14 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۶ ۱۶:۴۳:۱۷
کد مطلب:  1638172
سخنگوی ستاد ملی کرونا در سی و پنجمین اجلاس مدیران و رؤسای آموزش و پرورش کشور؛
سازمان‌های بین المللی از تعطیلی مدارس ابراز نگرانی کردند/ بازگشایی حضوری و ایمن «مدارس» از «دانشگاه» مهم تر است

سخنگوی ستاد ملی کرونا در سی و پنجمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش کشور اعلام کرد: سازمان‌های بین المللی از تعطیلی مدارس ابراز نگرانی کردند به طوری که گفتند برای بازگشایی مدارس فارغ از واکسیناسیون برنامه ریزی کنید.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی و  روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، علیرضا رئیسی در سی و پنجمین اجلاس سراسری مدیران و رؤسای آموزش و پرورش که در اردوگاه فرهنگی- تربیتی شهید باهنر تهران با حضور وزیر،  معاونان و مدیران حوزه ستادی و همچنین مدیران کل آموزش و پرورش استان ها و رؤسای بیش از ۷۲۶ منطقه آموزش و پرورش و شورای معاونان ادارات کلّ استان ها به صورت مجازی و در بستر شاد در حال برگزاری است، اظهار کرد: تفکر اینکه با مجازی شدن مدارس، معلمان راحت شدند، تفکر اشتباهی است، زیرا کار معلمی در دوران کرونا نه تنها کمتر نشد، بلکه  بیشتر هم شد.

وی با بیان اینکه باید از ایثارگری معلمان در کرونا تشکر کرد، افزود: شبکه شاد به عنوان یک زیرساخت مؤثر، یک اقدام افتخارآمیز آموزش و پرورش است که در این دوره ماندگار شد، شاد یک سرمایه برای آینده است.

رئیسی درباره موضوع مدرسه از دیدگاه سلامت اظهار کرد: هیچ چیزی جای معلم را نمی‌گیرد، ممکن است آموزش مجازی باشد، اما پرورش مجازی نمی‌شود. پرورش بسیار مهم است که باید درون مدرسه دنبال شود. درسطح دنیا نیز سازمان‌های بین المللی از تعطیلی مدارس ابراز نگرانی کردند، به طوری که گفتند برای بازگشایی مدارس، فارغ از واکسیناسیون برنامه ریزی کنید.

سخنگوی ستاد ملی کرونا اضافه کرد: میزان ترک تحصیل دانش آموزان در دنیا به دلیل کرونا زیاد شده و تعداد کودکان کار نیز افزایش یافته است. فضای مدرسه و دسترسی به زیرساخت الکترونیک  برای مناطق محروم بسیار مهم است.

وی افزود: در این دوران، الگوی خواب، تحرک و الگوی تغذیه کودکان دچار تغییر شده است.

رئیسی با تأکید بر این که بازگشایی حضوری مدارس از دانشگاه مهم­تر است، گفت: برای بازگشایی حضوری و ایمن مدارس باید بسته ای طراحی شود و نیاز است علاوه بر واکسیناسیون، معلم، خانواده، مدرسه در این بسته ایفای نقش مؤثر داشته باشند.

وی همچنین تأکید کرد: تهویه کلاس باید مناسب باشد، تجمع نباشد و ترددها کاهش یابد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: مطالعات نشان داده که انتقال ویروس کرونا از کودکان به بزرگسالان و بر عکس بیشتر از انتقال کودک به کودک است.

رییسی گفت: تنها یک درصد کودکان دارای بیماری‌های زمینه‌ای در میان کودکان، علائم دارند، مابقی کودکان علائم ندارند، چراکه انباشت ویروس در اطفال پایین است و بدن آنها مرتب در حال ساخت آنتی بادی است.

وی خاطر نشان کرد: کودکان مداوم واکسن می‌زنند و بدن آنها مقاومت پیدا می‌کند، بنابراین علایم و قدرت انتقال ویروس در کودکان پایین است.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا با بیان اینکه ایمنی دانش‌آموزان نسبت به بزرگسالان بیشتر است، عنوان کرد: برای بازگشایی مدارس موارد ایمنی تأمین شود و خانواده‌ها باید با مراقبان بهداشت مدارس در ارتباط باشند که وضعیت سلامت دانش‌آموزان و خانواده بررسی شود.

وی یادآورشد: معلمان برای واکسیناسیون از انواع سبد واکسیناسیون در کشور می‌توانند استفاده کنند و اجباری  برای استفاده از واکسن خاصی نیست.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا گفت: تأییدیه اسامی معلمان از سوی آموزش و پرورش به وزارت بهداشت ارائه می شود، همچنین رانندگان سرویس، سرایداران و سایر کادر مدرسه هم با تأییدیه وزارت آموزش و پرورش می‌توانند واکسینه شوند.

وی ادامه داد: قرار بر این است که در مراکز تجمیعی وزارت بهداشت برای حفظ جایگاه معلم و به دلیل شلوغی این مراکز، واکسیناسیون صورت نگیرد و در مراکز استان‌ها در سالن‌های بزرگ آموزش و پرورش این امر میسر شود.

وی تأکید کرد: دُز دوم واکسیناسیون معلمان، حدود ۴ هفته بعد تزریق می‌شود که دو هفته مانده به مهر دوز دوم تمام خواهد شد.

وی درباره وضعیت واکسیناسیون در کشور گفت: در این مدت وضعیت واردات واکسن خوب است و تاکنون بالای ۴۰۰ هزار دوز واکسن در روز تزریق شده است. براساس پیش بینی‌ها تاکنون حدود ۱۵.۸ میلیون دز واکسن در سطح کشور توزیع کردیم و تا پایان مرداد ۷ میلیون دز واکسن دیگر به دستمان می‌رسد.

رئیسی ادامه داد: بیش از ۷۰ درصد از تعداد حدود ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بالای ۶۰ سال واکسینه شدند و تقاضا دارم افراد بالای ۶۰ سال برای واکسن به مراکز مورد نظر مراجعه کنند

به اشتراک بگذارید :