10 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۱۰ ۲۰:۱۰:۰۰
کد مطلب:  1642644
بازنشر خبرنامه کرونا و آموزش و پرورش شماره 8 به اهتمام کمیته اشاعه و کاربست یافته های پژوهشی دی 1399
نقش مدارس در انتقال ویروس کووید ۱۹: نتایج تحقیقات علمی چیست؟

هفته گذشته، اخبار تلویزیونی و رسانه¬های نوشتاری در یک اقدام برق آسا و هماهنگ شده، افکار عمومی آمریکا را مورد تخطئه قرار دادند و ادعا کردند که مطالعه¬ای که توسط مرکز پیشگیری و کنترل بیماری¬های آمریکا انجام یافته ، برنامه رئیس جمهور در بازگشایی مدارس را در جریان شیوع همه¬گیری ویروس کرونا مورد تایید قرار می¬دهد.   

نقش مدارس در انتقال ویروس کووید ۱۹:

 نتایج تحقیقات علمی چیست؟[1]

هفته گذشته، اخبار تلویزیونی و رسانه¬های نوشتاری در یک اقدام برق آسا و هماهنگ شده، افکار عمومی آمریکا را مورد تخطئه قرار دادند و ادعا کردند که مطالعه¬ای که توسط مرکز پیشگیری و کنترل بیماری¬های آمریکا انجام یافته ، برنامه رئیس جمهور در بازگشایی مدارس را در جریان شیوع همه¬گیری ویروس کرونا مورد تایید قرار می¬دهد.   

این برنامه¬ریزی در پی گزارش سه نفر از دانشمندان مرکز پیشگیری و کنترل بیماری¬های آمریکا که در جاماا[2] و در ۲۶ ژانویه چاپ و منتشرشد آغاز گردید. مطالعه ای که با چینش دقیق نتایج چندین مطالعه در آغازین روزهای بازگشایی مدارس در آمریکا انجام یافته بود و ادعا می کرد که انتقال ویروس از طریق مدارس اتفاق نادری است. این موضوع در دوره¬ای بود که موارد ابتلای روزانه در آمریکا به طور قابل ملاحظه¬ای کاهش یافته بود و پذیرش بیماران کرونایی در بیمارستان¬ها به پایین¬ترین نقطه خود در این ماه رسیده بود. البته نه جزئیات گزارش جاما اعلام شد و نه مطالعه¬ای در مقیاس بزرگتر توسط مرکز پیشگیری و کنترل بیماری¬ها صورت گرفت تا آنتی بادی دانش¬آموزان و معلمان را مورد آزمایش قرار دهد و ارتباط بین انتقال بیماری از فضاهای آموزشی به جامعه را تعیین نماید

رسانه¬ها به طور مکرر در خصوص امن و سالم بودن مدارس برای کودکان تاکید می¬کنند تا معلمانی که در برابر فراخوانِ حضور در مدرسه مقاومت می¬کنند را مورد تاخت قرار دهند و اتحادیه¬های آموزشی را تشویق کنند تا با بازگشایی سریع مدارس موافقت نمایند. روزنامه یو اس تودی نوشت «حضور در مدرسه می¬تواند امن باشد». همچنین رادیو ملی گفت «مرکز پیشگیری و کنتری بیماری¬های آمریکا در مورد بازگشایی مدارس تصمیم می¬گیرد».  

