17 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۱۲ ۰۹:۱۱:۰۱
کد مطلب:  1644656
۳۰ هزار میلیارد تومان از سال ۱۳۹۶ تاکنون صرف مدرسه سازی شده است

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با بیان اینکه سال ۹۵ حدود ۳۰ درصد مدارس کشور نیازمند تخریب، بازسازی و مقاوم سازی بودند که اکنون این آمار به ۱۹.۵ درصد رسیده است و از این میزان، حدود هفت درصد این مدارس، تخریبی هستند گفت: ۳۰ هزار میلیارد تومان از سال ۱۳۹۶ تاکنون در امر مدرسه سازی هزینه شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، مهراله رخشانی‌مهر در پنل تخصصی «پروژه مهر» سی و پنجمین اجلاس سراسری مدیران و روسای آموزش و پرورش که در اردوگاه باهنر برگزار شد با اشاره به برخی وعده های مدیران ادوار گذشته و عدم تحقق و عمل به آنها که موجب حواشی و سیاه نمایی به ویژه در رسانه های بیگانه شده است گفت: به عنوان مثال حذف مدارس خشتی و گلی در سال های نه چندان دور، حل معضل سرویس بهداشتی نامناسب و حل مشکل بخاری های نفتی در سال های گذشته از جمله وعده هایی است که محقق نشده بود و در رسانه ها انعکاس یافته موجب شکل گیری ادبیات نامناسبی در میان منتقدین شده بود.

وی افزود: سال ۹۵ حدود ۳۰ درصد مدارس کشور نیازمند تخریب، بازسازی و مقاوم سازی بودند که اکنون این آمار به ۱۹ و نیم درصد رسیده است و حدود هفت درصد این مدارس، تخریبی هستند.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با بیان اینکه از سال ۸۴ به بعد ۴ میلیارد دلار معادل ۶۰ هزار میلیارد تومان برای مدارس هزینه شده است، این در حالی است که  ما فقط در یک دوره مدیریتی از سال ۹۶ تا کنون حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان برای ساخت مدارس هزینه کردیم، گفت: بعضا با اعتبارات کم هم می‌شد برخی مشکلات مزمن مدارس را ساماندهی کرد که بسته شدن پرونده مدارس خشتی و گلی در سال ۹۸ با اعتبار حدود ۳۰۰ میلیارد تومان از آن جمله است.

رخشانی مهر ادامه داد: عمده این مدارس در مناطق محروم مانند سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان قرار داشتند.

وی به وضعیت سیستم های گرمایشی مدارس نیز اشاره کرد و گفت: وعده ای که در سال های قبل داده شده بود در سال ۹۸ با هزینه کرد ۱۸۰۰ میلیارد تومان به سرانجام  رسید. در هیچ نقطه ای از کشور که زیرساخت های لازم را دارند بخاری نفتی نداریم. همچنین در حال حاضر فقط ۴۸ هزار بخاری گازی داریم که آن هم به منظور ارتقای استانداردها انجام شده است و پرونده بخاری های گازی نیز در حال بسته شدن است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور افزود: از سال ۱۳۸۴ مشکل سرویس های بهداشتی مدارس مطرح بوده است که به سرانجام مطلوب نرسید و در نهایت امسال یک ردیف اعتباری با ۴۶۵ میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافت و با ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار اضافه، پرونده سرویس های بهداشتی نیز بسته خواهد شد.

رخشانی مهر ادامه داد: علاوه بر این، امسال برای اولین بار ردیف اعتباری ویژه ای در سازمان نوسازی مدارس برای تجهیزات هنرستان ها ایجاد شد و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار از محل تبصره ۱۴ تخصیص یافت و از محل اعتبارات عوارض گاز نیز ۳۳۰ میلیارد تومان بودجه در استان ها توزیع شده است.

وی به اعتبارات ردیف خیرین هم اشاره و اظهار کرد: سال ۱۳۹۵ عدد مصوب قانون بودجه برای مشارکت با خیرین مدرسه ساز ۱۸۰ میلیارد تومان بود که ۱۵ درصد آن تخصیص یافت. سال ۹۸ تخصیص ۸۷۰ میلیارد تومانی با تخصیص کامل صورت گرفت و هر سال جهش قابل توجهی داشت.

رخشانی مهر اقدامات صورت گرفته در مناطق محروم را نیز تشریح کرد و گفت: در هفت استان محروم  کشور، سرانه مدارس استثنایی ۲.۲ متر مربع افزایش یافته است. بیش از ۲۰۰ سفر استانی انجام شده و به این نتیحه رسیدیم که دو کار بزرگ باید انجام شود که یکی از آنها مکان یابی مدارس است. نشریه طرح مکان یابی به تایید سازمان برنامه و بودجه رسیده و سامانه آن هم ایجاد شده است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور افزود: مدیریت سبز در مدارس هم مهم است که مطالعات جامعی پیرامون آن انجام شده است و خروجی آن هفت دستورالعمل است که استان های تهران، سیستان و بلوچستان و خوزستان پیشتاز هستند. در خوزستان یک مجتمع آموزشی فاخر با رویکرد مدیریت سبز در آبان ماه سال ۱۴۰۰ افتتاح می شود.

به اشتراک بگذارید :