10 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۶ ۱۶:۰۰:۰۰
کد مطلب:  1638360
محمود امانی طهرانی در سی و پنجمین اجلاس مدیران و رؤسای آموزش و پرورش کشور؛
«جهت گیری های شورای عالی آموزش و پرورش در تحقق سندتحول بنیادین» را تشریح کرد

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در سی و پنجمین اجلاس مدیران و رؤسای آموزش و پرورش کشور، «جهت گیری های شورای عالی آموزش و پرورش در تحقق سندتحول بنیادین» را تشریح کرد.

محمود امانی طهرانی، در عصر دومین روز از سی و پنجمین اجلاس سراسری مدیران و رؤسای آموزش و پرورش که در اردوگاه فرهنگی تربیتی شهید باهنر تهران در حال برگزاری است، با اشاره به «جهت گیری های شورای عالی در تحقق سندتحول بنیادین» اظهار داشت: شورای عالی آموزش و پرورش یکی از قدیم ترین شوراها در کشور است که بیش از 100 سال سابقه رسمی دارد. در اصل شورای عالی آموزش و پرورش در سال 1275 یعنی 10 سال قبل از مشروطه توسط یک عده آدم هایی که دغدغه تعلیم و تربیت فرزندان این مرز و بوم داشتند به صورت غیر رسمی تاسیس شد تا اینکه در سال 1300 قانون تشکیل آن توسط مجلس ملی آن زمان به تصویب رسید.

امانی طهرانی ادامه داد: این شورا سه وظیفه اصلی و مهم را بر عهده دارد،اول سیاستگذاری و قانونگذاری، دوم نظارت بر حسن اجرای مصوبات و سوم هم توسعه ارتباط با مردم و مجریان است.

وی ابراز داشت: بر اساس فصل 8 سند تحول بنیادین، شورای‌ عالی آموزش و پرورش با استفاده از همه ظرفیت وزارت آموزش و پرورش و سایر نهادها و امکانات کشور مسئولیت بررسی، تصویب و ابلاغ سیاست های اجرایی، طراحی سازوکارتحقق اهداف، اصلاح ساختارها و فرآیندهای مربوط به‌روزآوری و ترمیم، هماهنگی و انسجام در سیاست‌ها، برنامه‌ها و نظارت برحسن اجرای برنامه‌های تحول راهبردی را برعهده دارد و گزارش پیشرفت اجرای سند و چگونگی عملکرد وزارت آموزش و پرورش را به صورت سالانه به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می دهد.

امانی طهرانی با اشاره به اینکه سند تحول یکی از مهم ترین اقدامات شورای عالی آموزش و پرورش است، افزود: مهم ترین کارهایی که در این باره انجام شده است، تدوین و تصویب برنامه های شش گانه زیرنظام ها، برنامه درسی ملی، اهداف دوره های تحصیلی، ضوابط و مقررات اجرای سند و طراحی و تدوین الگوی نظارت و ارزیابی از اجرای سند تحول و اشاعه و تبیین اسناد تحولی در همه مراحل، از جمله فعالیت ها و اقداماتی هستند که پس از تدوین سند تحول بنیادین، از سوی شورای عالی آموزش و پرورش صورت گرفته است.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش، با اشاره به اینکه برخی از گزاره های کلان سند تحول به مثابه قانون اساسی آموزش و پرورش است(مانند چرخش ها و بیانیه ارزش ها)گفت: طراحی معماری کلان نظام آموزشی کشور، خلق ارزش‌های مشترک، مشروعیت و مقبولیت مأموریت های اصلی در نتیجه فهم کلی از عملکرد نظام تعلیم و تربیت، برنامه های توسعه پنج ساله، سالانه، برنامه های استانی و منطقه ای و پروژه‌های مستقل و عملیاتی که منجر به برجسته‌شدن ارزش‌های مستقل می‌شود، از اهداف اجرای سند تحول در نظام تعلیم و تربیت است.

وی با اشاره به این که سند تحول بنیادین تنها از طریق اجرایی شدن در «ستاد» و «مدرسه» محقق می شود، گفت: به منظور اجرایی شدن سندتحول بنیادین در «ستاد»، اقداماتی نظیر؛ نقش تبیینی مفاهیم تحولی و کمک به فهم مشترک، بسترسازی حقوقی و قانونی، کاهش تمرکز، تقویت رویکرد فرهنگی- تربیتی، حمایت و راهنمایی صف، نظارت برحسن اجرای سند، ساماندهی برنامه های تحولی براساس دوره های تحصیلی، صورت گرفته است .

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به مراحل اجرایی شدن سندتحول بنیادین در «مدرسه» و داشتن مدرسه ای در تراز سند تحول، تصریح کرد:  تلاش برای دستیابی به فهم دقیق و عمیق از مفاهیم تحولی، فراهم کردن شرایط جدی عوامل سهیم در اجرای سند تحول و تقویت نقش کنشگری نسبت به حل مسائل آموزش و پرورش از نکات مهم و قابل پیگیری در اجرایی شدن سندتحول بنیادین در سطح مدرسه است.

وی با اشاره به جهت گیری شورای عالی آموزش و پرورش در تحقق سند تحول بنیادین گفت: تقویت نقش تبیینی از اجرای سند و توسعه گفتمان تحول‌خواهی و تحول‌آفرینی، تقویت نقش نظارت و ارزیابی براساس شاخص‌های برخاسته از سند تحول، تقویت راهبری و تنظیم‌گری صف و ستاد و سایر عوامل سهیم و موثر در اجرای برنامه‌های تحولی، تقویت ارتباط موثر با مراجع سیاست‌گذاری و قانون‌گذاری در خلق ارزش‌های مشترک و تقویت نقش دیده بانی و پایش مستمر عملکرد نظام آموزش و پرورش، از مهمترین جهت گیری های شورای عالی آموزش و پرورش در تحقق سند تحول بنیادین است.

امانی در پایان گفت: بیانیه ماموریت، چشم انداز، هدف های کلان، هدف های عملیاتی و اهداف دوره های تحصیلی به تفکیک ساحت های تربیتی (شش گانه) در دوره های ابتدایی اول، ابتدایی دوم، متوسطه اول و متوسطه دوم از سلسله مراتب اهداف نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی کشور است.

به اشتراک بگذارید :