17 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۷ ۱۲:۰۰:۰۰
کد مطلب:  1638964
رئیس آموزش‌و‌پرورش منطقه فلارد در حاشیه اجلاس مدیران و روسای آموزش‌و‌پرورش؛
با اقدامات جهادی فرهنگیان منطقه فلارد علی‌رغم همه مشکلات‌ها و کمبودها پیشرفت‌های خوبی داشتیم

رئیس آموزش‌و‌پرورش منطقه فلارد گفت: مجموعه آموزش‌و‌پرورش این منطقه سعی کرد در ایام شیوع ویروس کرونا با اقدامات خاص و ویژه از کاهش کیفیت تحصیلی در منطقه فلارد جلوگیری کند.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط‌عمومی آموزش‌و‌پرورش استان چهارمحال‌و‌بختیاری، رئیس اداره آموزش‌و‌پرورش منطقه فلارد شهرستان لردگان در حاشیه سی‌و‌پنجمین اجلاس سراسری مدیران و روسای آموزش‌و‌پرورش گفت: محقق شدن عدالت در یک جامعه ، ارتباط تنگاتنگی با فرهنگ و آموزش آن کشور دارد . اگر در آموزش و فرهنگ یک کشور  گریز از تبعیض ، فساد ، خیانت  و حق کشی وجود داشته باشد و مردم به حق و عدالت گرایش داشته باشند می توان به نوعی تعادل در آموزش رسید که همان عدالت فرهنگی و آموزشی است . جایگاه رفیع آموزش و وجود استعدادهای سرشار و توانمند وجود عدالت را بیشتر ضروری می سازد .
آیت قربانی ادامه داد: آموزش به عنوان رکن ترقی و پیشرفت یک کشور در صورتی فراگیر خواهد شد که عدالت آموزشی در سیستم آموزش وپرورش و نهادهای آموزشی دیگر حاکم شود . عدالت آموزشی یعنی بهره گیری همه استعدادهای کشور از امکانات متناسب با نیازهایشان و تحقق این  آرزوی دیرین مستلزم اراده ای قوی و همه جانبه نگر است تا با جلوگیری از انباشت  امکانات و توانمندی ها در یک نقطه خاص یا برخی مناطق برخوردار زمینه بهره مندی همه  استعدادها از امکانات را فراهم آورند .

قربانی در رابطه به اقداماتی که اداره آموزش‌و‌پرورش منطقه فلارد در طول شیوع ویروس کرونا جهت برقراری عدالت آموزشی در این منطقه انجام داده‌است گفت: قطعا برقراری عدالت آموزشی در مناطق محروم به علل مختلفی از جمله عدم دسترسی به امکانات و زیرساخت‌های لازم، وضعیت معیشتی و پایین بودن سطح تحصیلات خانواده‌ها دشوارتر است اما این مجموعه سعی کرد در این ایام با اقدامات خاص و ویژه از کاهش کیفیت تحصیلی در منطقه فلارد جلوگیری کند.
وی در ادامه،  توزیع  وسایل کمک آموزشی در مدارس منطقه، آموزش معلمان صرفا بومی  با مهارت ها و مقتضیات محیطی ،
توزیع نوشت افزار و کتاب های درسی به صورت رایگان و تهیه و توزیع تبلت و گوشی هوشمند با کمک خیرین و فرهنگیان را از جمله مهم‌ترین اقدامات انجام شده در راستای دستیابی به عدالت آموزشی در منطقه فلارد برشمرد.
وی در ادامه ضمن ارزیابی عملکرد مجموعه تحت نظارت خود گفت: اقدامات دلسوزانه و جهادگرانه فرهنگیان منطقه باعث شد علی‌رغم همه مشکلات و کمبودها در میانگین نمرات پایه دوازدهم رشته تجربی در  امتحانات نهایی رشد داشته باشیم که جای تقدیر و تشکر فراوان دارد.
وی در ادامه  گفت: نبود زیر ساخت فناوری در سطح منطقه، عدم آشنایی برخی خانواده ها با تدریس مجازی، عدم پیگیری خانواده ها، عدم برگزاری گردهمایی‌های آموزشی و نظارتی جهت بررسی وضعیت آموزشی در شرایط آموزش مجازی از جمله مهم‌ترین مشکلاتی بود که مجموعه آموزش‌و‌پرورش منطقه فلارد با آن‌ها مواجه شد.
وی در ادامه تاکید کرد: پیگیر جذب نیروی انسانی متخصص و متعهد هستیم چرا که نیروی انسانی توانمند از مهم‌ترین عوامل دستیابی به عدالت آموزشی و جلوگیری از کاهش کیفیت آموزشی است، همچنین تصمیم داریم با تجزیه و تحلیل امتحانات خردادماه سا تحصیلی گذشته بهترین تصمیم را برای جلوگیری از افت کیفیت آموزشی در سال آینده بگیریم.
رئیس آموزش‌و‌پرورش منطقه میانکوه با اشاره به اینکه هدف از سند تحول رسیدن از وضع موجود به وضع مطلوب براساس مقدورات است گفت: جهت عملیاتی کردن سند تحول بنیادین  نیازمند گفتمان سازی هستیم. جریان تربیت از طریق برنامه درسی در تار و پود نظام آموزش و پرورش جاری شده و سایر امکانات مدرسه مکمل و  تقویت کننده های برنامه های درسی هستند. شناخت کامل از برنامه درسی ملی پایه فعالیت آموزش و پرورش و لازمه دستیابی به سیاست ها و برنامه های نظام تعلیم و تربیت است که با تشریح آنها می توان افکار عمومی ، خانواده ها و فرهنگیان و دانش آموزان را همسو با اهداف دستگاه  نمود .
وی ادامه داد: در این میان پیوند میان ساحت های تربیتی با دروس بسیار اهمیت دارد چرا که معنا و مفهوم همه آموزش و پرورش ، مدرسه است و باید آثار اجرایی سند تحول بنیادین را در مدرسه مشاهده کنیم و با عنایت  به لزوم توجه  به  همه ابعاد وجودی انسان در تربیت  باید از توجه تک بعدی به مقوله تربیت خوداری نمود. لذا  توجه همه جانبه به ابعاد وجودی انسان  درسیاست گذاری و برنامه ریز ی امر تربیت  ضروریست.
آیت قربانی در ادامه با اشاره به اینکه همسویی آموزش‌و‌پرورش و آموزش عالی مهم‌ترین عامل دستیابی به تربیت تمام ساحتی است گفت: اگر آموزش‌و پرورش و دانشگاه‌ها همراهی و فهم عمیق از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی نداشته باشند، دستاوردی نخواهیم داشت. باید این مسیر در بین معلمان، آموزش و پرورش و دانش‌آموزان ریشه داشته و به درختی تنومند تبدیل شود. اگر دانش‌آموز از ابتدای دبستان، علم و پژوهش و تعمق را حاصل نکند بودجه‌های فراوان هم نمی‌تواند آن را جبران کند.

به اشتراک بگذارید :