15 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۱۴ ۱۳:۳۰:۰۰
کد مطلب:  1646762
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی، خبر داد:
رونمایی از کتاب «آموزش و پرورش استثنایی در زیست بوم کرونا»

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی، از رونمایی از کتاب «آموزش و پرورش استثنایی در زیست بوم کرونا» خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، سید جواد حسینی گفت: کتاب «آموزش و پرورش استثنایی در زیست بوم کرونا» در ۷فصل با هدف مروری بر تجربه آموزش و پرورش استثنایی در دوران همه گیری  ویروس کرونا تألیف شده است.

وی ادامه داد: چالش ها، اقدامات و دستاوردهای آموزشی، توانبخشی، تشخیص، پیشگیری، پرورشی، تربیت بدنی و بهداشت، اداری و پشتیبانی، روابط عمومی و فناوری، ارائه خدمات به دانش آموزان با نیاز های ویژه در سطح استانی، ادارت آموزش و پرورش استثنایی استان ها و طرح «نهضت ملی هدایت هر دانش آموز یک تبلت، هر تبلت یک کلاس، یک مدرسه»، هفت بخش این کتاب هستند.

‏رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان این که همه گیری جهانی ویروس کرونا، نه تنها روزمره ترین الگوی کنش انسان را تغییر داده بلکه سطوح کلان اقتصاد، سیاست، آموزش  و فرهنگ را نیز دست خوش بحران های جدی نموده است، گفت:  بحران کرونا، علاوه بر این که  نظام تعلیم و تربیت را  با مسائلی مواجه ساخت، آموزش و پرورش کودکان با نیاز های ویژه را نیز با دغدغه ها و چالش هایی مواجه ساخته است.

حسینی گفت: آموزش و پرورش استثنایی ناگریز است برای مواجهه با چالش های به وجود آمده  و مسائل پیش بینی نشده، اقدامات مؤثری انجام دهد و کارکرد های نوینی را متناسب با نیاز های زمان خود برگزیند، لذا بر اساس ضرورت و حفظ سلامتی دانش آموزان و همکاران «آموزش حضوری» به «آموزش از راه دور» تغییر یافت و با چرخش های تحول آفرین در نظام آموزشی مبتنی بر فناوری های نوین، تغییراتی در ساختار  و برنامه های آموزش و پرورش استثنایی به وجود آمد.

وی افزود: استمرار آموزش، پرورش، توانبخشی و پوشش حداکثری دانش آموزان با نیاز های ویژه، راهبردهای مهمی بود که اتخاذ شد.

حسینی ادامه داد: در این راستا تولید محتوای الکترونیکی، آموزش در بستر فضای مجازی، ارائه آموزش تلویزیونی، طراحی اطلس یادگیری، تدوین بسته های یادگیری، تدوین درسنامه، استفاده از روش های خودآموز و استفاده از ظرفیت اولیا دانش آموزان با نیاز های ویژه و خانوادهای آنان در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: هم چنین مناسب سازی شبکه شاد و طراحی کانال های متعدد اختصاصی محتوای آموزشی در این شبکه برای دانش آموزان با نیاز های ویژه در الویت قرار گرفت.

به اشتراک بگذارید :