15 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۶ ۱۲:۱۲:۲۳
کد مطلب:  1637438
رئیس آموزش و پرورش دشتیاری:
ضرورت باور و عمل به رویکرد مدرسه محوری در زیست بوم جدید

انور بادپا گفت: مدرسه محوری یکی از رویکردهای مورد توجه در نظام مدیریت آموزشی است که به فراخور تغییرات تکنولوژیکی و تنوع نیاز در جوامع محلی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است و در زیست بوم جدید باید براساس آن عمل کرد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان، بادپا در حاشیه سی و پنجمین اجلاس سراسری مدیران و روسای آموزش و پرورش کشور اظهار کرد: مدیریت مدرسه محور که ریشه در مبانی نظری مشارکت، عدم تمرکز، تفویض اختیار و رقابتی شدن دارد، معتقد است مدرسه و ارکان آن باید در اداره مدرسه دخالت داده شوند. 

وی افزود: مدرسه محوری در دهه اخیر مورد توجه دست اندرکاران آموزش و پرورش قرار گرفته است.

بادپا تصریح کرد:  به فراخور تغییرات تکنولوژیکی و تنوع نیاز در جوامع محلی مدرسه محوری و تفویض اختیار اداره امور مدارس به جامعه محلی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

 وی خاطر نشان کرد: یافته های پژوهشگران حاکی از آن است که حرکت از تمرکز گرایی به تفویض اختیارات محدود است. در سند تحول بنیادین، مبحث مشارکت به صورت وسیع شامل همه عوامل آموزشی و غیر آموزشی از اولیاگرفته تا دانشگاه ها و حوزه های علمیه مورد توجه می باشد.

رییس آموزش و پرورش دشتیاری خاطر نشان کرد: بومی سازی و انعطاف برنامه ها به صورت محدود مورد توجه سند تحول است و در نهایت گزاره های مربوط به استقلال مدرس در سند تحول بنیادین بسیار ناچیز است.

 بادپا گفت: بر اساس  سند تحول بنیادین مدیران مدارس به عنوان راهبران تربیتی تلقی می‌شوند. راهبر تربیتی باید زمینه را برای شکوفایی استعدادهای دانش آموزان بر مبنای تقویت تفکر محوری و خلاقیت محوری دنبال کند.

وی افزود: برنامه ریزی برای پیاده سازی طرح تحقق حیات طیبه در بین دانش آموزان با در نظر گرفتن مدرسه به عنوان رکن اجرای برنامه‌های سند تحول بنیادین از اولویت‌های عملکردی مجموعه تعلیم و تربیت کشور است. 

بادپا ادامه داد: برنامه ریزی برای تغییر فرهنگ سازمانی مدیران مدارس و ضرورت توجه به سند تحول بنیادین به عنوان نقشه راه نظام تعلیم و تربیت است.

وی با بیان اینکه نقطه آغاز برنامه‌های تحولی از مدرسه کلید می‌خورد، گفت: تحول واقعی زمانی به وقوع می‌پیوندد که نگرش مدیران و معلمان تغییر پیدا کند.  رییس آموزش و پرورش دشتیاری گفت: سند تحول بنیادین به عنوان نقشه راه نظام تعلیم و تربیت کشور تنها شاخص برای سنجش میزان موفقیت برنامه‌های تحولی در سطح مناطق و نواحی آموزش و پرورش کشور است.

به اشتراک بگذارید :