاده ‌شود، در دسترس هستند. از زمان دنیاگیری، این کتاب ها در اختیار بیش از 10 هزار دانش آموز کم توان در بنگلادش قرار گرفته است. پیش از دنیاگیری نیز، چندین هزار مورد تجهیزات بین دانش‌آموزان کم توان توزیع شده بود.

 

وشکار باتاچارجی می‌گوید: "این ابزارها قبلاً چندان رایج نبودند. در حال حاضر مردم چاره‌ای ندارند. استفاده از فرهنگ لغات در طی همه گیری ده برابر شده است."

 

همچنین 12000 صفحه از چهار فرهنگ لغات تک زبانه و دو زبانه (انگلیسی و بنگالی)، فرهنگ لغات در دسترس، حاوی ترجمه ها و تعاریف در متن دیجیتالی که به راحتی با بریل یا متن Unicode قابل چاپ هستند و توسط هر نرم افزار صفحه خوانی قابل خواندن هستند، توسط YPSA تبدیل شده است و در وب قابل دسترسی است که از طریق یک برنامه دسک تاپ به صورت برون خط قابل استفاده است.

 

با این حال ، چالش‌های متعددی از جمله "هماهنگی بین وزارتخانه های مختلف درگیر و مشکل اتصال و تجهیزات برای کودکان معلول" باقی مانده است.

 

جنیفر پای[4]، متخصص IIEP در آموزش فراگیر می‌گوید: "دنیاگیری، نظام های آموزشی را که از نظر ورود دانش‌آموزان دارای معلولیت بسیار شکننده هستند، تحت فشار قرار داده است. برنامه‌ریزان آموزشی باید با در نظر گرفتن موانع پیچیده و متعدد مربوط به دسترسی و پذیرش فناوری‌ها، اقدامات بیشتری برای یادگیری دیجیتالی فراگیر انجام دهند."

در کلمبیا، خدمات رله برای ترجمه در لحظه به زبان اشاره مرکز رله کلمبیا ابزاری رایگان است و برای افراد ناشنوا ایجاد شده است که بتوانند از طریق دستگاه تلفن همراه به یک مترجم برخط دسترسی پیدا کنند.

 

مارتا لاورده[5]، مشاور و کارشناس سیاست آموزشی بین الملل توضیح می‌دهد: "کلمبیا از نظر سیاست‌ها یا استانداردهای مربوط به افراد معلول دارای یک تجربه طولانی و یک چارچوب نظارتی قوی است. از همان ابتدای دنیاگیری، این کشور توانسته است به برنامه‌ها و راهبردهای آموزشی اثبات شده اعتماد کند."

این کشور اکنون دارای دو بستر ملی برای آموزش راه دور است که توسط وزارت آموزش و پرورش مدیریت می شود:  کلمبیا اپرندا [6](کلمبیا یاد می‌گیرد)، که پیش از بحران، توسعه یافته است و محتوای آموزش دیجیتال برای همه که برای آموزش راه دور در طول دنیاگیری برپا شده است. مورد اخیر مجهز به منابع صوتی، تصویری و متنی است که کل برنامه درسی را پوشش می‌دهد. همچنین دارای محتوای فراگیر برای دانش‌آموزان دارای معلولیت بینایی یا شنوایی است.

در طول دنیاگیری، موسسه ملی ناشنوایان همچنین استفاده از ایستگاه رله کلمبیا یا Centro de Relevo را برای اهداف آموزشی تبلیغ کرد. دانش‌آموزان ناشنوا و کم شنوا در مدارس دولتی توانستند در دوره‌های برخط مبتنی بر مواد آموزشی از پورتال Aprender Digital از ترجمه در لحظه زبان اشاره بهره مند شوند.

این مرکز پخش تلفنی که چندین سال پیش توسط وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات ایجاد شد، به طور تاریخی افراد ناشنوا و شنوا را قادر می‌سازد تا در لحظه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند؛ به عنوان مثال در هنگام ملاقات پزشکی. در حال حاضر این مرکز بر اساس یک پلتفرم فناوری در یک برنامه کاربردی تلفن همراه یا پیام‌های اشتراکی ویدیویی اختصاصی در یک برنامه پیام رسان در دسترس است.

 

مارتا لاورده می‌گوید "با این وجود، این سامانه محدودیت هایی دارد، زیرا دانش آموزان باید تجهیزات لازم، یعنی یک تبلت یا یک تلفن هوشمند داشته باشند. در کلمبیا، جمعیت معلولین بیشتر در جنوب کشور تمرکز دارند: مناطق روستایی، فقیر و محروم و در جایی که شرایط اجتماعی و مادی خانواده ها ضعیف است، اغلب ارتباط بسیار دشوار است.

IIEP در حال انجام مطالعات موردی در مورد شیوه‌های نوظهور در یادگیری دیجیتال فراگیر و همچنین ارزیابی تأثیر کووید-19 در دسترسی به آموزش راه دور برای دانش‌آموزان دارای معلولیت است. این کار در کلمبیا ، بنگلادش ، موریس و رواندا و با همکاری انستیتوی فناوری اطلاعات در آموزش و پرورش -یونسکو  (UNESCO-IITE) در حال انجام است.

این پروژه به طور مستقیم با اقدام یونسکو در زمینه گنجاندن معلولیت از طریق آموزش آزاد و راه دور در مواجهه با دنیاگیری مرتبط است. این پروژه بخشی از برنامه‌ی جهانی گسترده سازمان ملل برای ارتقاء حقوق افراد دارای معلولیت می‌باشد.

 

مترجم : دکتر زهرا مهربان، عضو هیات علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش

 

[1] Sobhi Tawil

[2] offline

[3] Vashkar Bhattacharjee

[4] Jennifer Pye

[5] Martha Laverde

[6] Colombia Aprende 

به اشتراک بگذارید :