14 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۱۹ ۰۹:۳۶:۵۸
کد مطلب:  1651976
معلم سرآمد شهرستان تیران و کرون :
معلمی هنر به کارگیری تکنیک هاست

هنگامه روشنایی : پیچیده ترین وگسترده ترین علمی که داریم؛علم تعلیم وتربیت است،چون همیشه در حال تغییر است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش به نقل از روابط عمومی مدیریت آموزش و پرورش شهرستان تیران و کرون، هنگامه روشنایی معلم سرآمد آموزش و پرورش شهرستان تیران و کرون در گفتگو با خبر نگار روابط عمومی به سوالات وی اینگونه پاسخ داد:

با سلام لطفا خودتان را معرفی کنید و از سوابق کاری و شغلی  صحبت کنید:

اینجانب هنگامه روشنایی دارای مدرک لیسانس علوم تربیتی وآموزگار دبستان فرشته که با افتخار ۳۰ سال در نظام مقدس تعلیم وتربیت در خدمت کودکان سرزمینم بودم. ۲۰ سال در پایه ی چهارم و۴ سال هم به عنوان مدرس ارزشیابی توصیفی فعالیت کردم.

 دلیل موفقیت شما در تدریس و سر آمد شدن:

در کنار داشتن دانش،اطلاعات وتجربه ی کافی وهمچنین هدف وبرنامه ریزی دقیق به نظر من یکی از مهم ترین عوامل، برقراری ارتباط موثر با دانش آموزان است.من قبل از این که خودم را در جایگاه معلم ببینم، سعی کردم با فراگیران ارتباط عاطفی داشته وآنها را دوست خود بدانم،ویک ر وانشناس خوب در کنار دانش آموزانم باشم تا حس نزدیکی کنند که این امر مسلما در یادگیری آنها وپیشبرد اهداف آموزشی ودرسی نیز بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

از خاطرات شغل معلمی بگویید:

قطعا دوران معلمی پر از خاطرات تلخ وشیرین است بخصوص در مقطع ابتدایی.اما خاطره ایی شیرین که به نظرم می رسد این است که در سال آخر کارم در دفتر مدرسه،مادری برای ثبت نام فرزندش به مدرسه آمد وتا من را دید فورا شناخت ومن هم اسم این مادر که دانش آموز سال اول کارم بود را به خاطر آوردم .فرزندش را در کلاسم ثبت نام کردم و از این طریق توانستم با دانش اموزانم که در سال اول کارم بهترین وشادترین لحظات را داشتم ارتباط برقرار کنم.

 دوران کرونا وتاثیرش بر آموزش و پرورش را چگونه دیدید:

بسیاری از برنامه ها به علت ویروس کرونا تحت تاثیر قرار گرفت.همه ی نظام های آموزشی در شرایط کرونا اُفت آموزشی داشتند ولی با اطمینان می توان گفت اگر نقش  فعال معلمان در دوران شیوع کرونا نبود،فرایند یاددهی ویادگیری وتربیت دچار چالش های بسیاری می شد.که با صبر ودرایت معلمان وخانواده ها ودانش اموزان این چالش به حداقل رسید.

حرف های شنیدنی شما جهت کسب تجربه:

پیچیده ترین وگسترده ترین علمی که داریم؛علم تعلیم  وتربیت است،چون همیشه در حال تغییر ورشد است وقابل برنامه ریزی نیست.باید قانون تغییر را بپذیریم.همه ی کودکان می توانند یاد بگیرند اگر ما بتوانیم راه یاد دادن را به آنها پیدا کنیم.معلم امروز باید بتواند تغییر کند چون ما حق نداریم کودک دنیای امروز را با روش های دیروز برای زندگی فردا آماده کنیم.معلمی نه یک سری تکنیک وهنر ،بلکه هنر به کار گیری تکنیک هاست.

سخن پایانی :

در پایان از همه همکارانم که در همه ی زمینه ها مشوق من بودند وتجاربشان را در اختیار بنده قرار دادند تقدیر وتشکر می کنم وآرزومندم در سنگر مهم ومقدس تعلیم وتربیت خوش بدرخشند.

به اشتراک بگذارید :