12 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۹ ۱۳:۳۱:۰۱
کد مطلب:  1641100
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی:
«خلاقیت» رکن اصلی «کارآفرینی» است

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به مناسبت  روز ملی کارآفرینی و آموزش های فنی و حرفه ای، گفت: این یک حقیقت است که کارآفرینی در محیط نامأنوس متولد نمی‌شود؛ و لازم است بین انسان و محیط الفت ایجاد شود تا به خلاقیت و کارآفرینی برسیم.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، حسن ملکی، ضمن تبریک روز کارآفرینی و آموزش های فنی و حرفه ای، اظهار کرد: «کارآفرینی» به این معناست که انسان قدرت ساخت و طراحی لوازم و ابزار جدید، بر اساس طرح و ایده‌های نو را دارد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، کارآفرینی را عامل مهمی در رشد اقتصادی کشورها خواند و گفت: کشورهای پیشرفته در مسائل اقتصادی و فنی، به وسیله انسان‌هایی پیشرفت کرده‌اند که قدرت آفرینندگی داشته‌اند. بدیهی است که «خلاقیت» ضلع بسیار مهم «کارآفرینی» است.

ملکی بر لزوم توجه به برنامه ریزی آموزشی در شاخه فنی و حرفه‌ای تأکید کرد و افزود: برنامه ریزی های آموزشی باید به گونه ای انجام شود که فارغ التحصیلان شاخه های فنی و حرفه ای، در پایان دوره تحصیلی توانایی کارآفرینی را در عرصه‌های مختلف داشته باشند

وی افزود: نمی‌توانیم هر فرد را تنها برای یک کار معین، تربیت کنیم به این معنا که تنها برای یک حرفه معین، مهارت لازم را به دست آورد. بلکه باید تلاش کنیم  روحیه کارآفرینی را تقویت کنیم تا هر فرد بتواند شرایط کار را ایجاد کند. در این راستا باید شایستگی‌ها را افزایش دهیم زیرا مشاغل در حال تغییر هستند.

ملکی بر لزوم توجه به بستر و محیط در راستای کارآفرینی تأکید کرد و گفت: اگر در عرصه برنامه ریزی‌های کارآفرینی، تفاوت‌های منطقه‌ای را نیز لحاظ کنیم، شاهد تکثر گسترده‌ای خواهیم بود که یک نیاز است. در واقع کارآفرینی باید در بستر و میدان بومی شکل گیرد و این باید یکی از رویکردهای اصلی ما در این مسیر باشد زیرا کارآفرینی محیط مانوس می‌طلبد.

معاون وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: کارآفرینی در محیط نامأنوس متولد نمی‌شود لذا باید تفاوت استان‌های مختلف را مد نظر قرار دهیم تا با ایجاد الفت  بین هر فرد و محیط پیرامونش، به خلاقیت و کارآفرینی برسیم.

به اشتراک بگذارید :