13 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۵ ۱۷:۳۰:۰۰
کد مطلب:  1635404
وزیر آموزش و پرورش در آیین افتتاح سی و پنجمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش کشور؛
تحول در نظام آموزشی میسرنخواهد شد، مگربا تحول دربرنامه درسی/هیچ تحول عمیق وپایداری درجامعه به وجود نخواهد آمد مگر با تغییر در نظام یادگیری

وزیر آموزش و پرورش در آیین افتتاح سی و پنجمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش کشور با تأکید بر آموزش حضوری مدارس از مهر ۱۴۰۰، از آغاز واکسیناسیون معلمان از عید غدیر خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، محسن حاجی میرزایی در آیین افتتاح سی و پنجمین اجلاس سراسری مدیران و رؤسای آموزش و پرورش کشور که در اردوگاه فرهنگی تربیتی شهید باهنر تهران با حضور معاونان و مدیران حوزه ستادی و همچنین مدیران کل آموزش و پرورش استان ها و رؤسای بیش از ۷۲۶ منطقه آموزش و پرورش و شورای معاونان ادارات کل استان ها به صورت مجازی و در بستر شاد برگزار می شود، اظهار کرد: سال دشواری را پشت سر گذاشتیم؛ سالی سخت و پرماجرا، سال پدیده‌های نوظهور، همراه با نگرانی و اضطراب عمومی، سال به مخاطره افتادن تعلیم و تربیت و ورود به عرصه‌های نو که تعهد ما را محکم کرد، سالی که پیش ازآن مورد آزمایش قرار نگرفته بود، سال کسب توانایی‌های نو و قابلیت‌های روز.

وی افزود: این سال با کوله باری از تجربیات ارزشمند به پایان رسید، وظیفه مشترک تمام سطوح آموزش و پرورش از سطح وزارتخانه تا سطح مدرسه و کلاس درس فهم دقیق از تجربه و مستندسازی این تجربه به همراه استخراج یافته‌های کلیدی این تجربه و کسب آمادگی است.

حاجی میرزایی ادامه داد: شبکه ارتباطی و روش انتقال مفاهیم در نظام آموزشی، کیفیت ارزشیابی و سنجش دوره‌های تحصیلی و توانمندی برای فعالیت در این عرصه، ویژگی‌هایی که باید یک خانواده داشته باشد، کار­کردن در فضای مجازی و تمام مسائل پیرامون آن، رابطه بین معلم و دانش‌آموز، رابطه بین معلم و مدرسه، رابطه بین معلم و خانواده و کارکردهای تربیتی مدرسه، عرصه‌‌های متنوعی است که برای عموم مردم فراهم است.

وزیر آموزش و پرورش توصیه کرد: امیدوارم به ازای هر معلم، مدرسه، منطقه و استان جمع بندی‌های روشنی از سال گذشته داشته باشیم و  این بهای فرصتی است که در دوران کرونا در اختیار ما قرار گرفته است.

*هدف اول اجلاس: کسب آمادگی برای حضور در سال تحصیلی و اجرای پروژه مهر

وی با بیان این­که این اجلاس با دو هدف برگزار می‌شود گفت: کسب آمادگی برای حضور در سال تحصیلی و اجرای پروژه مهر یکی از این اهداف است؛ توصیه‌های مهم در تمام دنیا این است که مدارس باز شوند، زیرا برای مدرسه جایگزینی وجود ندارد و  در نظام تعلیم و تربیت، مدرسه مهمترین جایگاه را دارد،  لذا باید مدرسه بدرخشد و جریان پیدا کند.

حاجی میرزایی با بیان این که بازگشایی حضوری مدارس در سراسر کشور مورد تأکید است، اظهار کرد: بازگشایی مدارس رکن اساسی نظام تعلیم و تربیت است، لذا باید به هر کیفیتی که می‌توانیم به بازگشایی مدارس فکر کنیم. این بازگشایی نیازمند طراحی‌های ویژه است و اگر در شروع سال تحصیلی به الزام فاصله‌های اجتماعی تأکید داشته باشیم باز هم بر بازگشایی حضوری تأکید داریم اما باید نگرانی‌های جامعه را برطرف و محیط را برای برگزاری آموزش حضوری فراهم کنیم. قطعاً واکسیناسیون معلمان یکی از راه‌های کاستن از نگرانی خانواده‌هاست که از روز عید غدیر خم به صورت سراسری آغاز می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش دومین موضوع متفاوت بودن پروژه مهر را این­گونه عنوان کرد که در آستانه تغییر دولت هستیم این نگرانی وجود دارد که جابجایی مدیران در جریان شروع سال تحصیلی باعث غفلت شود، لذا آمادگی‌های لازم را کسب کنید تا شرایط را برای بازگشایی با شور و نشاط مدرسه آماده کنیم. موظف هستیم، حداکثر مراقبت را داشته باشیم تا این انتقال کوچک ترین آسیبی به سال تحصیلی وارد نکند، لذا در این اجلاس درباره این مسائل با شما صحبت خواهیم کرد.

