17 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۱۰ ۱۳:۵۸:۳۳
کد مطلب:  1642452
یک معلم فارسی حایز مقام برتر نخستین جشنواره معلمان مولف کشور شد

اسماعیل مردانلو از معلمان استان فارس توانست در نخستین جشنواره معلمان مولف حایز مقام برتر کشوری شود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، در نخستین جشنواره معلمان مولف کشور به میزبانی آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران اسماعیل مردانلو از استان فارس با کتاب نگاهی به تجربه مدرنیته در ایران حائز رتبه برتر کشوری در این جشنواره شد.

این کتاب که در ۶ فصل و ۴۴۰ صفحه توسط انتشارات سنا منتشر شده است با ابتناء به برخی نظریات مدرنیته از جمله دیدگاه های مارشال برمن، نوشته شده، مهمترین رمان های اجتماعی دهه ۴۰ و ۵۰ را به عنوان اصلی ترین منبع پژواک مدرنیته در مدرنیسم ایرانی مورد مطالعه قرار داده و با بهره گیری از روش هرمنوتیک ژرفایی به تحلیل و تبیین موضوع پرداخته است.

فصل اول این کتاب به مروری بر معمای مدرنیته ایرانی، درباره یک دغدغه، مطالعات مدرنیته و ماجراجویان ایرانی و خط سیر کتاب اختصاص دارد. در فصل دوم با معرفی مفاهیم ، مبانی و چارچوب نظری آشنا می شویم که مهمترین بخش کتاب بوده و برای مخاطبان تخصصی حائز اهمیت است.

 در فصل سوم با روند مدرنیزاسیون در ایران از آغاز مشروطه تا تشکیل مدرن در ایران، روند مدرنیزاسیون در دوره پهلوی دوم و تأثیر مدرنیزاسیون پهلوی بر فضای فیزیکی شهرها و دوپارگی های سنت- مدرن آشنا می شویم. 

فصل چهارم کتاب به تاریخچه رمان فارسی اختصاص دارد و رابطه رمان ایرانی با مدرنیته و پژواک رفتار اجتماعی ایرانیان در رمانهای دهه ۴۰ و ۵۰ مورد بحث و بررسی واقع شده است.

 چهار فصل نخست در واقع مقدماتی برای ورود به فصل پنجم این کتاب است که در ۲۵۰ صفحه به تحلیل و تفسیر مهمترین رمانهای دو دهه فوق اختصاص دارد. 

مطالعه این فصل برای درک و فهم کنش های ایرانیان در رویارویی با مدرنیته بسیار اهمیت دارد و می تواند دلایل و زمینه های توسعه نیافتگی ایرانیان در دوران پهلوی و دوم را آشکار سازد.

فصل ششم این کتاب به جمع بندی و بررسی دستاوردها اختصاص یافته است.

این کتاب به لحاظ دارا بودن مبانی نظری و اتکا به بیش از ۲۰۰ منبع داخلی و خارجی، یکی از بهترین پژوهش های بینارشته ای در حوزه های علوم سیاسی، علوم اجتماعی، جامعه شناسی، ادبیات و مطالعات فرهنگی است و علاوه بر اینکه منبع قابل اتکایی برای دانشجویان و پژوهشگران کارشناسی ارشد و دکترا می باشد، برای مخاطبان عام نیز جذابیت های خاص خود را داراست.

 معرفی بیشتر این کتاب از طریق سایت تازه های نشر امکان پذیر است.

مردانلو دارای دکترای علوم سیاسی، گرایش مسائل ایران و معاون مرکز اموزشی تیزهوشان حکیم جهانگیرخان قشقایی آموزش و پرورش عشایری فارس است.

به اشتراک بگذارید :