10 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۱۰ ۲۰:۳۸:۰۰
کد مطلب:  1642650
بازنشر خبرنامه کرونا و آموزش و پرورش شماره 9 به اهتمام کمیته اشاعه و کاربست یافته های پژوهشی دی 1399
یونیسف : مدارس بیش از 168 میلیون دانش ­آموز در سراسر جهان به دلیل قرنطینه ­های کووید 19به طور کامل به مدت یک سال  تعطیل شده ­اند.

تحلیل گزارش­های تعطیلی مدارس در دنیا نشان می­دهد که مدارس در 14 کشور به صورت کامل از مارس 2020 تا فوریه 2021 تعطیل بوده­اند. دو سوم آن کشورها در آمریکای لاتین بوده که 98 میلیون دانش­آموز را تحت تاثیر قرار داده است. از این 14 کشور، پاناما به طور کلی مدارس را تعطیل کرده است و کشورهای السالوادو، بنگلادش و بولیوی در رده­های بعد از آن قرار دارند.

براساس گزارش منتشر شده توسط یونیسف، مدارس بیش از 168 میلیون دانش ­آموز در سراسر جهان به دلیل قرنطینه ­های کووید 19به طور کامل به مدت یک سال  تعطیل شده ­اند. همچنین تقریبا 214 میلیون دانش ­آموز در سطح جهان (1 دانش آموز از هر 7 دانش آموز) بیش از سه چهارم یادگیری حضوری را از دست داده ­اند.

تحلیل گزارش­ های تعطیلی مدارس در دنیا نشان می­دهد که مدارس در 14 کشور به صورت کامل از مارس 2020 تا فوریه 2021 تعطیل بوده­اند. دو سوم آن کشورها در آمریکای لاتین بوده که 98 میلیون دانش­آموز را تحت تاثیر قرار داده است. از این 14 کشور، پاناما به طور کلی مدارس را تعطیل کرده است و کشورهای السالوادو، بنگلادش و بولیوی در رده ­های بعد از آن قرار دارند.

هم اکنون در حالی یک سال کامل همه­ گیری کووید 19 را پشت سر می گذاریم که مجددا شاهد وضعیت فاجعه­بار قرنطینه ­های سراسری در جهان هستیم. در این شرایط هر روز که می­ گذرد، دانش ­آموزان، بیشتر از یادگیری­ های حضوری محروم می­شوند. مدیر اجرایی یونیسف می­ گوید: «ما دیگر نمی­ توانیم وارد سال دوم تعطیلی­ ها شویم و شاهد یادگیری غیرحضوری و محدود دانش ­آموزان باشیم. بنابراین، نباید از هیچ تلاشی برای تداوم کار مدارس یا اولویت بخشی به برنامه­ های بازگشایی دریغ گردد». 

تعداد کشورها و دانش آموزانی که از مارس 2020 مدارس شان تعطیل شده ­اند

تعطیلی مدارس نتایج مخربی بر یادگیری و تندرستی (سلامت جسمی و روحی) کودکان داشته است. کودکان گروه ­های آسیب­ پذیر و آنهایی که به امکانات یادگیری از راه دور دسترسی ندارند، در وضعیت بیشترین ریسک عدم بازگشت به مدرسه قرار دارند و ممکن است این امر به ازدواج ­های زودهنگام و کودک­کار منجر شود.  طبق آخرین داده ­های یونسکو، بیش از 888 میلیون دانش ­آموز در سطح دنیا با علت تعطیلی مدارس دچار اخلال در آموزش شده ­اند.  

 اکثر دانش­ آموزان در سراسر جهان به مدارس به عنوان جایی که می­توانند با همسالان خودشان تعامل داشته باشند و مورد حمایت قرار گیرند، به خدمات سلامتی و تندرستی دسترسی داشته و غذای مناسب دریافت کنند، وابسته هستند. هرچقدر دوره جدایی کودکان از مدارس طولانی ­تر شود، آنان بیشتر از این تسهیلات مهم و ضروری محروم خواهند شد.

یونیسف در اوایل مارس 2021 با استقرار ۱۶۸ نیمکت خالی مدرسه مقابل سازمان ملل در نیویورک به بازماندن ۱۶۸ میلیون کودک بازمانده از تحصیل در دوره همه گیری کرونا اشاره کرد و توجه ­ها را به این سمت جلب کرد. هر یک از این نیمکت‌های خالی نشان دهنده یک میلیون کودک است که در یک سال اخیر مدارس آن‌ها به خاطر همه­ گیری بیماری کووید-۱۹ در جهان تعطیل شده است. یونیسف همچنین به تبعات تعطیلی طولانی مدت مدارس اشاره می­ کند و می­ گوید تعطیلی کامل مدارس باید آخرین راه حل باشد و بازگشایی ایمن مدارس در اولویت قرار گیرد.

چارچوبی برای بازگشایی مدارس: از بازگشایی تا بازسازی

در حالی وارد دومین سال همه­ گیری کووید 19 می­شویم که جوامع آموزش و پرورش در سطح دنیا نیازمند هم صدایی برای اطمینان بخشی برای ادامه کار مدارس و یا در اولویت قرار دادن بازگشایی مدارس می­ باشند و نباید از هیچ تلاشی در این خصوص دریغ گردد. متاسفانه امروز، تعطیلی مدارس به جای تعطیلی روزانه به ماهانه تبدیل شده است. دوره ­های پیک همه­ گیری و قرنطینه، 90 درصد دانش ­آموزان را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است و بیش از یک سوم دانش ­آموزان که به امکانات یادگیری از راه دور دسترسی ندارند را به حال خود رها کرده است.  تعداد دانش­ آموزان دچار ترک تحصیل در حال افزایش به 24 میلیون نفر است، به طوری که در طول سالیان گذشته هیچ وقت تا این حد نبوده است. متاسفانه شاهد از بین رفتن دستاوردهای آموزش و پرورش  که به سختی به دست امده اند هستیم.   

