مدیرکل نوسازی مدارس استان قزوین افزود: در دوران کرونا با چالش های زیادی مواجهیم و میزان یادگیری در آموزش مجازی نسبت به صورت فیزیکی حضور دانش آموزان در کلاس کمتر است و شاید صدای معلم در کلاس های آنلاین مفهوم نباشد و یا به دلیل قطعی اینترنت و فعال نشدن بموقع میکروفون، سوال دانش آموز بی جواب بماند واز طرفی در آموزش حضوری ، یادگیری چشمی وجود دارد و ارتباط کلامی با معلم نیز هوشیاری بیشتری برای دانش آموز ایجاد می کند که این موارد در آموزش مجازی جایگاهی ندارد.

وی بیان کرد: به طور قطع رقابت سازنده بین دانش آموز می تواند بستر مناسبی را برای موفقیت و پیشرفت انها مهیا کند و پاسخگویی یک دانش آموز به سوالی در کلاس درس رقابت خوبی ایجاد می کند که این فضا در بستر مجازی نیست.

جوانبخت برای پیشگیری و رفع مشکل افت تخصیلی هم چند راهکار ارائه کرد و گفت: مطالعه صحیح برای جبران افت تحصیلی، تمرکز بیشتر بر درس، هدف داشتن و تنوع در آموزش موجب جبران افت تحصیلی می شود.

وی یادآورشد: تقویت روحیه و اعتماد به نفس و تلاش بیشتر و مدیریت زمان هم در کاهش افت تحصیلی موثر است.

جوانبخت در خصوص بهترین روش تحصیل در شرایط کرونا هم اظهارداشت: بهتر است دانش آموزان به گروه های کوچک تقسیم شده و فاصله گذاری را رعایت کنند و زنگ تفریح و شروع کلاس ها در مدارس به صورت متناوب باشد تا مدارس تعطیل نشود.

وی اضافه کرد: استفاده از ماسک و اقلام بهداشتی می تواند پیامدهای فیزیکی و روانی ناشی از آلودگی و تعطیلی کلاس ها را کاهش دهد.

این مسئول یادآورشد: نداشتن امکانات اینترنتی و ابزار هوشمند از دیگر چالشهای این عرصه است که اگر مدارس دوباره تعطیل شود شاید حدود ۴۰ درصد دانش آموزان با مشکلات جدی مواجه شوند.

جوانبخت در ادامه در خصوص اهمیت روش مدرسه محوری بیان کرد: در سند تحول موضوع مدرسه به عنوان رکن اصلی در تحول و کانون تعلیم و تربیت است و با آن می توانیم به توسعه دست یابیم.

وی افزود: مدرسه به عنوان یک سازمان مستقل باید قدرت تصمیم گیری و تصمیم سازی داشته باشد و مدرسه محوری می توانددبه ارتقای مهارت های حرفه ای و تخصصی هم کمک کند.

مدیر کل نوسازی مدارس استان قزوین اظهارداشت: برای موفق شدن در یک سیستم آموزشی به متناسب سازی شیوه های ارزشیابی درست نیازمندیم و باید هر روز ماموریت خود را پایش و ارزیابی کنیم و سند تحول را اجرا کنیم.

جوانبخت گفت: برگزاری اجلاس موجب آمادگی بیشتر در زمان بازگشایی مدارس شده و برنامه ریزی بهتری برای سال آینده انجام خواهد شد و می توان راهکارهای مناسبی را برای بازگشت دانش آموزان به کلاس درس مهیا کرد.