وی درباره هدف دوم برگزاری این اجلاس گفت: قصد داریم مجموعه برداشت‌ها را دسته بندی و منظم کنیم، باید دائماً نقاط ضعف و قوت برنامه های خود را ارزیابی کنیم.

حاجی میرزایی افزود: یک قافله بزرگی را به ما سپرده اند که در هشت سال به یک نقطه ای رسیده است، حرکت کرده ایم و راهی را پیموده ایم و حالا این قافله و مدیریت آن را به دست دیگری می‌دهیم.

وی ادامه داد: حال باید بگوییم چه راهی را پیموده ایم، این موضوعات باید بیان شود تا تجربیات در اختیار نسل آینده قرار گیرد، باید این جمع بندی، تحلیل و ارزیابی برای پیشبرد بهتر امور در اختیار سایرین قرار گیرد. این حقی است که آیندگان به گردن ما دارند. یعنی وظیفه داریم این ارزیابی را در اختیار دیگران قرار گیرد.

وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: ممکن است این سؤال مطرح شود که این تکلیف را خود مشخص کرده اید یا از شما خواسته شده است؟ این تکلیف از ما خواسته شده، یعنی در دیداری که با حجت الاسلام و المسلمین رییسی ریاست جمهوری محترم داشتم، می‌خواست بداند که چه کارهایی تاکنون صورت گرفته و چه کارهایی قرار است در آینده انجام شود.

حاجی میرزایی ادامه داد: این که چه کاری انجام داده ایم، بیشتر آشکار است، اما این که چرا و چگونه کارها صورت گرفته، بخش نهفته دانش است که در تیم مدیریتی است، در مدیریت دانش بر استخراج دانش نهفته در اذهان انسان و به اشتراک گذاشتن آن با عموم تأکید می‌شود.

وی یادآورشد: جامعه ای که نتواند دارایی خود را به درستی مدیریت کند، توان پیشرفت­کردن نیز نخواهد داشت. یکی از مهم ترین دارایی‌های یک جامعه؛ فهم مدیران، تجربیات و دانش کسب شده در انجام امور است، البته منظور این نیست که همه کارها درست بوده است؛ امور درست و نادرست هر دو آموختنی است و اتفاقاً گاهی امور نادرست آموختنی تر است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این که امور نادرست می‌تواند از تکرار تجربیات جلوگیری کند، گفت: حضرت علی(ع) در نامه ۳۱ نهج البلاغه خطاب به امام حسن مجتبی (ع) می‌فرماید: به اندازه پیشینیان عمر نکرده ام. اما به کردار آنها نظر کرده ام تا آنجا که گویی یکی از آنها شدم.

وی افزود: می‌خواهیم مجموعه فهم، درک و تشخیص خود را درباره مهم ترین مسائل مطرح کنیم، در اختیار دیگران قرار دهیم و به یک جمع بندی روشن برسیم.

حاجی میرزایی اظهار کرد: تجربیات تکرار می‌شود، از این رو باید خوب فهم شود. علم وقتی ارزش پیدا می‌کند که تعبیر مشترک داشته باشد. آرزو می‌کنم در پایان اجلاس به پاسخ‌های مشترک درخصوص مسائل آموزش و پرورش برسیم و فهم همه در این زمینه یکسان شود.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: هدف دوم این نشست  این است که ۶ محور اصلی را انتخاب کردیم تا درباره آن صحبت می‌شود، ورود به این مباحث مقدماتی نیاز دارد، فرض کنید مأموریت می‌دهند درباره مجموعه ای ارزیابی شود و نتیجه گزارش شود، سؤال مهم این است که از کجا باید آغاز کرد.

حاجی میرزایی افزود:  مهم ترین نقاط این است که مجموعه برای چه به وجود آمده و قرار است کدام زخم را درمان کند. آیا مرهمی برای آن ایجاد شده است یا خیر؟ به کدام سمت می‌رود و در چه وضعیتی است؟ اولین سؤال در حوزه آموزش و پرورش این است که این قافله بزرگ راه به کجا می‌برد و آیا به مقصد می‌رسد.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: معتقدم هر مدیرکل آموزش و پرورش استان، هر رئیس آموزش و پرورش هر استان باید هرروز از خود بپرسد چقدر به اهدافش نزدیک شده است.

وی ادامه داد: در قانون اهداف و وظایف آموزش و پرورش آموزش عمومی و تخصصی، تبیین شده که در آموزش عمومی؛ مهارت کافی برای خواندن و نوشتن و مبانی دینی، اجتماعی و اخلاقی باید در این نظام حاصل شود ما برای تحقق این اهداف برنامه درسی تولید کردیم، معلم تربیت و نیرو جذب کردیم.

وزیر آموزش و پرورش معتقد است این مسئولیت مشترک تمام افرادی است که در نظام تعلیم و تربیت کار می‌کند هر روز باید مأموریت‌ها پایش شود، زیرا مأموریت بزرگی داریم.