واشنگتن پست هم بیان کرده است که «مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها، شیوع اندک کرونا ویروس از طریق مدارس را گزارش کرده است». در سرمقاله روزنامه¬ای که صاحب امتیاز آن رئیس ثروتمند آمازون می باشد ذکر شده است که «خطر کووید ۱۹ در کلاس¬ها نهفته نیست، بلکه در جامعه است». این روزنامه¬ شواهد زیادی می¬آورد که کلاس¬های حضوری و مدارس، محور انتقال ویروس کرونا نیستند

البته این موضوع بایستی توسط کاخ سفید مورد توجه قرار می¬گرفت و از اغراق در مورد این ادعا ممانعت می¬شد. ادعایی که در پاسخ به سئوال یک گزارشگر از طرف سخنگوی کاخ سفید بیان شد، «تعدادی مطالعه وجود دارد، شامل مطالعه¬ای که اخیرا توسط مرکز پیشگیری و کنتری بیماری¬ها [مطالعه ویسکانسین] انجام یافته است که نشان می¬دهد شواهدی وجود دارد که مدارس برای بازگشتن کودکان کاملا امن هستند و در این خصوص توصیه¬هایی برای بازگشایی ارائه شده است». این موضوع بین دیدگاه های معلمان و اتحادیه¬ها از یک طرف و از طرف دیگر با یافته¬های علمی متنافض است. به راستی، جایگاه دولت در برطرف کردن این تناقض کجاست؟

سخنگوی کاخ سفید در این خصوص می¬گوید: «رئیس جمهور می¬خواهد مدارس باز شوند و باز بمانند برای اینکه واضح است که بسته بودن مدارس برای خانواده¬ها ناراحت کننده است....البته این بدان معنی است که بایستی مطمئن شویم به اندازه کافی تجهیزات و منابع بهداشتی در مدارس داشته باشیم و از بازگشایی امن آن ها در همه نقاط کشور مطلع شویم، نه فقط در مناطق روستایی و یا مدارس خصوصی که بیشتر مدارس آن¬ها باز هستند. البته این موضوع در مدارس عمومی (دولتی) که شهریه نمی¬گیرند و امکانات کافی ندارند، چالش برانگیز است». او  ضمن تایید مطالعه مرکز پیشگیری و کنترل بیماری¬ها ادامه داد، «این مطالعه که بسیار مورد توجه قرار گرفته است، بیشتر بر پایه مدارس مناطق روستایی در ویسکانسین انجام یافته است، و من فکر می کنم دکتر والنسکای- رئیس جدید مرکز پیشگیری و کنترل بیماری¬ها، شب گذشته در گفتگو با سی ان ان گفته است،  در مناطق پرجمعیت که تعداد دانش آموزان بیشتر است، بایستی گام¬های زیادی برداشته شود تا با امنیت بیشتری مدارس را بازگشایی کنیم. لازم است دپارتمان آموزش و مرکز پیشگیری و کنترل بیماری¬ها یک راهنمای مبتنی بر شواهد تهیه کنند»

مطالعات اخیر بین المللی درباره کودکان و کووید ۱۹

بالاخره مراکز پیشگیری و کنترل بیماری¬های اروپایی، ابتلا و انتقال ویروس بیماری کووید ۱۹ در کودکان از همه سنین را تایید کردند. آن¬ها همچنین بیان داشته¬اند که تعطیلی مدارس می¬تواند به کاهش انتقال ویروس کمک کند.  البته همه آن¬ها اذعان داشته اند که داده¬های کافی برای تشریح دقیق نقشی که کودکان و مدارس در انتقال ویروس در جامعه ایفا می¬کنند را در اختیار ندارند.

روزنامه وال استریت در سرخطی با عنوان «مدارس اروپایی مجددا به خاطر نگرانی از گسترش بیماری توسط آن ها در حال تعطیل شدن هستند» نوشت «درحالی که مسئولان آمریکایی در خصوص تمدید باز بودن مدارس در حال بحث و جدل هستند، در اروپا توافقی در حال ظهور است که نشان می¬دهد کودکان عامل مهمی در گسترش کووید ۱۹ بازی می¬کنند و بیشتر کشورها در حال تعطیل کردن مدارس هستند».

