16 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۱۰ ۱۲:۳۷:۱۵
کد مطلب:  1642348
دبیر کمیته علمی سی و پنجمین اجلاس سراسری مدیران و روسای آموزش و پرورش تاکید کرد:
فهم مشترک در سایه هم‌اندیشی و برگزاری نشست‌های ملی از دستاوردهای اجلاس ۳۵ بود

دبیر کمیته علمی سی و پنجمین اجلاس سراسری مدیران و روسای آموزش و پرورش، فهم مشترک و برقراری تعاملات حرفه‌ای را از اهداف اصلی هم‌اندیشی و برگزاری نشست‌های ملی همچون اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش دانست.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران؛ «ایمان اوانی» در سی و پنجمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش که در شهر ساری و در محل باشگاه فرهنگیان تشکیل شد، ضمن اشاره به دستاوردهای بسیار مهم این اجلاس تاکید کرد: سی و پنجمین اجلاس روسای آموزش و پرورش سراسر کشور در شرایطی کاملا متفاوت و منحصر به فرد برگزار گردید. هر چند تشکیل جلسات اینچنین جهت ایجاد فهم مشترک و برقراری تعاملات حرفه‌ای همواره در هر سازمانی کارآمد و موثر بوده است.

این مقام مسئول با اشاره به شرایط حاکم در این گردهمایی، تصریح کرد: گردهمایی این دوره در شرایط خاص و ویژه ای صورت پذیرفت زیرا حدود یک سال و نیم تعطیلی مدارس و عدم تشکیل کلاس های حضوری بر اثر شروع بیماری کرونا شرایط بسیار متفاوتی را برای نظام های تعلیم و تربیت دنیا از جمله ایران تحمیل نمود و از این رو بسیاری از مباحث ارائه شده در این اجلاس متاثر از تجارب آموزش و پرورش در زیست بوم جدید بود.

وی با اشاره به موضوعات مهمی که در این اجلاس گفته و مورد بررسی قرار گرفت، خاطرنشان کرد: شرایط آموزش و پرورش در مهر ۱۴۰۴، سناریوهای بازگشایی مدارس ، تامین نیروی انسانی ، برنامه درسی ، سنجش و اندازه گیری ، عدالت آموزشی ، شبکه شاد ، تجارب دنیا در آموزش های دوران کرونا و رتبه بندی معلمان از جمله مهمترین موضوعات مطرح شده در این اجلاس بود.

شایان ذکر است در این گردهمایی معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی « حسن ملکی» پیرامون برنامه درسی سخن گفت و بیان داشت : برنامه درسی همان طراحی یادگیری است و در تعریفی دیگر برنامه درسی همان نقشه تربیت کشور است . او تربیت را موثر تر از یادگیری دانست که بر اساس رشد همه جانبه فرد شکل می گیرد . محتوای برنامه باید علم نافع باشد که بر اساس الگوی فطرت گرای توحیدی ایجاد می شود. ایشان بر جایگزینی بسته‌های یادگیری به جای کتاب مطابق با سند تحول بنیادین تاکید نمودند.

 همیچنین در این اجلاس با حضور رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش تحلیلی از نتایج آزمون تیمز و پرلز صورت گرفت و با اشاره به راهبردهای اصلی برگزاری این آزمون های بین المللی که همان شناسایی و ارتقای عملکرد تحصیلی دانش آموزان، تعریف استانداردها و انتظارات عملکردی بالا از دانش‌آموزان ، معلمان ، مدارس و نظام آموزشی، به کار گیری ، حفظ ، رشد حرفه‌ای معلمان با کیفیت، پایه و ارتقاء سلامت جسمی ، روانی و اجتماعی دانش آموزان، اشاره شد.

سخنران علمی دیگر این گردهمایی«بهنام بهراد» عضو هیات علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش بوده است ایشان به تجارب آموزشی دنیا در دوران کرونا پرداخت او خاطر نشان کرد: هر چند تعطیلی مدارس گریز ناپذیر بوده است اما تغییرات شدید در برنامه های درسی و افت تحصیلی را از تبعات تعطیلی مدارس و روی آوری به آموزش‌های مجازی خواند و در همین راستا افزود: همه کشورهای دنیا به دنبال راهبردهایی برای بازگشایی مدارس هستند و به راهبرد هایی نظیر اصلاح و تعدیل عناوین برنامه درسی ، کاهش یا تعویق فعالیت های فوق برنامه و بازگشت تدریجی دانش آموزان به مدرسه می‌اندیشند . وی آموزش‌های غیرحضوری را شامل استفاده از نرم افزارهای آموزشی ، استفاده از پلتفرم های نامتقارن ، تولید بسته های آموزشی و استفاده از شبکه های تلویزیونی و رادیویی دانست .

به اشتراک بگذارید :