13 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۵ ۱۲:۴۵:۰۰
کد مطلب:  1639440
سی و پنجمین اجلاس روسا و مدیران آموزش و پرورش سراسر کشور؛
مدیر آموزش و پرورش چاراویماق: نحوه ی تعامل و ارتباط مدیران آموزش و پرورش با فرهنگیان یکی از جوانب مهم ارتباط سازمانی است

مدیر آموزش و پرورش شهرستان چاراویماق گفت: نحوه ی تعامل و ارتباط مدیران آموزش و پرورش با فرهنگیان یکی از جوانب مهم ارتباط سازمانی است که بازخوردهای ناشی از آن، رفتار اثربخش را تسهیل می کند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی به نقل از چاراویماق؛ عمران اسدنژاد در حاشیه سی و پنجمین اجلاس روسا و مدیران دستگاه تعلیم و تربیت کشور گفت: نحوه ی تعامل و ارتباط مدیران آموزش و پرورش با فرهنگیان یکی از جوانب مهم ارتباط سازمانی است که بازخوردهای ناشی از آن، رفتار اثربخش را تسهیل می کند. در شهرستان چاراویماق به لحاظ طول سابقه ی حقوقی اینجانب و شناخت چهره به چهره از اکثر قریب به اتفاق همکاران و ارتباط  با فرهنگیان جدا از پست مدیریتی دوستانه می باشد و به لحاظ همین آشنایی در طول ایام هفته پذیرایی حضوری همکاران برای بیان دغدغه ها می باشد. و همچنین در کنار دیدار حضوری، تکریم فرهنگیان با روش های گوناگون، صندوق های تعاملی موجود در اداره، قسمت ارسال نظرات در پایان هر خبر در سایت اداره، و نیز ایجاد کانال ها ی آموزشی و دوستانه در شبکه های اجتماعی راه های ارتباطی با فرهنگیان می باشد.

اسدنژاد به مهمترین مشکلات و چالش های اجرایی پیش روی آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: کمبود نیروی انسانی و افزایش آمار بازنشستگی  طی سال های گذشته و امسال و نیز سال های آتی باعث کمبود معلم و کمبود معلم آموزش دیده و حرفه ای خواهد شد.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان چاراویماق  افزود: براساس اذعان همگان و نیز اعلام یونسکو مبنی بر کبود نیروی انسانی حرفه ای و آموزش دیده در سطح ملی و خصوصا در سطح ماطق محروم و کمتر توسعه یافته همچون شهرستان چاراویماق در کنار سایر نیازمندی ها و کمبودهای آموزش و پرورش، کمیت و کیفیت شاخص های آموزشی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

وی به اقدامات صورت گرفته در سالتحصیلی جدید برای این ناحیه اشاره کرد و افزود: با عنایت به منطقه هدف بودن شهرستان چاراویماق در خدمت رسانی و محرومیت زدایی از سوی بنیاد علوی و همکاری تنگا تنگ با این نهاد در حال انجام است. تجهیز مدارس شبانه روزی، تعمیر و تجهیز مدارس شهری و روستایی در حال احداث در حال احداث بودن مدارس خیر ساز و مشارکتی در سطح شهرستان، آسیب شناسی و اقدام برای برگزاری کلاس های آموزشی کنکور در سطح متوسطه نظری با بهره گرفتن از مشاورین،مدرسان مجرب و مراکز آموزشی برجسته کنکور برای سال تحصیلی 1400-1401 از جمله اقدامات صورت گرفته می باشد.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان چاراویماق در مورد غیر متمرکز اداره شدن آموزش و پرورش افزود: درک صحیح و درست از این مهم مستلزم شناخت و آگاهی علمی نسبت به تعریف برنامه درسی، برنامه درسی ملی، برنامه درسی متمرکز، نیمه متمرکز و غیر متمرکز و سطوح برنامه ریزی درسی می باشد. به گفته اسدنژاد در این راستا توانمند سازی دانش آموزان با آموزش مهارت حرفه ای متناسب با شرایط محلی و مهارت های عمومی اشتغال و کار آفرینی از اولویت های اصلی برنامه درسی مد نظر می باشد آموزش ویژگی های فرهنگی و تاریخی ، بازی های بومی محلی ، پوشش و لباس ، هنرهای دستی و تجسمی ، مقابله آسیب های اجتماعی رایج در بافت فرهنگی منطقه، مهارتهای لازم زندگی برای اتخاذ سبک زندگی سالم ، فرصت های شغلی و شناساندن جغرافیای بومی را بگنجانیم .

وی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به اینکه آموزش و پرورش به یک گفتگوی اجتماعی تبدیل شود چه برنامه های کوتاه مدتی باید اجرا شود؟ گفت:  ضروری است با برنامه ریزی صحیح، مشارکت آحاد جامعه در سطوح تصمیم گیری و برنامه ریزی  افزایش یابد.

اسدنژاد در ادامه پیشنهاداتی برای تبدیل شدن آموزش و پرورش به یک گفتگوی اجتماعی داشت که به شرح ذیل می باشد:

۱- کاهش میزان تمرکز نظام آموزشی و افزایش اختیارات مدرسه

۲- اجرایی نمودن سیاست مدرسه محوری

۳- کاهش تعدد برنامه های اجرایی در سطوح مختلف آموزش و پرورش و تمرکز بر چندین برنامه مشخص

۴- نزدیک نمودن برنامه های اجرایی با نیاز روز جامعه و مهارت های اجتماعی مورد نیاز دانش آموزان

۵- فرهنگ سازی و تشریح برنامه ها و فعالیت ها از طریق رسانه ملی و سایر روش های ارتباط جمعی

۶- ارتقای مشارکت دانش آموزان و اولیا در اداره مدرسه

اسدنژاد در بخش پایانی سخنان خود به اهم شاخص های رشد آموزش و پرورش چاراویماق در سال تحصیلی گذشته نیز اشاره کرد وگفت افزایش نرخ جذب و پوشش دوره پیش دبستان ، افزایش  پوشش تحصیلی دوره ابتدایی و جذب کودکان لازم التعلیم، ارتقای درصد قبولی و میانگین نمرات دروس هدف دوره اول متوسطه، ارتقای نرخ پوشش تحصیلی  دوره دوم متوسطه ، ارتقای نرخ پوشش تحصیلی دختران در دوره متوسطه، ارتقای میانگین نمرات دروس کتبی امتحان نهایی،  ارتقای نرخ فارغ التحصیلی دانش آموزان دوره دوم متوسطه، توسعه مشارکت ها و ارتقای میزان مشارکت مدارس و اولیا در اداره مدرسه را از اهم این موفقیت ها برشمرد.

کانال آموزش و پرورش در سروش

http://instagram.com/ap.azar_shargi                 کانال آموزش و پرورش در اینستاگرام

https://www.aparat.com/andishe.ash               کانال آموزش و پرورش استان در آپارات

https://shad.ir/azarbaijansharghistudents            کانال آموزش و پرورش استان در شبکه شاد

30008624                                                   سامانه پیامکی آموزش و پرورش استان

به اشتراک بگذارید :