15 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۱۹ ۱۳:۰۰:۱۴
کد مطلب:  1652428
جلسه شورای پشتیبانی سواد آموزی استان آذربایجان شرقی برگزار شد/
فرماندار تبریز: با تمام توان در صدد ریشه کنی بی سوادی هستیم

فرماندار تبریز در جلسه شورای پشتیبانی سواد آموزی استان آذربایجان شرقی گفت: با تمام ظرفیت و توان در خدمت سوادآموزی استان خواهیم بود تا بتوانیم درصد باسوادی را افزایش داده و بی‌سوادی را ریشه کن کنیم.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی، فرماندار تبریز در این جلسه گفت: سی هزار نفر بی سواد تقریباً عددی بالاست لذا باید با برنامه های مختلف برای ریشه کن کردن بی سوادی تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه اگر در مردم نیاز ایجاد شود حتماً خودشان برای ثبت نام در کلاسهای سواد آموزی اقدام خواهند کرد پس باید این نیاز را ایجاد بکنیم، افزود: آموزش سواد باید در سنین پایین اتفاق بیفتد چرا که بعد از ۴۹ سالگی آموزش پذیری بسیار سخت است.

بهروز مهدوی اضافه کرد: به گفته ی دفاتر تسهیلگری در مناطق مختلف ظرفیت بسیار بزرگی برای شناسایی و جذب بی‌سوادان هستند .با تمام ظرفیت و توان در خدمت سوادآموزی استان خواهیم بود تا بتوانیم درصد باسوادی را افزایش داده و بی‌سوادی را ریشه کن کنیم.

اسفندیار صادقی در این جلسه با اشاره به اینکه در پوشش سوادآموزی از میانگین کشوری دو دهم درصد پایین‌تر هستیم، گفت: میانگین کشوری ۹۶ و شش دهم درصد است.

معاون سوادآموزی استان آذربایجان شرقی گفت: در سطح استان ۱۴۰ هزار نفر بیسواد داریم که از سال ۹۵ تا به امروز ۴۰ هزار نفر گواهی پایان دوره گرفته اند که 30 هزار نفر از 100 هزار بی سوادان ساکن تبریز و حاشیه هستند.

صادقی ادامه داد: باید دلایل ترویج بی سوادی را پیدا کنیم تولید بی‌سوادی اجازه ریشه کن شدن بیسوادی را نمی دهد و مسائل اقتصادی، فرهنگی و کودکان کار باعث می شوند تا درصد پایینی از دانش‌آموزان از آموزش رسمی دور بمانند.

وی طبق اماری اعلام کرد: تبریز دومین شهرستان در درصد 98 باسوادی است و  رتبه اول مربوط به اسکو با  ۹۸.۷درصد است.

معاون مدیرکل آموزش و پرورش استان تاکید کرد: باید با تشویق باسوادی و ایجاد محدودیت برای بیسوادان بتوانیم درصد باسوادی را افزایش دهیم و در همین موضوع از همه دستگاه ها و دهیاری ها و بخشداری ها و روحانیون  درخواست داریم در امر شناسایی و جذب بی سوادان به ما یاری برساند تا بی‌سوادی ریشه کن شود.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه چهار تبریز در ابتدای جلسه گفت: در حوزه سوادآموزی اقدامات شایسته ای در آموزش و پرورش نواحی مختلف از جمله ناحیه چهار صورت گرفته که این نتیجه ای مطلوب خواهد داشت.

غلامرضا علیزاده افزود: باید با ارتباط بین بخشی با دستگاههای دیگر، بیسوادان را بصورت حداکثری شناسایی و جذب بکنیم.

علیزاده در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: از جمله ادارات بهداشت، شهرداری، کمیته امداد امام خمینی (ره) و ثبت احوال میتوانند در امر شناسایی آمار دقیق و صحیح کمک کننده باشند./ روشنی

 

pp.ir/apash1397                                      کانال آموزش و پرورش در سروش

http://instagram.com/ap.azar_shargi                 کانال آموزش و پرورش در اینستاگرام

https://www.aparat.com/andishe.ash               کانال آموزش و پرورش استان در آپارات

https://shad.ir/azarbaijansharghistudents            کانال آموزش و پرورش استان در شبکه شاد

30008624                                                   سامانه پیامکی آموزش و پرورش استان

به اشتراک بگذارید :