توانایی کودکان در خواندن، نوشتن و ریاضی پایه که به عنوان مهارت ­های ضروری برای رسیدن به توانمندی آینده کودکان است، به شدت آسیب دیده است. شواهدی وجود دارد که نه تنها یادگیری کودکان در فراگیری مهارت های پایه تقویت نشده است، بلکه پسرفت هم داشته است.

فرایند بازسازی در بخش آموزش و پرورش در زمان بازگشت دانش ­آموزان به مدارس

بر اساس چارچوب بازگشایی مدارس، چهار بُعد کلیدی بایستی مدنظر قرار گیرد تا از برنامه بازسازی بخش آموزش و پرورش اطمینان حاصل کنیم:  عملیات ایمن سازی، یادگیری، رسیدگی به حاشینه نشینی و حمایت­ از تندرستی دانش ­آموزان. ملاحظات سیاسی و امکانات و منابع مالی لازم است تا هر یک از این ابعاد را مورد پوشش و حمایت قرار دهد. جهت دسترسی به اطلاعات دقیق، جمع آوری داده ­های کلیدی در زمینه سیاستگذاری، تدوین راهنماهای عملی و اجرای بهترین برنامه عملیاتی ضروری است تا کشورها بتوانند برنامه­ های بازسازی آموزش و پرورش ملی را طراحی و اجرا نمایند. بازسازی در بخش آموزش و پرورش نیازمند بازگشت همه دانش آموزان به مدرسه است و اقدامات زیر ضروری است:

اولین قدم در فرآیند بازسازی، تهیه و تدوین سریع یک برنامه یادگیری جبرانی باکیفیت و مناسب و جامع می ­باشد تا مطمئن شویم وقتی دانش آموزان به مدرسه بر می گردند، بهتر و اثربخش­ تر از قبل آموزش را شروع خواهند کرد. ما بایستی به صورت فعال و پیوسته، دانش­آموزان مناطق محروم و حاشینه نشین ­ها که حدود یک پنجم دانش آموزان را تشکیل می­دهند و همچنین  آنهایی که در خطر ترک تحصیل هستند را شناسایی کنیم. در این زمینه باید برنامه­ های ویژه ­ای مخصوصا برای بازگشت دختران و دانش ­آموزانی که از یک منطقه مهاجرت کرده­اند، طراحی و اجرا گردد

دومین قدم  سنجش میزان یادگیری دانش آموزان در زمان تعطیلی مدارس است که براساس نتایج آن، هدف­ گذاری و  پیگیری برنامه­ ها به منظور تقویت فرایند یادگیری دانش ­آموزان به ویژه دانش ­آموزان مناطق محروم و ترک تحصیل کرده بایستی صورت پذیرد. مطالعات اخیر نابرابری آموزشی و تفاوت معناداری در یادگیری دانش ­آموزان باتوجه به وضعیت خانواده ها و مدارس را نشان می دهد.  بنابراین دومین اولویت، سنجش میزان یادگیری دانش آموزان و طراحی و اجرای برنامه های جبرانی و پیگیری به منظور کاهش اثرات فرصت های از دست رفته آموزشی است. مهمترین نقطه در این خصوص، سنجش سریع میزان یادگیری دانش­ آموزان در دوران یادگیری از راه دور می­باشد تا بر اساس آن برنامه ­هایی مانند افزایش میزان ساعات حضور دانش­آموزان در مدرسه، حضور دانش­آموزان در مدرسه در روزهای تعطیل، ایجاد فرصت­ های یادگیری فشرده برای دانش ­آموزان اجرا گردد. علاوه بر آن سیستم ­های آموزشی بایستی به اندازه کافی انعطاف پذیر بوده و با توجه به نیازهای دانش آموزان عمل نمایند. انعطاف پذیری نیازمند واگذاری اختیارات لازم برای معلمان و راهبران مدارس می­ باشد تا فرصت ­های یادگیری ویژه ­ای برای دانش آموزان طراحی نمایند.

سومین اقدام، آموزش و آماده کردن دانش ­آموزان و معلمان برای مواجهه با حضور مجدد در مدرسه با شرایط یادگیری جدید و برخورد صحیح با چالش ­های روبرو و استفاده صحیح از زمان است. بدون عمل سریع و مناسب، وضعیت یادگیری این نسل از کودکان بدتر از نسل قبلی و بعدی خواهد بود. در این مرحله، بایستی برنامه حمایتی جامعی طراحی گردد تا فرایند بازسازی، ترمیم و اصلاح فرصت­ های از دست رفته را جبران کند که نیازمند توجه به رویکردهای چندبخشی و بین بخشی با عمل و سرمایه ­گذاری دولت ­ها می باشد. حمایت ­های اجتماعی، تقویت ارتباط معلم-اولیاء و فعالیت ­های نهادهای مدنی در فرایند اجرا و نظارت در این مرحله موثر می­باشد.

به علت کووید- 19 مدارس بیش از 168 میلیون دانش¬آموز در سراسر جهان به مدت یک سالِ  به صورت کامل تعطیل شده اند

مولف: گزارش منتشر شده توسط یونیسف

  تاریخ انتشار به زبان اصلی: مارس ۲۰۲۱

  این متن از سایت   https://www.unicef.org با عنوان Schools for more than 168 million children globally have

مترجم: دکتر رضا کلانتری، کارشناس پژوهشی پژوهشگاه مطالعات و سرپرست مرکز پژوهشی تبریز

 

به اشتراک بگذارید :