9 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۶ ۱۰:۰۲:۳۱
کد مطلب:  1636750
رئیس آموزش و پرورش بمپور عنوان کرد:
لزوم تقویت نظام مددکاری، مشاوره و راهنمایی در بستر آموزش مجازی

فرشته صلاح زهی گفت: در صورت تداوم شرایط کرونا و ادامه فرایند آموزش مجازی برای کاهش آسیب های روحی و اخلاقی ناگزیر به تقویت نظام مددکاری، مشاوره و راهنمایی دانش آموزان در بستر فضای مجازی و همراهی بیش از پیش با آنان خواهیم بود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان، صلاح زهی در حاشیه سی و پنجمین اجلاس سراسری مدیران و روسای آموزش و پرورش کشور در خصوص آسیب های فضای مجازی و بهبود نظام مددکاری مشاوره و راهنمایی اظهار کرد:اینترنت و شبکه های اجتماعی مانند بسیاری از پدیده‌های دیگر دارای پیامدهای مثبت و منفی هستند که با برنامه‌ریزی و بالا بردن سطح آگاهی عمومی می‌توان از پیامدهای مثبت آن بهره گرفت و پیامدهای منفی را به حداقل رساند.

وی افزود: آثار اینترنت و فضای مجازی در روابط اجتماعی بیش از سایر حوزه ها بوده و تغییرات و دگرگونی های زیادی را به وجود آورده است.

رییس آموزش و پرورش بمپور خاطر نشان کرد: رسانه های نوین ابزار قدرتمندی برای آموزش و توسعه فرهنگ فعالیت های بازرگانی، مشارکت های سیاسی و فرهنگی هستند اما از همین ابزار در جهت بهره کشی کنترل اهداف و اغراض شخصی و فساد نیز استفاده می شود که پیامدهای اخلاقی بی شماری برای فرد و جامعه دارد.

صلاح زهی با بیان اینکه بسیاری از آسیب های وارد شده ناشی از ناآگاهی و نداشتن سواد رسانه‌ای در فضای مجازی است، ادامه داد: دسترسی به تصاویر، ایده ها، اطلاعات و سرعت انتقال آن پیامدهای منفی فراوانی برای توسعه هنجارهای روانی، اخلاقی و اجتماعی در میان دانش آموزان دارد که منجر به توقف رشد مغز و یادگیری، کاهش تمرکز و از دست رفتن فرصت و زمان و به دنبال آن افت تحصیلی می‌شود.

وی بروز اختلالات روحی و روانی از جمله افسردگی اضطراب و اختلالات خواب در میان دانش آموزان را از دیگر پیامدهای منفی استفاده افسارگسیخته از فضای مجازی عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه در دو سال اخیر آموزش مجازی بر آموزش حضوری غالب شده است بیش از گذشته نیازمند بهبود نظام مددکاری مشاوره و راهنمایی هستیم که در صورت تداوم شرایط کرونا  برای این موضوع نیز باید در فضای مجازی برنامه ریزی شود.

رییس آموزش و پرورش بمپور تصریح کرد: برگزاری کارگاه های آموزشی در سطح مدارس و دستگاه‌های دولتی در راستای ارتقای سواد رسانه ای، بهره گیری از ظرفیت انجمن اولیا و مربیان و ظرفیت پلیس فتا برای آموزش دانش آموزان در جهت استفاده درست از فضای مجازی، آموزش‌های بهنگام و بهینه آشنایی دانش آموزان با خطرات و تهدیدها، تولید محتوای آموزشی مناسب برای کارکنان و دانش آموزان، ترویج فرهنگ حجاب و عفاف در فضای مجازی در بین خانواده‌ها از جمله راهکارهای جلوگیری از آسیب های فضای مجازی است.

به اشتراک بگذارید :