16 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۱۷ ۱۴:۴۴:۱۹
کد مطلب:  1649892
مدیرکل دفتر دوره دوم متوسطه دروبینار ارزشیابی از عملکرد پژوهش سراهای دانش آموزشی کشور گفت:
کشور به تربیت پژوهشگر نیاز دارد / پژوهش سراهای دانش آموزی ظرفیت های خوبی برای تربیت پژوهشگران جوان را دارند

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزش متوسطه به نقل از دفتر متوسطه دوره دوم ،جلسه تبیین نحوه ارزشیابی از عملکرد پژوهش سراهای دانش آموزی بصورت ویدئو کنفرانس، با حضور معاونین آموزش متوسطه استان های کشور، کارشناسان پژوهش سراهای دانش آموزی استان­ها و مدیران پژوهش سراهای دانش آموزی سراسر کشور برگزار گردید.

عباس سلطانیان مدیر کل دفتر آموزش متوسطه نظری در جلسه تبیین نحوه ارزشیابی از عملکرد پژوهش سراهای دانش آموزی که بصورت ویدئو کنفرانس، با حضور معاونین آموزش متوسطه استان های کشور، کارشناسان پژوهش سراهای دانش آموزی استان­ها و مدیران پژوهش سراهای دانش آموزی سراسر کشور برگزار گردید، گفت: از سال 1382 وزارت آموزش و پرورش 55 آزمایشگاه مرکزی را در کشور ایجاد کرد و به تدریج این آزمایشگاه ها به پژوهش سراهای دانش آموزی تبدیل شدند. با تصویب و ابلاغ سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و در جهت تحقق هدف عملیاتی شماره 6 و راهکار 6-6، تلاش های فراوانی برای توسعه کمی و کیفی پژوهش سراها در کشور شکل گرفت و تعداد این مراکز از 298 پژوهش سرا در سال 1392 به 671 پژوهش سرا در سال 1400 افزایش پیدا کرد و با تمهیدات اتخاذ شده در شیوه نامه اجرایی پژوهش سراهای دانش آموزی- که پس از تصویب در شورای سیاستگذاری ابلاغ خواهد شد-، برنامه ریزی لازم برای ایجاد این مراکز در تمامی مناطق آموزشی با رعایت شرایط و ضوابط مندرج در شیوه نامه لحاظ شده است.  

 

 وی در ادامه ضمن معرفی ارکان و ساختار پژوهش سراهای دانش آموزی به تشریح شرح وظایف شورای سیاستگذاری و شورای آموزش و پرورش استان و هیات امنای پژوهش سراهای دانش آموزی پرداخت و گزارشی از اقدامات و فعالیت های انجام شده در جهت ساماندهی پژوهش سراهای دانش آموزی ارائه نمود.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری در خصوص جشنواره علمی – پژوهشی دانش آموزان گفت: در سال 1399 اولین دوره جشنواره علمی پژوهشی در 9 محور با حضور 264000 دانش آموز در سراسر کشور برگزار گردید و با اجرای موفق اولین دوره این جشنواره، بحمدا... با استقبال بسیار خوبی برای شرکت دانش آموزان در دومین دوره جشنواره ها و مسابقات دانش آموزی که در 10 محور برگزار خواهد شد، مواجه شدیم به طوری که در سال تحصیلی جاری بیش از 1150000 دانش آموز دوره های دوم ابتدائی، دوره اول متوسطه و دوره دوم متوسطه در این جشنواره شرکت کردند.

سلطانیان در خصوص اقدمات پیش رو در خصوص پژوهش سراهای دانش آموزی گفت:

تصویب شیوه نامه نامه اجرایی پژوهش سراهای دانش آموزی در شورای سیاستگذاری وزارت آموزش و پرورش، برنامه ریزی و تعامل با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس در خصوص تجهیز قطب های کشوری و استانی پژوهش سراها به آزمایشگاه تخصصی نانو، سلول های بنیادی، نجوم، انرژی های نوین، حمل و نقل پیشرفته، گیاهان دارویی و زیست فناوری در اولویت برنامه های دفتر آموزش متوسطه نظری قرار دارد.

 

به اشتراک بگذارید :