12 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۶ ۱۵:۴۷:۵۷
کد مطلب:  1638038
رئیس آموزش و پرورش کلاترزان:
موفقیت نظام آموزشی در گرو برنامه درسی و محتوا تحقق می یابد

رئیس آموزش و پرورش کلاترزان در حاشیه سی و پنجمین اجلاس روسای آموزش و پرورش، گفت: موفقیت نظام آموزشی در گرو برنامه درسی و محتوا تحقق می یابد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش کردستان، فوزیه غفاری عصر امروز در حاشیه سی و پنجمین اجلاس روسای آموزش و پرورش به بیان مطالبی در خصوص برنامه درسی و محتوی پرداخت و با بیان اینکه محتوا اساس آموزش و تربیت است؛ گفت: ضرورت دارد اقدام به تهیه محتواهای متناسب با شرایط و موقعیت زیست محیطی و خانوادگی دانش آموز نمود، تا با ایجاد روحیه شاد و امید بخش، آمادگی لازم از نظر فکری و مهارتی برای  ورود آنها به جامعه و زندگی شخصی مهیا شود.

غفاری تاکید کرد: محتوا ها باید علاوه بر دارا بودن اهداف، توجه به نیازها و تواناییهای فراگیران در مراحل مختلف رشد و آموزش مهارتهای زندگی کمک نماید و به رشد همه جانبه شخصیت فراگیران، تربیت انسان مطلوب، افزایش کارایی اجتماعی، اقتصادی و جامعه پذیری توجه شود.

وی تصریح کرد: در تدوین محتوا ها باید انتقال دهنده هویت تاریخی و فرهنگی و تحولات علمی زمان حال و پیش بینی نیازهای آینده را مد نظر داشته باشند.

رئیس آموزش و پرورش کلاترزان با بیان اینکه در نظام  آموزشی متمرکز از جمله ایران محتواها در قالب کتب درسی ارائه می شوند؛ گفت: کتاب محور آموزش و یادگیری است و به همین اعتبار فقدان آن موجب سرگردانی مربی و فراگیر می شود.

این مقام مسئول ادامه داد: محتوا باید برقرار کننده تعادل میان سهل و مشکل، فراهم کننده فرصت تقویتِ تخیل و خلاقیت و پرورش  استعداد های نهفته فراگیران را فراهم آورد.

وی معنی دار بودن محتوا برای مخاطب و تناسب با تجارب قبلی، داشتن جذابیت، عملی بودن، تناسب با جنسیت، داشتن اهمیت و متناسب بودن با سطح رشد مخاطب از جمله ملاک هایی برای انتخاب محتوا برشمرد.

غفاری با بیان اینکه موفقیت نظام آموزشی در گرو برنامه درسی و محتوا تحقق می یابد؛ تصریح کرد: محتوا باید تقویت کننده شایستگی های پایه باشد تا نسلی مومن، خلاق، پرسشگر و پژوهش محور را تحویل جامعه دهد.

وی خاطرنشان کرد: در چیدمان برنامه درسی انتخاب مباحث متنوع و مختلف برای تدوین محتوا، با توجه به ابعاد متعدد و مختلف نیاز های آموزشی، پرورشی و تفاوتهای محیطی  باید مد نظر متولیان وتصمیم گیرندگان باشد تا رشد و پرورش در همه ابعاد صورت گیرد ونسلی تک بعدی تحویل جامعه نشود .

به اشتراک بگذارید :