13 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۶ ۱۱:۳۵:۵۶
کد مطلب:  1637268
مدیرآموزش و پرورش شهرستان البرز:
برگزاری کلاس های حضوری تاثیرگذاری و کیفیت تحصیل را ارتقا می دهد

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی؛ مهرداد یحیایی مدیر آموزش و پرورش شهرستان البرز در مورد رسالت مدیران و معلمان در شرایط کنونی اظهار داشت: با انعطاف پذیری در شرایط موجود و آموزش از راه دور بدون وقفه باید سعی کنیم کلاس ها به صورت حضوری برگزار و از عقب ماندگی دانش آموزان جلوگیری شود.

مدیرآموزش و پرورش شهرستان البرز گفت: در صورت برگزاری کلاس های حضوری با رعایت پروتکل های بهداشتی در کنار آموزش مجازی زمینه تاثیرگذاری و ارتقای کیفیت آموزشی مهیا می شود.

وی افزود: ایجاد شرایط مناسب برای استقرار نظام آموزشی پویا و خلاق با توجه به شرایط کرونا و نگاه تحولی به آموزش و پرورش بهترین فرصت برای هر لحظه نو شدن جریان یادهی و یادگیری است و این رسالت با اطمینان دهی به دانش آموزان و والدین و آمادگی مدیران و معلمان در این دوران فراهم می شود.
 یحیایی تصریح کرد: رسالت اصلی معلمان؛ تعلیم و تربیت دانش آموزان است و در این راستا استفاده از نرم افزارهای آموزشی جدید وتدریس با شیوه های نوین آموزشی برای درک مطلب بیشتر دانش آموزان موثر است لذا مدیران باید با تشکیل کارگروه های آموزشی و محور آموزش مجازی به ارتقای آموزش کمک کنند.

وی بیان کرد: در حال حاضر تزریق آرامش خاطر به دانش آموزان و خانواده ها اهمیت مضاعف دارد و آموزش راه های مقابله و مواجهه با شرایط حاضر هم یک ضرورت است.  

مدیر آموزش و پرورش شهرستان البرز در مورد چالش های دوران کرونا هم گفت: مهمترین چالش در این دوران عدم دسترسی همه دانش آموزان به آموزش مجازی و آشنا نبودن همه همکاران با شیوه های نوین تدریس است، برای مثال مدارس خاص ما چون از معلمان قدیمی و بِرَند استفاده می کردند که با شیوه سنتی تدریس می کنند این امر باعث افت نمرات دروس نهایی مدارس خاص شده است.

یحیایی اضافه کرد: آموزش ساحت های شش گانه مانند ساحت زیستی، تربیت بدنی، هنری و زیبا شناختی، اقتصادی و حرفه ای و کاهش شدید فعالیت های دانش آموزان در حوزه پرورشی و تربیت بدنی و نداشتن تحرک، برگزار نشدن مسابقات برای ایجاد رقابت سالم بین دانش آموزان، فعالیت نکردن بعضی از مربیان و معاونان در فضای شاد به بهانه نداشتن گوشی و افزایش آسیب های اجتماعی بویژه افسردگی و اضطراب از مهمترین آسیب های این بخش است.

وی در مورد این سوال که برای کاهش افت تحصیلی چه باید کرد؟ افزود: برگزاری کلاس های جبرانی برای دانش آموزان، پیگیری دانش آموزان نیازمند به تلاش از طریق مدرسه برای کاهش افت تحصیلی و استفاده از آموزش ترکیبی از راهکارهای مقابله با افت تحصیلی  در ایام کروناست.

یحیایی یادآورشد: آموزش مجازی و حضوری  با رعایت پروتکل های بهداشتی به همراه تهیه نرم افزار و بسته های آموزشی، تشکیل جلسات منظم مدیران و پیگیری مسائل آموزشی برای کاهش افت تحصیلی از دیگر الزامات شرایط کنونی است.

این مسئول اضافه کرد: محتوای آموزشی باید با شرایط کرونا و کلاس های مجازی مناسب سازی شود، به عبارت دیگر کاهش مباحث آموزشی و تعدیل توقع معلمان از دانش آموزان در این ایام راه گشا خواهد بود

مدیر آموزش و پرورش شهرستان البرز در خصوص  بهترین شیوه تحصیل در شرایط کنونی گفت: بهترین روش تحصیل در شرایط کنونی، آموزش از طریق فضای مجازی است ولی با توجه به رنگ بندی شهرها حتما بایستی چند روز هم کلاسها به صورت حضوری باشد.

وی افزود: آموزش ترکیبی، حضوری و مجازی، استفاده از بسته های آموزشی برای دانش آموزان بی بضاعت، آموزش حضوری با رعایت پروتکل های بهداشتی درقالب کلاسهای تقویتی از روش های دیگر است اما  مهمترین شیوه آموزش قطعا آموزش حضوری و تعاملی است که مستلزم تزریق واکسن به تمامی عوامل آموزشی و اجرایی مدارس و دانش آموزان می باشد.

یحیایی در مورد اهمیت روش مدرسه محوری هم گفت: بومی سازی در خصوص آموزش بهترین شیوه است که این امر در قالب مدرسه محوری میسر می شود.
 
وی عوامل یک سیستم آموزش موفق را برشمرد و اظهارداشت: محورهای کامل آموزشی، کتب درسی، نیروی کارآمد، ارزشیابی جامع و عادلانه، توجه به عدالت آموزشی، تداوم آموزش در منزل، توالی آموزش در مقاطع مختلف در موفقیت یک سیستم موثر است.

این مسئول تصریح کرد:  عوامل یک سیستم آموزشی موفق شامل به روز رسانی اطلاعات و مهارت های عوامل و ابزارهای آموزشی است و در سیستم آموزشی موفق تمامی اجزای آموزشی در خدمت یادگیری قرار دارد و مفاهیم و فعالیت های آموزشی می تواند به افزایش مهارت زندگی در دانش آموزان منجر شود.

وی در خصوص دستاوردهای اجلاس که بصورت غیر حضوری برگزار شده است اظهارداشت: تدوین و جمع بندی تجربیات موفق و به اشتراک گذاشتن آن در بین روسا و مدیران کل و تدوین برنامه های جدید  با توجه به اهداف تعیین شده و قرار گرفتن در شرایط نوین و براساس تجربیات کسب شده از مزایای آموزش غیر حضوری است.

به اشتراک بگذارید :