آنتونی فلالت رئیس موسسه سلامتی جینیوا، توضیح می¬دهد که در طول موج دوم بیماری در اروپا،  شواهدی از طریق مطالعه پیمایشی آنتی بادی از ملت های کشورهای مختلف بدست آمد که نشان می¬دهد کرونا ویروس به طور برابر کودکان در سن مدرسه را  مبتلا می¬سازد. مدارس سوئیس در تابستان باز بودند. تست¬های آنتی بادی آن¬ها نشان داد که کودکان ۱۸-۶ ساله به اندازه جوانان مبتلا شدند. نتایج یک مطالعه ملی در استرالیا نشان داد که درصد ابتلای کودکان زیر ۱۰ سال تقریبا به اندازه کودکان بزرگتر و معلمان خودشان است.

مطالعات موردی

۱- مطالعه ویسکانسین

گزارش جاما که توسط مرکز پیشگیری و کنترل بیماری¬های آمریکا در حمایت از بازگشایی مدارس در ایالت ویسکانسین انجام یافته است، به عنوان مدل اطمنیان برای بازگشایی مدارس در آینده سر و صدای زیادی کرده است. دوره مطالعه از ۳۱ آگوست تا ۲۹ نوامبر بوده است (تقریبا شهریور تا آذر 1399).  نمونه آماری شامل ۱۷ مدرسه از پیش دبستانی تا دبیرستان در ایالت ویسکانسین بوده است. نظارت توسط گروه کوچکی از پزشکان و پژوهشگران پزشکی آغاز گردید.  هزینه این مطالعه را بنیاد مالی ویسکانسینِ مرکزی به عهده گرفت و برای همه دانش آموزان این منطقه ماسک صورت سه لایه خریداری کرد. تعداد دانش آموزان در کلاس بین ۱۱ تا ۲۰ دانش آموز بوده که در شرایط عادی کلاس ها تقریبا با ۲۰ نفر تشکیل می شد. از همه دانش آموزان خواسته شد تا در داخل کلاس¬ها و ساختمان مدرسه ماسک بزنند و ۶ فوت  (5/2 متر)از هم فاصله داشته باشند. میزان شیوع بیماری کووید ۱۹ بین کارکنان و دانش آموزان در مقایسه با آمار کشوریِ( ۵۴۶۶ در هر صدهزار )به تعداد ۳۴۵۳ نسبت به هر صدهزار بود. از بین ۱۹۱ مورد ابتلای دانش آموزان و معلمان، فقط ۷ مورد (۳.۷ درصد) به گسترش بیماری از طریق مدرسه مربوط می شد.

در نگاه سطحی، نتیجه¬گیری جالبی به نظر می¬رسد.  اما، سوگیری¬های نگران کننده در این مطالعه وجود دارد که مورد چشم پوشی و غفلت قرار گرفته است. این منطقه آموزشی همواره توسط پزشکان و پژوهشگران مورد نظارت دقیق قرار می¬گرفت که تعمیم آن به زندگی واقعی در کل کشور خیلی سخت است. آیا امکان اینکه همه مناطق آموزشی مورد نظارت قرار گیرند و بهترین ماسک¬ها برای آن-ها تهیه شود و به صورت هفته¬ای گزارش¬ها به مرکز پیشگیری و کنترل بیماری¬ها ارسال گردد و دپارتمان سلامتی به خانواده ها اطمینان دهد که نظارت دانش آموزان به صورت جدی پیگیری و اجرا می¬گردد، وجود دارد؟

همچنین، محدودیت مهم دیگری هم در این مطالعه وجود دارد. مسلما تست¬های ابتلای دانش آموزان و اعضای کارکنان مدارس این مناطق از طریق آزمایش پی سی آر نبوده است.بنابراین، احتمال گسترش بی¬علامت بیماری نیز وجود دارد. ضمنا هیچ  پژوهش سرولوژی که بتواند ارتباط بین حضور فیزیکی دانش¬آموزان در مدرسه و میزان افزایش انتقال بیماری در جامعه در آن ایالت را مورد سنجش قرار دهد، مورد مطالعه قرار نگرفته است.

