9 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۶ ۱۱:۴۱:۲۶
کد مطلب:  1637270
مدیر آموزش و پرورش شهرستان ساوجبلاغ:
ضرورت توجه مدیران مدارس به رویکرد تمام ساحتی و اهداف برنامه درسی در برنامه سالانه مدارس

مدیر آموزش و پرورش شهرستان ساوجبلاغ بر ضرورت توجه مدیران مدارس به رویکرد تمام ساحتی و اهداف برنامه درسی در برنامه سالانه مدارس تاکید کرد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان البرز، سید نجم الدین قاضی میرسعید در حاشیه سی و پنجمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش کشور با بیان این که آموزش تمام ساحتی بستر شکوفایی تمامی استعداد دانش آموزان را فراهم می کند گفت: مدیران مدارس در تدوین برنامه سالانه؛ رویکرد تمام ساحتی و اهداف برنامه درسی را مورد توجه قرار دهند.


هر نوع سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی باید مبتنی بر سند تحول بنیادین باشد


قاضی میرسعید اظهار داشت: وقتی می‌گویند در آموزش‌وپرورش هر نوع سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی باید مبتنی بر سند تحول بنیادین باشد شامل تمام سطوح می‌شود اما مدیران مدارس برای تدوین برنامه سالانه باید سیاست‌ها، جهت‌گیری و رویکردهای آموزش‌وپرورش را بدانند زیرا بدون شناخت کافی از سیاست‌های آموزش‌وپرورش برنامه‌ای که از سوی مدیران مدارس تدوین می‌شود، جامعیت نخواهند داشت؛ این جزو حقوق مدیران مدارس است که از سیاست‌ها و جهت‌گیری‌ها آگاهی کامل داشته باشند و با شناخت کامل از جهت‌گیری‌های کلان کشور به‌صورت منطقه‌ای و استانی نسبت به تصمیم‌گیری در مدرسه خود اقدام کنند.


تحقق بخشیدن برنامه درسی و برنامه هفتگی دانش‌آموزان


مدیر آموزش و پرورش شهرستان ساوجبلاغ با اشاره به اینکه مبنای کار مدارس در تدوین برنامه‌ها و عملکرد یک‌ساله تحقق بخشیدن برنامه درسی و برنامه هفتگی دانش ‌آموزان است، مأموریت اصلی مدیران مدارس را همین موضوع دانست چراکه نظام ما نظام برنامه‌ریزی متمرکزی است و برنامه درسی در سطح کشور یکسان خواهد بود لذا تمرکز اصلی مدیران باید بر تحقق برنامه درسی باشد.
وی در خصوص تدوین برنامه سالانه مدارس نیز خاطرنشان ساخت: آنچه از منطقه به مدارس داده خواهد شد سیاست‌ها و رئوس فعالیت‌ها خواهد بود که مدرسه باید بر اساس آن نسبت به تدوین برنامه اقدام کند.
قاضی میرسعید یادآور شد: براساس ماده ۵ آیین‌نامه اجرایی، مسئولیت تدوین برنامه سالانه بر عهده شورای مدرسه است و شورای مدرسه باید برنامه سالانه را تنظیم کند سیاست‌ها و رئوس برنامه یا شناسنامه فعالیت‌ها ازجمله مواردی است که در فرم مخصوص مدیران در بسته سیاستی منطقه به مدرسه‌ دیده می‌‌شود.


مدیران مدارس در تدوین برنامه سالانه باید رویکرد تمام ساحتی و اهداف برنامه درسی را مورد توجه قرار دهند


مدیر آموزش و پرورش ساوجبلاغ در پایان در مورد مهم‌ترین پیام سند تحول برای مدیران مدارس گفت: رویکرد مدیران به تعلیم و تربیت باید رویکرد تربیت همه‌جانبه و متوازن باشد؛ این موضوع یعنی تعلیم و تربیت تمام ساحتی. مدیران مدارس در تدوین برنامه سالانه باید رویکرد تمام ساحتی و اهداف برنامه درسی را موردتوجه قرار دهند. هر فعالیتی در مدرسه باید رابطه خود را با ساحت‌ها و اهداف برنامه درسی مشخص کند. ساحت‌ها در فعالیت از هم جدا نیستند و فعالیت‌هایی که به سرانجام می‌رسند باید مرتبط با چند ساحت باشند.
 

به اشتراک بگذارید :