17 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۵ ۱۷:۵۴:۱۳
کد مطلب:  1635458
مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک یزد:
دورهٔ متوسطه، از لحاظ مبانى فلسفی، زیستی، روانى و اجتماعى دورهٔ بسیار مهمى است

مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک یزد گفت: دورهٔ متوسطه، از لحاظ مبانى فلسفی، زیستی، روانى و اجتماعى دورهٔ بسیار مهمى است

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد؛ "زهره امیرچقماقی" مدیر   آموزش و پرورش ناحیه یک با بیان این که دورهٔ متوسطه از لحاظ مبانى فلسفی، زیستی، روانى و اجتماعى دورهٔ بسیار مهمى است گفت:  این دوره آموزش عمومى را به آموزش عالى پیوند مى‌دهد و گروه کثیرى را براى ورود به جامعه و بازار کار مهیا مى‌کند، از این‌ رو هر نوع نارسائى و خلل در این دوره مستقیماً بر عملکرد و کیفیت هر دو حلقه آموزش عمومى و عالی، تأثیر به سزائى خواهد داشت.
وی افزود: در دورهٔ متوسطه، قسمت اعظم استعدادهاى اختصاصى نوجوان و جوان بروز مى‌کند، قدرت یادگیرى آنان به حد اعلاء خود مى‌رسد، کنجکاوى آنان جهت معینى مى‌یابد و مسائل جدید زندگى نظیر انتخاب رشته، انتخاب حرفه و شغل، اداره خانواده و گرایش به مرام و مسلک، ذهن آنان را به خود مشغول مى ‌دارد و به مرحلهٔ ادراک ارزش‌هاى اجتماعی، اقتصادى و معنوى مى‌رسند، از این‌ رو این دوره در نظام‌هاى تعلیم و تربیت کشورهاى مختلف جهان اهمیت زیادى دارد.
وی بیان داشت: هم اکنون سیاست ها و برنامه های آموزش و پرورش از یک سو به عنوان شاخص و راهنما و وحدت بخش فعالیت های مدیران و کارشناسان و سایر دست اندرکاران آموزش و پرورش می باشد و سوی دیگر موجب دوام آموزش و پرورش در عرصه رقابت های داخلی و خارجی به شمار می رود.
"زهره امیرچقماقی" گفت: رسالت خطیر آموزش و پرورش، رشد و شکوفایی استعدادها و فراهم آوردن زمینه تربیت پذیری دانش آموزان در همه ابعاد است و افزایش کارآیی  آموزش و پرورش، در گرو توانمندسازی نیروی انسانی و ارتقای شایستگی های حرفه ای و علمی و تخصصی کارکنان است.
وی  نیازمندی های آموزش و پرورش را بسیار مهم دانست و گفت: ساختار، طراحی و استقرار نظام جامع تربیت، آماده سازی، نگه داشت و ارزشیابی افراد مستعد و توانا، متناسب سازی محتوا و منابع دسترسی با نیازهای دانش آموزان، طراحی، تدوین و اجرای برنامه درسی محلی و متناسب با نیازهای اقلیمی - جغرافیایی از نیازمندی های ضروری آموزش و پرورش محسوب می شود.
"امیرچقماقی" یادآور شد: در حال حاضر  به خصوص در دوره آموزش متوسطه، دانش آموزان فکر می‌کنند اگر ریاضی بخوانند ارزشی در جامعه ندارند و باعث شده که دانش‌آموزان و خانواده‌ها از ریاضی فرار کنند درحالی ‌که جامعه را ریاضی دانان  در قالب مهندسان و متخصصان فنی می‌سازند و این واقعیت وجود دارد که جامعه به ریاضی‌ دان‌ها نیاز دارد و دانش‌آموزان باید بدانند که اگر جذب ریاضی شوند قطعاً موفق خواهند شد.
مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک اظهار داشت: دورهٔ متوسطه از دوره‌هاى مهم، حساس و مؤثر در زندگى فردى و اجتماعى آدمى است، دوره‌اى است که به سبب وضع زیستی، اجتماعى و روانى دانش‌آموزان آن با سایر دوره‌هاى تحصیلى مشترکات و ممیزاتى دارد و داراى طیف وسیعى است که دوران نوجوانى را در بر مى‌گیرد و در انتهاى طیف به دنیاى جوانى مى‌رسد.
وی در پاسخ به این سوال که برای اهداف و برنامه های آموزش متوسطه در هنرستان ها چه فعالیت هایی انجام شده است  گفت: در راستای متوازن و گسترش رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش در آموزش و پرورش ناحیه یک به توسعه هنرستان ها پرداختیم  به طوری که در سال تحصیلی 400-99، 53/43 درصد از دانش آموزان پایه نهم جذب هنرستان ها شده اند.
وی ادامه داد: در دوران بیماری کرونا در حوزه آموزش متوسطه اقدامات زیادی انجام شد که می توان به شناسایی دانش آموزان فاقد امکانات و تهیه 120 عدد تبلت اشاره نمود که این امر باعث جلوگیری از ترک تحصیل دانش آموزان  شد.
"امیرچقماقی" در مورد تقویت آموزش مجازی خاطرنشان کرد: با در اختیار گذاشتن امکانات برای دبیران محترم، فیلم های آموزشی توسط آن ها تهیه گردید و با بارگذاری در سایت این مدیریت، دانش آموزان تمامی مدارس به مشاهده فیلم ها و رفع اشکال پرداختند.
وی در ادامه بیان داشت: با کمک سرگروه های آموزشی و عضویت آنان در گروه های درسی، نظارت را بر امر آموزش بیشتر نموده تا بهبود کیفیت آموزشی را ارتقا دهیم.
مدیرآموزش و پرورش ناحیه یک با اشاره به اهمیت فصل تابستان برای دوره آموزش متوسطه گفت: برنامه ریزی های لازم در تابستان 1400 صورت گرفت تا با تشکیل پایگاه های تابستانه و برگزاری کلاس های تقویتی و در حد امکان به صورت حضوری، اشکالات دانش آموزان رفع گردد.

به اشتراک بگذارید :