۲- مطالعه مونترال

مطالعه اخیرِ مونترال، ارزیابی دقیقی از نقش کودکان در شیوع و گسترش ویروس کووید ۱۹ در جامعه فراهم کرده است. نویسندگان این گزارش دکتر سیمونا بیگنامی از دانشگاه مونترال و دکتر جان سندبرگ از دانشگاه جورج واشنگتن نوشتند، «به خاطر اینکه آغاز مدارس در سال تحصیلی جدید در پاییز ۲۰۲۰ با موج دوم شیوع بیماری در بسیاری  از کشورهای اروپایی و کانادا همراه بود، موضوع نقش انتقال بیماری توسط دانش¬آموزان به طور خاص بحث برانگیز شد. آن¬ها در پی پاسخگویی به نقش انتقال بیماری کووید ۱۹ از طریق کودکان مدرسه¬ای در میزان ابتلای سراسری در پاییز ۲۰۲۰ بودند

آن¬ها یادآور می¬شوند که قبل از آغاز شروع مدارس، مسئولان سلامت عمومی مونترال، در نیمه آگوست 5/7 مورد ابتلا به ازای هر صد هزار نفر ثبت کردند. اما تا ۵ ژانویه ۲۰۲۱ میزان بروز ابتلاها به 7/282مورد به ازای هر صد هزار نفر رسید و میزان بستری¬های بیمارستانی و مرگ و میر افزایش یافت. با این وجود،  فرمانداری کبک تصمیم گرفت، مدارس را در ۱۱ ژانویه بازگشایی نماید، با بیان اینکه «بزرگسالان مسئول چرخه ویروس در جامعه هستند، و ابتلا به کووید ۱۹ در بزرگسالان بیشتر از کودکان است».

دکتر بیگنامی و دکتر سندبرگ در این باره به گزارش مدیریت سلامت منطقه¬ای مونترال اشاره می¬کنند که در آن کودکان ، بخش مهمی از موارد ابتلای کووید ۱۹ را تشکیل می¬دهند. در مناطقی که موارد ابتلا کودکان بیشتر است، بخش¬ هایی هستند که خانواده¬ها درآمد کمتری دارند و تعداد کودکان زیر ۱۸ سال بیشتری در خانه دارند.

بررسی دقیق نشان داد که میزان ابتلا در کودکان ۱۰ تا ۱۹ ساله منجر به افزایش موارد ابتلا در بزرگسالان ۳۰ الی ۴۹ساله می¬شود. این بدان معنی است که کودکان مبتلا، والدین خودشان را آلوده کرده¬اند نه بر عکس. به طور مشابه تا نوامبر، کودکان کمتر از ده سال شتاب بیشتری در مبتلا شدن به کووید نشان دادند. این نویسندگان نتیجه گیری کردند «انتقال کووید ۱۹ میان دانش¬آموزان در سنین مدرسه ممکن است پیامدهای جدی نشان ندهد، اما به عنوان عامل مهم و تعیین کننده¬ای در افزایش میزان ابتلای کلی در جامعه پیرامون آن¬ها به حساب می¬آید»  

مترجم : دکتر رضا کلانتری- پژوهشگر پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش

منبع اصلی : world socialist web site

 تاریخ انتشار به زبان اصلی:  31ژانویه ۲۰۲۱ - برابر با ۱۰  بهمن ماه 1399


[1]. این متن از سایتworld socialist web site    با عنوان The media falsely claims schools are safe: What the science actually says  به آدرس https://www.wsws.org/en/articles/2021/02/01/cdc1-f01.html   که در ۳۱ ژانویه ۲۰۲۱ ( برابر با ۱۰  بهمن ماه 1399 )انتشار یافته است، ترجمه شده است.

 

[2]. JAMA Network Viewpoint

به اشتراک بگذارید :