9 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۶ ۱۶:۳۷:۲۹
کد مطلب:  1638232
در پیام مدیرکل آموزش و پرورش مازندران به مناسبت گرامیداشت هفته ملی مهارت و روز کارآفرینی بیان شد:
مدرسه را باید کانون آموزش مهارت ها دانست

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران در پیامی، هفته ملی مهارت و روز کارآفرینی را تبریک گفت.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران؛ «علیرضا سعدی پور» به‌مناسبتگرامیداشت هفته ملی مهارت و روز کارآفرینی، پیامی صادر کرد.

متن پیام مدیرکل آموزش وپرورش مازندران به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اگر تعلیم را انتقال دانسته ها و افزونی دانایی  و تربیت را انتقال بایسته ها ، تقویت باورها و بسترآفرینی برای تبلور مطلوب ترین رفتارها بدانیم در هر حال برای رسیدن به این اهداف، نیاز اصلی ما « داشتن مهارت » است. به عبارت دیگر مدرسه را باید کانون آموزش مهارت ها دانست.

اینک که در آستانه ششم مرداد و روز ملی کارآفرینی و آموزش های فنی و حرفه ای هستیم  وظیفه خود می دانم تا ضمن تبریک به متولیان، مسئولان، هنرآموزان و هنرجویان  و کلیه عزیزانی که در امر مهارت آموزی و اشتغال مشغول هستند مراتب سپاسگزاری و قدردانی را از ایشان داشته باشم.

امروزه یادگیری بر مبنای مهارت ، تنها یک روش آموزشی نیست بلکه یک اصل است. اگرچه در دوره ابتدایی هدف اصلی فقط آشنایی با مفاهیم کسب و کار و مهارت می باشد اما تمرین دست ورزی از این سنین شکل می گیرد. در دوره دوم آموزش متوسطه وضعیت متفاوت است و دانش آموزان در این دوره تحصیلی باید حداقل یک مهارت را بیاموزند. یکی از مشکلات جدی جامعه امروز ایران بیکاری تعداد زیادی از جوانان و فارغ التحصیلان مدارس و دانشگاه هاست که با وجود مهارت هایی که دارند جذب بازار کار نمی شوند و نمی توانند فعالیتی درآمدزا برای خود تعریف کنند. مشکل بیکاری با تربیت دانش آموزان مهارت محور حل می شود. خروجی مدارس ما باید اشتغال و تولید باشد و این میسر نمی شود مگر با برنامه ریزی دقیق و استفاده از فرصت های درون و برون سازمانی آموزش و پرورش. تفکر دانش آموزان از باور خانواده ها شکل می گیرد از این رو است که یکی از اصلی ترین دغدغه های پیش روی آموزش و پرورش استان تغییر ذائقه جامعه از حافظه محوری به سوی مهارت محوری است.

 علیرضا سعدی پور

مدیر کل آموزش و پرورش استان مازندران

 

به اشتراک بگذارید :