9 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۵ ۱۵:۲۶:۴۵
کد مطلب:  1635258
محمود امانی طهرانی در سی و پنجمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش سراسر کشور؛
ارائه آیین نامه گواهینامه صلاحیت حرفه ای معلمی به دولت

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به تهیه و تدوین آیین نامه اعطای گواهینامه صلاحیت حرفه ای معلمی گفت: این آیین نامه در جلسه شورای عالی آموزش و پرورش تایید و به هیئت دولت ارسال شده است.

 محمود امانی طهرانی در مراسم افتتاحیه سی و پنجمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش سراسر کشور که در اردوگاه باهنر برگزار شد با اشاره به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره جذب منابع آموزش و پرورش در چارچوب زیرنظام تربیت معلم و تامین منابع انسانی سند تحول بنیادین، افزود: این مصوبه به نحوه تامین نیرو در بدنه اصلی آموزش و پرورش اشاره و تاکید می کند که ورود نیرو باید از طریق مجرای معتبر تعیین شده انجام شود. 
وی با اشاره به نقش و اهمیت دانشگاه های شهید رجایی و فرهنگیان در تامین نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش، اظهار داشت: این مسیر با مسیر طی شده از سال ۸۸ که تا کنون ادامه دارد و امیدواریم به کلی متوقف شود، متفاوت است و از مجرای دانشگاه های شهید رجایی و فرهنگیان عبور می‌کند.
امانی طهرانی با بیان اینکه مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تبصره های مهمی دارد اضافه کرد: تبصره یک، باب استفاده از ظرفیت ملی را برای تامین نیروی انسانی باز می‌کند و می‌گوید در راستای تقویت عملکرد این دو دانشگاه، باید تمام توان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و حوزه های علمیه در چارچوب خدمات این دو دانشگاه و ماموریت ملی تربیت معلم قرار بگیرند. آیین نامه مربوطه بعد از تایید شورای عالی آموزش و پرورش باید به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش ادامه داد: عزم همه دست اندرکاران بر تقویت این نهاد است. از دستاوردهای مهم آیین نامه این است که برای معلمان مدارس غیردولتی هم تعیین تکلیف می‌کند تا معلمین مدارس غیردولتی به حال خود رها نشوند و همینطور معلمان آزاد و حق التدریسی. 
وی افزود: تبصره ۳ در باب شاخص های نیروی انسانی تعیین تکلیف می کند. در تبصره ۵ نیز موضوعی برای اولین بار تعیین تکلیف شده که گواهینامه صلاحیت حرفه ای معلمی است و در زیرنظام نیروی انسانی نیز مورد تاکید بود. این مصوبه فرصتی را فراهم کرد تا این موضوع هم تعیین تکلیف شود. تدوین این گواهینامه به شورای عالی آموزش و پرورش سپرده شده است. 
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در پایان گفت: آیین نامه اعطای گواهینامه صلاحیت حرفه ای را تهیه و تنظیم کردیم که در جلسه شورای عالی آموزش و پرورش تایید و به هیئت دولت ارسال شده است. اگر این مصوبه ها عملیاتی شود امید می‌رود در یک بازه زمانی چهارساله نظام نگهداشت معلمان از یک ارتقای کیفی برخوردار شود.

به اشتراک بگذارید :