10 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۶ ۱۰:۰۰:۰۰
کد مطلب:  1636426
سی و پنجمین اجلاس روسا و مدیران آموزش و پرورش سراسر کشور؛
مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو تبریز: عمده ترین چالش آموزش و پرورش کشورغلبه گفتمان معیشت محور است

مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو تبریز عمده ترین چالش آموزش و پرورش کشور را غلبه گفتمان معیشت محور عنوان کرد و گفت: دولت و مجلس توامان باید عزم خویش را برای نجات آموزش و پرورش از این گفتمان بنیان برافکن جزم نمایند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی به نقل از ناحیه 2 تبریز، جعفر راستگوی در حاشیه سی و پنجمین اجلاس روسا و مدیران آموزش و پرورش سراسر کشور به سوالات اختصاصی پاسخ داد که به تفصیل می خوانیم:

مهم ترین مشکلات و چالش های اجرایی پیش روی آموزش و پرورش در سطح ملّی و در سطح آن منطقه در پنج سال آینده چیست؟

منطبق نبودن آموزشهای ارائه شده به دانش آموزان با نیازهای جامعه به عبارتی افزایش  دوگانگی بین مدرسه و اجتماع، برنامه ریز ی های آموزشی و درسی در تعلیم وتربیت دوره متوسطه ایستا و خشک است، حصارکشی بین بُعد پرورشی و بُعد آموزشی، پایین بودن سطح مشارکت معلمان و دیگر متخصصان مرتبط در تدوین برنامه های درسی و انعطاف ناپذیری نظام برنامه ریزی درسی، عدم آموزش و جذب نیروهای متخصص و متعهد دارای مهارت و پرانگیزه برای جایگاه معلمی . استفاده از نیروهای حق التدریس آزاد، بازنشستگان، خرید خدمات آموزشی، تدریس مدیران و معاونان و نیروهای نهضتی و حوزویان و ...ساختار آموزش کشور را به بی ثباتی و بی قوارگی کشانده و از جایگاه تخصص به رفع تکلیفی سوق می دهد و گفتمان معیشت محور، گفتمان غالب در آموزش و پرورش است.

مهم ترین اقدامات صورت گرفته در سال تحصیلی جدید چیست؟

تدوین برنامه عملیاتی سالانه  ناحیه براساس برنامه ابلاغی استان، ابلاغ تعداد کلاس و تراکم دانش آموزی به مدارس و پیگیری رعایت تراکم دانش آموزی، پیگیری  ثبت نام دانش آموزان و نوآموزان پیش دبستانی و ثبت در سیدا و پادا، برنامه ریزی برای سنجش آمادگی تحصیلی وسلامت پیش دبستان و پایه اول ، بررسی نقاط قوت و ضعف سال قبل ناحیه و مدارس براساس نتایج بازدید ها و شاخص های توافق شده، اتمام بموقع فرایند انتخاب و انتصاب مدیران و اطلاع رسانی به دانش آموزان و اولیا در ارتباط با نحوه ثبت نام ،هدایت تحصیلی ، جذب بازماندگان از تحصیل ، تشکیل کلاس های سواد آموزی و ...

در سال گذشته، آموزش و پرورش آن منطقه در چه شاخص هایی رشد داشته است؟

پوشش حداکثری دانش آموزان ثبت نام شده، پوشش واقعی ثبت نامی، پوشش حداکثری دانش آموزان به خدمات آموزشی  در قالب (محتوای آموشی- بسته های آموشی- شبکه شاد- موبایل هوشمند- آموزش تلویزیون و ...)، حفظ کیفیت آموزش، رعایت تراکم، رعایت توزیع متوازن رشته ای، توزیع متوازن اضافه تدریس، تخصیص نیرو بصورت تخصصی (مرتبط و نیه مرتبط)، برنامه هفتگی مناسب و تایید شده، برقراری عدالت آموزشی، عدم ایجاد هزینه نامتعارف برای دولت و خانواده ها، داشتن برنامه برای سه وضعیت، رعایت سلامت جسمانی و روانی دانش آموزان

نحوه تعامل مدیران آموزش و پرورش منطقه با فرهنگیان و نحوه ارتباط گرفتن با آنان چگونه بوده است؟

ارتباط صمیمی با نگاه تکریم آمیز با کلیه ابواب جمعی ناحیه دو تبریز بدون کوچک ترین محدودیت و در نزدیک ترین زمان ممکن(دیدار حضوری، تلفنی، رسانه های مجازی به وقت اداری و غیراداری)

در صورتی که آموزش و پرورش به صورت غیر متمرکز اداره شود، چه برنامه درسی برای بوم شما مناسب است؟

در شرایط اداره بصورت غیر متمرکز و تفویض بخشی از اختیارات در حیطة فرایند برنامه ریزی درسی درعمل به معلمان و سازمان های محلی و منطقه ای دیگر نمی توان از قبل برنامه درسی را مشخص کرد و این کار یعنی برنامه درسی متمرکز.