حاجی میرزایی گفت: ما به اجرای سند تحول موظف هستیم. این مأموریت مهم ترین و بزرگترین آموزش و پرورش است، زیرا مطالبه مقام معظم رهبری و نهادهای قانونی است. ضرورت مأموریت ما اجرای این سند است و آنچه سند، گفته ضرورت تحقق مأموریت‌های آموزش و پرورش است.

* قابلیت‌های نظام تعلیم و تربیت همراه با تحولات جامعه باید توسعه پیدا کند

وی عنوان کرد: مأمور هستیم آدم‌های باکیفیتی تربیت کنیم، این مهم ترین کارکرد تعلیم و تربیت است. آدم‌ها و جامعه شرایط متفاوتی دارند، برای جلوگیری از استیصال و افسردگی افراد باید دائماً قابلیت‌های نظام تعلیم و تربیت همراه با تحولات توسعه پیدا کند.

حاجی میرزایی با بیان اینکه روش‌های متفاوتی برای اجرای سند تحول آموزش و پرورش تبیین شده است، افزود: این سند ۶ زیرنظام دارد و مسیری برای تحقق خواهد بود. ۸ هدف مهم برای تحقق سند لازم است و تلاش کردیم به این اهداف در این نشست توجه کنیم.

وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد: تربیت انسانی با ویژگی‌های سند تحول، مشخص شدن نقش نظام تعلیم و تربیت و خانواده در رشد و پیشرفت جامعه و پیوندهای تعلیم و تربیت با این رشد، گسترش عدالت، نظام کارآمد مدیریت منابع انسانی، افزایش مشارکت اثربخش همگانی به ویژه خانواده، تحول در برنامه آموزشی، درسی و اداری، افزایش کارایی نظام تعلیم و تربیت و ریدن به موقعیت برجسته در سطح منطقه این ۸ هدف است.

وی اظهار کرد: بر روی سند تحول به یک جمع بندی رسیدیم که تحول در نظام آموزشی و اجرای سند میسر نخواهد بود، مگر این که برنامه درسی از دانش محوری به سمت تربیت محوری پیش رود.

حاجی میرزایی افزود: گام دوم برای تحقق اهداف سند تحول نیروی انسانی است، باید معلم با کیفیت‌تر، شایسته و کارآمدتر از گذشته تربیت شود. مهم ترین رکن نظام تعلیم و تربیت معلم است، اگر معلمان امروز شایسته و با کیفیت تر از گذشته نباشند، نمی‌توان گفت سند تحول تحقق یافته است.

*نظام ارزشیابی کارآمد ، تحقق سند تحول حرف را امکان پذیر می کند

وی گفت: مجموعه هدف دار باید دائماً موقعیت خود را ارزیابی کند که در جهت اهداف خود پیش می‌رود یا خیر و  باید دائماً هدف‌ها سنجیده و ارزیابی شود. بدون نظام ارزشیابی کارآمد ، تحقق سند تحول حرف گزافی است، به میزانی که توانستیم نظام سنجش کارآمد و توانمندی را محقق کنیم، به سند نزدیک تر شده ایم.

حاجی میرزایی گفت: عدالت آموزشی مورد چهارم در تحقق اهداف سند تحول بنیادین است، عدالت آموزشی حق همه مردم است و باید این حق را در دسترس همه افراد قرار دهیم. اینکه چقدر همه به آموزش دسترسی دارند و کیفیت آموزشی ما چقدر نوسان دارد از موضوعاتی است که در این اجلاس مورد بحث قرار می‌گیرد.

وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: آموزش باید بدون تبعیض در اختیار همگان در شهر و روستا قرار گیرد.

حاجی میرزایی به موضوع سلامت جسمی دانش‌آموزان اشاره کرد و گفت: باید  بتوانیم  بگوییم دانش‌آموزان امروز ما سالم‌تر از دانش‌آموزان گذشته هستند. همچنین سلامت روانی دانش‌آموزان اهمیت زیادی دارد، دانش‌آموزانی که از نظر سلامت روان و ذهن سالم هستند، با نشاط، سرزنده و فعال تر هستند، بنابراین اگر نتوان گفت دانش‌آموزان امروز سالم‌تر از گذشته هستند، در واقع این طرح سلامت دانش‌آموزان محقق نشده است.

* برای پیشرفت کشور هیچ راهی جز تحول در آموزش وجود ندارد

وی افزود: برای پیشرفت کشور منحصراً هیچ راهی جز تحول در آموزش وجود ندارد برای یک اقتصاد باشکوه و بهره وری بالاتر، اخلاق نیکو و سلامت روانی باید بر تحول نظام یادگیری تأکید شود.

وی با بیان این که نقطه آغاز تمام تحولات یک جامعه، نظام یادگیری است، گفت: این ارتباط باید در میان نظام‌ها برقرار شود، براین باورم که حلقه مفقوده ما نظام یادگیری است.

وزیر آموزش و پرورش افزود: هیچ تحول عمیق و پایداری در جامعه به وجود نمی‌آید مگر این که نظام یادگیری کارآمد شود، اگر نظام یادگیری در مسیر درست قرار گیرد و این مأموریت مورد توجه باشد به سند تحول نزدیک تر می‌شویم.

به اشتراک بگذارید :