15 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۵ ۲۰:۵۰:۰۰
کد مطلب:  1635662
معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در سی و پنجمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش کشور؛
تشریح جزئیات واکسیناسیون فرهنگیان از 7 مرداد ماه

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در سی و پنجمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش کشور با اشاره به اینکه واکسیناسیون فرهنگیان همزمان با عید غدیر آغاز می شود، گفت: این موضوع با هماهنگی ستاد ملی مقابله با کرونا تا 25 مرداد ماه ادامه دارد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و  روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش،  مهرزاد حمیدی در  سی و پنجمین اجلاس سراسری مدیران و رؤسای آموزش و پرورش پیرامون موضوع امنیت و سلامت جسمی دانش‌آموز، معلم و خانواده که در اردوگاه فرهنگی تربیتی شهید باهنر تهران با حضور وزیر،  معاونان و مدیران حوزه ستادی و همچنین مدیران کل آموزش و پرورش استان ها و رؤسای بیش از ۷۲۶ منطقه آموزش و پرورش و شورای معاونان ادارات کل استان ها به صورت مجازی و در بستر شاد برگزار شد، با بیان اهداف کلان سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اظهار کرد: این اهداف مبتنی بر رویکردهای مدرسه محوری، کیفیت محوری، تعمیم و گسترش عدالت ورزشی و بهداشتی، برنامه محوری، ارزش محوری، مشارکت محوری و علمی و تخصصی کردن فعالیتها است.

وی خط مشی معاونت تربیت بدنی و سلامت را مدرسه محور کردن فعالیت ها، کیفیت بخشی به فعالیت ها، توسعه عادلانه و همگانی کردن فعالیت ها، برنامه محورکردن فعالیت ها، علمی و تخصصی کردن فعالیت ها، ارزش محور کردن فعالیت ها و مشارکت محور کردن فعالیت ها اعلام کرد.

حمیدی با اشاره به اینکه تحول ریشه دار در آموزش و پرورش از مدرسه آغاز می شود، درباره سبد پروژه های تربیت بدنی دانش آموزی، بهداشت و سلامت و پیشگیری از آسیب های اجتماعی حول محور مکتب عام توضیح داد و افزود: تربیت بدنی و سلامت را در  وزارت آموزش و پرورش بخش عملی تعلیم و تربیت می دانیم و باید برنامه‌های تربیت بدنی وسلامت برتحقق اهداف ترویج سلامت ، نشاط‌ و ارتقا توانمندسازی جسمی و روحی دانش آموزان متمرکز کرد واین نیل به اهداف را به صورت کمی نشان داد(چیزی را که نتوان اندازه گیری کرد نمی توان مدیریت کرد).

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: هرچه در تربیت بدنی و سلامت در سنین کودکی  و نوجوانی سرمایه گذاری شود جامعه ای فعال تر و سالم تر خواهیم داشت، تربیت بدنی و سلامت نقش موثری در پرورش انسان طراز سند تحول و ارتقاء شایستگی‌های پایه دانش آموزان دارد.

حمیدی افزود: جایگاه تربیت بدنی و سلامت در آموزش و پرورش کنکور زده و سهم آن از محتوا و زمان برنامه و فوق برنامه به منظور  متوازن سازی ساحت های تعلیم و تربیت باید ارتقا یابد ، این مهم را باید با تبدیل نیاز به تقاضا و تبدیل تقاضا به مطالبه در جامعه به پیش برد.

به گفته وی، باید با گفتمان سازی ، ارایه فکت های علمی و عملکرد تحول آفرین ، نگرش رهبران  و مدیران آموزش و پرورش را همانند رهبران نظامات مترقی تعلیم و تربیت جهان ،نسبت به این حوزه متحول کرد.باید مشارکت همه ذینفعان کلیدی مانند دانش آموز، معلم ، مدیر و خانواده را در پیشبرد نهضت ترویج  تربیت بدنی و سلامت همراه کرد.

معاون وزیر آموزش و پرورش به برخی از دستاوردهای این معاونت به شرح زیر اشاره کرد: 

اخذ مجوز ایجاد رشته بهداشت مدارس  در دانشگاه فرهنگیان از وزارت بهداشت، درمان و علوم پزشکی

تغییر عنوان 40000معاون پرورشی و فرهنگی مدارس به معاون پرورشی و تربیت بدنی مدارس و اصلاح شرح وظایف آنان راه اندازی و اعزام کاروان های ارسال وسایل ورزشی و بهداشتی به مناطق برای توزیع بین مدارس مناطق محروم طی 5 سال گذشته

اهدای البسه معلمین تربیت بدنی و مراقبین سلامت طی دو سالهای اخیرپس از سالها توقف 

تشکیل 8 هزار کانون ورزشی درون مدرسه ای

ایجاد کد ویژه مجتمع های آموزشی - ورزشی و برقراری حق مدیریت در احکام مدیران آن ها

برگزاری مجمع فدراسیون ورزش دانش آموزی و برگزاری انتخابات آن و عضویت انجمن های ورزشی فدراسیون دانش آموزی در هیات رئیسه تمامی فدراسیون های ملی ،تدوین آیین نامه و تاسیس هیات های ورزشی استان های فدراسیون ورزش دانش آموزی و افتتاح مکان و  حساب بانکی آن ها

حمیدی همچنین درباره اهداف واکسیناسیون فرهنگیان در مقابله با کرونا گفت: بازگشایی ایمن مدارس، ارتقا ایمنی معلمان و کارکنان مدارس و ارتقا ایمنی عمومی جامعه مد نظر است. براساس مصوبه ستاد ملی کرونا ،  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است واکسیناسیون معلمان  و کارکنان آموزش و پرورش  و رانندگان سرویس هاس مدارس را تا  پایان شهریور ماه1400  انجام دهد.

وی افزود: شروع نمادین واکسیناسیون 7 مرداد 1400 همزمان با عید سعید غدیر خم  و شروع رسمی از9 مرداد 1400،  حداکثرخاتمه تا 25 مرداد 1400است. همچنین در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و مناطق روستایی از ظرفیت موجود مراکز واکسیناسیون شبکه‌های بهداشت و درمان استفاده شود و نیاز به ایجاد مرکز جداگانه نخواهد بود.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: در شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر با توجه به جمعیت گروه هدف در صورت  لزوم نسبت به ایجاد پایگاه جدید(تجمیعی) به تعداد مورد نیاز بر اساس جمعیت گروه هدف اقدام شود.

حمیدی درباره اعضای پایگاه تجمیعی واکسیناسیون فرهنگیان اظهار کرد: مدیرپایگاه ( نیروی آموزش و پرورش)، پزشک پایگاه ، واکسیناتور ( با مشارکت از نیروهای پرستاری، مامایی، بهیار و یا گروه های پیراپزشکی فیلد درمان)، متصدی ثبت سامانه و احراز هویت( نیروی آموزش و پرورش)، خدمات ( نیروی آموزش و پرورش) و ناظرین فنی و تحویل و تحول فرایند تحویل، توزیع  و بازگشت واکسن (مرکز بهداشت) هستند.

وی همچنین درباره اهداف طرح ملی سواد حرکتی دانش آموزان ابتدایی گفت: سنجش و شناسایی وضعیت سواد حرکتی دانش‌آموزان دوره ابتدایی مدارس شهری، ارائه برنامه‌های مداخله‌ای ارتقای سواد حرکتی، توسعه ویژگی‌های جسمانی و سواد حرکتی دانش‌آموزان دوره ابتدایی مدارس شهری و افزایش سرانه فعالیت بدنی دانش آموزان است.

به اشتراک بگذارید :