9 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۶ ۱۱:۰۶:۲۳
کد مطلب:  1637064
یادداشت مدیر آموزش و پرورش ناحیه سه کرج به مناسبت برگزاری اجلاس روسای آموزش و پرورش کشور

فلاح نژاد مدیر آموزش و پرورش ناحیه سه کرج در یادداشتی اختصاصی به مناسبت برگزاری سی و پنجمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش کشور به مهم ترین دستاوردها و چالش های نظام تعلیم و تربیت در دوران شیوع کرونا پرداخت.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان البرز، ابراهیم فلاح نژاد در این یادداشت آورده است:
بسم الله الرّحمن الرحیم
(مَن کُنتُ مَولاهُ فَهَذا علیُُّ مَولاه)
حلول عید ولایت و امامت را که به شکرانه ی تکمیل دین و تتمیم نعمت عرشیان و فرشیان است ، محضر همکاران ارزشمندم تبریک و تهنیت عرض می نمایم۰
به مناسبت برگزاری سی و پنجمین اجلاس روسای کشور که به عبارتی اصلی ترین نشست تبیین اهداف و برنامه های یک سال آتی نهاد عظیم تعلیم و تربیت می باشد در دو بخش مطالبی باختصار عرض می نمایم ۰
الف : دستاوردها و اقدامات : 
با گسترش پاندومی کرونا که می رفت نظام تعلیم و تربیت را با مخاطرات جدی روبرو کند اما با برنامه ریزی دست اندرکاران و ایثار و جهاد مدیران و معلمان و کارکنان و همیاری والدین نه تنها آموزش و پرورش تعطیل نگردید بلکه توفیقات و تجارب ارزشمندی در حوزه آموزش و پرورش در آموزش در  فضای مجازی حاصل شد.
اگر بخواهیم اقدامات و دستاوردهای  آموزش و پرورش در سال‌های اخیر را بیان کنیم به قول معروف لاتُعَدُّ و لاتُحصَی می باشد، در میان تمام اقدامات در زیست بوم جدید ، شاه‌بیت آنها راه اندازی شبکه شاد و به روزرسانی مرحله به مرحله در بازه زمانی کوتاه بود.
با شیوع پاندمی کرونا که می رفت با تعطیلی مدارس، تعلیم و تربیت را هم تعطیل کند اما با راه اندازی شاد علاوه بر توسعه عدالت آموزشی در کنار کادر درمان یک مبارزه جدی با پاندمی کرونا انجام گرفت که در این حین نقش و زحمات  مدیران ، معلمان و عوامل اجرایی مدارس  در این مهم ستودنی است.
همین دستاورد باعث جهش بی‌نظیر مدارس و مجموعه آموزش و پرورش در استفاده از تکنولوژی های نوین آموزشی،  تولید محتوا، برگزاری مسابقات مخصوصاً مسابقات ورزشی،  جشنواره ها  و وبینارها در جلسات عمومی گردید .
تدوین ۲۵ بسته تحولی مبتنی بر سند تحول به جهت دستیابی به اهداف این سند، باعث رشد و توسعه در بخش های مختلف شد ، طرح آجر به آجر، طرح هدایت، طرح خوانا و مهم تر از همه طرح مدرسه کانون تربیتی محله از مهم ترین بسته های تحولی و قابل اجرا بود.
مدرسه محوری، توسعه زیرساخت‌های آموزش مجازی، و بسیاری از اقدامات و دستاوردها که از حوصله این مجال خارج است.
ب:  چالش ها و مشکلات آموزش و پرورش؛ که پیشنهاد می شود کمیته های اجلاس راه حلی مناسب برای رفع آن ها بیاندیشد.
شاید اصلی ترین مشکل، کمبود نیروی انسانی در تمام مقاطع ، در حوزه نیروهای خدماتی و سرایداری که با باز گشایی احتمالی مدارس مشکل جدی مدارس خواهد بود ، کمبود فضای فیزیکی ، تراکم بالای دانش آموزی ، عدم آمادگی روحی و روانی و ذهنی برای پسا کرونا ، ضعف درسی دانش آموزان، نگرانی اولیا از جمله مشکلات آتی آموزش و پرورش خواهد بود ، اما اجرای دقیق پروژه مهر با تقویم اجرایی دقیق و تدوین  یک جدول نظام عارضه یابی از مدرسه  و ارکان اصلی آن می تواند بخش عظیمی از چالش ها را بکاهد.

 

به اشتراک بگذارید :