از طرف دیگر بوم مورد نظر در ناحیه دو یکدست و یکپارچه نیست این برنامه ها در محیط های متفاوت (مدارس)، دستخوش تغییر می شوند و دانش آموزان در محل های متفاوت، برنامه های درسی واحدی را تجربه نمی کنند.

نکته اساسی در این مورد اینکه اجرای غیر متمرکز مشکلات و چالش های زیادی دارد پیشنهاد می شود با توجه به ساختار اداره غیرمتمرکز و جهت حصول نتیجه و انطباق نظام برنامه ریزی درسی با نیازها و شرایط هر منطقه این مورد در سطوح سه گانه اجرا گردد. بدین صورت که نظام برنامه ریزی غیر متمرکز در مناطق توسعه یافته، نظام برنامه ریزی درسی نیمه متمرکز در مناطق متوسط و نظام برنامه ریزی درسی متمرکز در مناطق محروم اجرا گردد، تا نارسایی های کمتر و نتیجه مطلوب تری حاصل گردد.

برای اینکه آموزش و پرورش به یک گفت و گوی اجتماعی تبدیل شود، چه برنامه هایی در کوتاه مدت باید اجرا شود؟

آموزش و پرورش یک نهاد انسان ساز است که برای تبدیل آن به گفتگوی اجتماعی باید فرایند یادگیری و یاددهی در مدارس با بحث و گفتگو با محوریت مسائل اجتماعی عجین شود و در این صورت اولیاء و دانش آموزان به عنوان شهروندان تکامل یافته گفتمان آموزش و پرورش را نهادینه می کنند. ایجاد فاصله محتوای درسی و زندگی واقعی دانش آموزان از چالش های عدم گفت گوی اجتماعی است بنابراین  زیست بوم آموزشی و زندگی اجتماعی باید با هم، هم خوان و تناسب داشته باشد.

تغییر نگاه دولت و مجلس از رویکرد هزینه محور بودن آموزش به رویکرد سرمایه محور است. هم مدارس و هم معلمان لنگ معیشت و در بند تامین هزینه های جاری خود هستند و بواسطه گستردگی و وسعت زیاد جامعه آموزش و پرورش، گفتمان غالب در جامعه گفتمان اقتصاد معیشت محور می باشد. تغییر این وضعیت در گرو اراده مجلس و دولت می باشد که در این زمینه سرمایه محور عمل نماید و بصورت جهادی وضعیت نابسامان مدارس و معلمان را سروسامان دهد.

مهمترین عامل در تبدیل آموزش و پرورش به گفتگوی اجتماعی و گفتمان غالب در جامعه استقلال آموزش و پرورش و رسیدن وزارت آموزش و پرورش به جایگاه واقعی خود می باشد. مسئولان و وزیران دیگر سازمان ها که در عمل قدرت بیشتری در ساختار حکومت داری دارند فکر می کنند باید تلاش کنند لشکر به خواب رفته آموزش و پرورش را بیدار نمایند. و این نقطه آغاز عدم استقلال آموزش و پرورش است که باعث می شود ساختار آموزش و پرورش در گفتمان سیاسی رو به افول رفته و جایگاه والای خودش را از دست بدهد و از گفتمان سازی و اشاعه آن در سطح جامعه به ابزاری برای گفتمان های دیگر بدل شود.

کانال آموزش و پرورش در سروش

http://instagram.com/ap.azar_shargi                 کانال آموزش و پرورش در اینستاگرام

https://www.aparat.com/andishe.ash               کانال آموزش و پرورش استان در آپارات

https://shad.ir/azarbaijansharghistudents            کانال آموزش و پرورش استان در شبکه شاد

30008624                                                   سامانه پیامکی آموزش و پرورش استان

به اشتراک بگذارید :