15 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۱۹ ۱۲:۳۴:۲۷
کد مطلب:  1652360
تولید رمزینه‌های سریع پاسخ برای 126 مجموعه‌ی فنی و حرفه‌ای و کاردانش مدنظر است

معاون مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و تألیف کتاب‌های درسی فنی و حرفه‌ای و کاردانش فرایند تهیه‌ی رمزینه‌های سریع پاسخ را تشریح کرد و گفت: تنوع محتوای قابل دسترس باعث افزایش کیفیت یاددهی-یادگیری می‌شود.

حسن عبداله‌زاده در گفت‌وگو با روابط عمومی و اموربین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در خصوص ضرورت و اهداف تولید محتوای رمزینه‌ی سریع پاسخ اظهار داشت: با شیوع ویروس کرونا، آموزش‌های حضوری از روال عادی خود خارج و به آموزش‌های غیرحضوری تبدیل شد. در آموزش‌های حضوری منابع آموزشی در اختیار هنرجویان، بیشتر به‌صورت محتوای متنی بود اما در آموزش‌های غیرحضوری به‌دلیل محدودیت‌های به‌وجود آمده باید محتوای آموزشی نیز دستخوش تغییر شود. به این صورت که کتاب‌های متنی در بستر آموزش‌‌های الکترونیک کفایت نکرده و نیاز به محتوای مکمل است؛ لذا با استفاده از فناوری باید به سمتی حرکت کنیم که محتوای تکمیلی با سهولت بیشتری در اختیار هنرجویان قرار گیرد.

تهیه محتوای مکمل

وی افزود: در بحث رمزینه‌های سریع پاسخ محتوای مکمل در قالب فیلم انیمیشن، موشن گرافیک، استاپ موشن، واقعیت افزوده، واقعیت مجازی بر روی سامانه رشد قرار می‌گیرد و با اسکن رمزینه‌ی سریع پاسخ توسط هنرجو این محتوا در دسترس خواهد بود؛ این محتوا می‌تواند در بسیاری از موارد باعث برطرف شدن خلاءهای آموزشی ناشی از نبود زمان کافی شود.

معاون دفتر فنی و حرفه‌ای در پاسخ به این سؤال که "رمزینه‌های سریع پاسخ چه خلاءهایی در آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش را پوشش می‌دهد؟ تصریح کرد: در آموزش‌های غیرحضوری عدم حضور فیزیکی هنرجو و هنرآموز در کلاس درس موجب می‌شود تا پرسش و پاسخ‌های رد و بدل شده بین مربی و متربی در کمترین میزان خود قرار گرفته و یا توضیحات ارائه شده در کلاس غیرحضوری  برای هنرجو به حد کفایت نرسد و عدم ارتباط چهره به چهره باعث بروز ابهامات در انتقال مفاهیم گردد. ازطرف دیگر اکتفا به محتوای متنی در انتقال دانش موجب خواهد شد تا فرایند یاددهی ـ یادگیری کسالت‌بار شده و هنرجو را بی انگیزه نماید. وجود محتوای تکمیلی و متنوع می‌تواند این نقایص را پوشش داده و یادگیری را خوشایند کند؛ ازطرف دیگر تنوع محتوای قابل دسترس می‌تواند باعث افزایش کیفیت یاددهی ـ یادگیری گردد. 

استانداردهای خاص برای تولید محتوای رمزینه‌ی سریع پاسخ

عبدالله‌زاده در خصوص استانداردهای خاص برای تولید محتوای رمزینه سریع پاسخ گفت: استانداردهای ارائه شده در این زمینه در سه بخش محتوایی، فرهنگی ارزشی و هنری تدوین شده است. در بخش محتوایی عواملی مانند ساختارمحتوا، دستورالعمل‌های ایمنی، ‌دستورالعمل‌های زیست محیطی توجه به مدیریت منابع، استفاده‌ی بهینه از مواد و ابزار، استفاده از مواد بازیافتی، تفکیک زباله، و در بخش هنری ویژگی‌های فایل‌های تصویری، ویدئویی، گرافیکی و صوتی مسائل مربوط به کیفیت و کمیت و نوع فایل‌ها گنجانده شده است و در بخش فرهنگی - ارزشی رعایت موازین و چارچوب‌های مشخص شده در اسناد بالادستی و خط مشی سازمان در تولید محتوا در نظر گرفته شده است.

تشریح فرایند تولید و تأمین محتوای رمزینه‌های سریع پاسخ

وی در تشریح فرایند تولید و تأمین محتوای لازم رمزینه‌های سریع پاسخ گفت: در این فرآیند ابتدا 126 عنوان کتاب در شاخه‌ی فنی و حرفه‌ای و کاردانش مشخص شد و سپس کارها به دو بخش تأمین محتوا و تولید محتوا تقسیم شد.

