15 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۱۱ ۱۳:۱۰:۰۰
کد مطلب:  1646154
نهمین دوره سوگواری احلی من العسل در آذربایجان شرقی برگزار می شود

روز ششم ماه محرم، نهمین دوره سوگواری "احلی من العسل" با محوریت شناساندن شهدای نوجوان کربلا بویژه حضرت قاسم بن الحسن (ع) و تجلیل از مقام شهدای دانش‌آموز دوران دفاع مقدس همزمان با سراسر کشور در آذربایجان‌شرقی برگزار می شود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی، طاهر علمی در جلسه برنامه ریزی و هماهنگی سوگواری "احلی من العسل" که در اتاق جلسه تالار معلم تبریز برگزار شد گفت: امیدواریم بتوانیم ماه محرم را به ظرفیت تربیتی دانش آموزی تبدیل کنیم. عاشورا هم روزش، هم شبش، هم ساعت‌ها و لحظاتش؛ صفحاتی از درس معرفت، انسانیت، غیرت، شرافت، آزادگی، آموزش چگونه زیستن و چگونه مردن است.

معاون فرهنگی و تربیتی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی افزود: ماه محرم کتابی بسیار گرانبهاست. امام حسین (ع)با گفتن هیهات منا الذله پیام داد که ای جوانان و ای عدالت‌خواهان! بپا خیزید و در برابر زورگویان و ستمگران سر تسلیم فرود نیاورید و از اسلام پاسداری کنید تا درخت توحید و یکتا پرستی فراموش نشود تا اسلام در تمام زمانها و نسلها بیمه شود.

وی خاطر نشان کرد: براین اساس باید نهضت عاشورا را زنده نگه داریم. در قرآن نیز برای زنده نگهداشتن شعائر عظیم اسلام تاکید شده و می‌گوید: به یقین کسانی که شعائر اسلامی را بزرگ و زنده نگه دارند، کار آنها از نشانه‌های تقوا است.

علمی گفت: این جلسه در آستانه ماه محرم برای تنظیم برنامه های سوگواری احلی من العسل است تا از ظرفیت های هیئت های دانش آموزان، معلمان و آموزشی و پرورشی استفاده کنیم و صحنه های تربیتی و معنوی در مدارس و خانه ها ایجاد کنیم.

وی افزود: توصیه های مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم مربوط به جوانان و نوجوانان است که لزوم برجسته کردن ارزشهای معنوی از قبیل اخلاص، گذشت، شجاعت، ایثار و ... نمایان می کند و در این راستا برگزاری مراسم احلی من العسل می تواند تاثیر گذار در تقویت بعد ایثار و مقاومت جوانان در مقابل دشمنان باشد. امروز انقلاب و حکومت اسلامی به ظرفیت و توانمندی جوانان متدین و متعهد خیلی نیاز دارد.

علمی خاطر نشان کرد: امسال برنامه های سوگواری "احلی من العسل" در سه قالب"گروه‌های سرود انجمن های اسلامی و بسیج دانش آموزی"،"پویش مجازی" و "جمع آوری آثار از اول محرم تا روز عاشورا" برگزار می شود. در کنار آن هیئت های عزاداری و مذهبی مدرسه ای، دانش آموزی و هیئت های محله ای می توانند از فضای مدارس برای برگزاری عزاداری ها استفاده کنند.

وی در پایان با تاکید براینکه باید هیئتهای حسینی و دانش آموزی را دائمی کنیم افزود: این هیئت ها را همیشه باید برای برگزاری مناسبتهای مذهبی آماده نگه داریم./ روشنی

 

کانال آموزش و پرورش در سروش

http://instagram.com/ap.azar_shargi                 کانال آموزش و پرورش در اینستاگرام

https://www.aparat.com/andishe.ash               کانال آموزش و پرورش استان در آپارات

https://shad.ir/azarbaijansharghistudents            کانال آموزش و پرورش استان در شبکه شاد

30008624                                                   سامانه پیامکی آموزش و پرورش استان

 

به اشتراک بگذارید :