معاون دفتر فنی و حرفه‌ای و کاردانش افزود: بخش تولید خود در سه فاز تعریف شد. فاز اول شامل تولید فیلم‌های آموزشی، فاز دوم شامل تولید سایر محتوا از قبیل انیمیشن، موشن گرافیک، اینفوگرافیک، استاپ موشن و در فاز سوم تولید واقعیت افزوده و واقعیت مجازی قرار گرفتند. در فاز اول فیلم مورد نیاز کتاب‌های درسی با تهیه شرح خدمات و تولید سناریو آغاز و سپس از شرکت‌های تولید فیلم‌های آموزشی دعوت به‌عمل آمد تا با توجه به شرح خدمات فیلم‌ها برگه‌های استعلام قیمت را تکمیل نمایند پس از ارسال و بررسی این استعلام‌ها شرکت‌ها انتخاب و کار بین شرکت‌ها در 5 گروه تقسیم شد و این فاز با همکاری کارشناسان دفتر و شرکت‌ها در مراحل پایانی خود می‌باشد.

تولید محتوای انیمیشن، استاپ موشن، موشن گرافیک و اینفوگرافیک

 عبدالله‌زاده ادامه داد: فاز دوم شامل تولید محتوای انیمیشن، استاپ موشن، موشن گرافیک و اینفوگرافیک است؛ ابتدا نیازسنجی و سپس سناریو محتوا توسط کارشناسان رشته تولید شده در مرحله‌ی فراخوانی شرکت‌ها برای تولید محتوا قرار دارند.

او گفت: در فاز سوم که هم زمان با فاز دوم انجام خواهد شد واقعیت افزوده و واقعیت مجازی نیز به‌صورت مستقل برای کتاب‌های درسی که دارای رمزینه‌ی سریع پاسخ هستند تولید خواهد شد. در بخش دوم که مربوط به تأمین محتوای لازم رمزینه‌ی سریع پاسخ است محتوای موجود که در سال‌های قبل تولید شده‌اند از قبیل فیلم‌های آموزشی، انیمیشن‌ها، موشن گرافیک‌ها، نرم‌افزارها و سایر محتواها که توسط سازمان و یا شرکت‌های دیگر تولید شده قابل استفاده برای سازمان از لحاظ مادی و معنوی هستند در قالب تأمین محتوا آماده‌سازی شده و در سایت رشد بارگذاری خواهند شد.

تعداد رمزینه‌های سریع پاسخ

وی در پاسخ به این سؤال که "رمزینه‌های سریع پاسخ برای کدام رشته‌ها و کتاب‌های درسی فنی و حرفه‌ای و کاردانش درنظر گرفته شده و چه تعداد رمزینه تولید خواهد شد؟ گفت: این رمزینه‌ها برای چهار زمینه‌ی صنعت، هنر، خدمات و کشاورزی شامل 126 مجموعه‌ی انتخاب شده که هرکتاب دارای 5 رمزینه و هر رمزینه بین 1 تا 7  فایل قابل دسترس از قبیل فیلم، موشن گرافیک، انیمیشن و غیره خواهد بود؛ در مجموع دربخش تولید فیلم، 54 فیلم حدود 15تا 30 فایل سه الی 7 دقیقه‌ای در حال تولید است و در بخش سایر محتوا در مجموع 180 فایل حدود یک دقیقه‌ای و در بخش تأمین محتوا برای 83  کتاب در مجموع حدود 600 فایل سه الی 7 دقیقه‌ای آماده‌سازی خواهد شد.

تولید 54 فیلم کامل تا پایان مرداد

معاون دفتر فنی و حرفه‌ای و کاردانش افزود: در بخش تولید فیلم‌ها تا پایان مردادماه 54 فیلم کامل تولید خواهد شد در بخش تأمین نیز تا پایان مردادماه محتوای مورد نیاز تحویل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی خواهد شد و در بخش سایر محتوا تا پانزدهم شهریور تولید به پایان خواهد رسید در حال حاضر در بخش تولید فیلم‌ها حدود 80 درصد فیلم‌ها به پایان رسیده است و در بخش تأمین محتوا نیز حدود 60 درصد محتوا تأمین شده است.

عبدالله‌زاده با توجه به نزدیک شدن آغاز سال تحصیلی جدید و احتمال تداوم همه گیری ویروس کووید 19 در خصوص روند تولید محتوای رمزینه‌ی سریع پاسخ این‌گونه پیش‌بینی می‌شود که تا ابتدای مهرماه تمام فایل‌های تولید شده در دفتر فنی و حرفه‌ای برای سال، 26 عنوان بارگذاری شود و پس از آن نیز فاز بعدی تأمین رمزینه‌ی سریع پاسخ  برای سایر کتاب‌ها اقدام خواهد شد و برای سال‌های آینده نیز در اختیار هنرجویان قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :