17 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۶ ۱۰:۱۵:۰۰
کد مطلب:  1635006
اجلاس روسای آموزش و پرورش سراسر کشور/ آذربایجان غربی
همه دانش آموزان مقطع متوسطه دوم وفنی و کاردانش سلماس در شبکه شاد عضویت دارند

مدیر آموزش و پرورش شهرستان سلماس از بهره مندی 100 درصدی دانش آموزان مقطع متوسطه دوم وفنی و کاردانش این شهرستان در شبکه شاد خبر داد.

 

«ایرج افراسیابی» در حاشیه سی و پنجمین اجلاس سراسری روسای آموزش و پرورش در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی آموزش و پرورش استان به عضویت دانش آموزان این شهرستان در شبکه شاد اشاره کرد و گفت: 100 درصد دانش آموزان مقطع متوسطه دوم وفنی و کاردانش شهرستان سلماس در شبکه شاد عضویت دارند، این رقم در مقطع ابتدایی 70 درصد و متوسطه اول 85 درصد است؛ رفع مشکل دسترسی به اینترنت در مناطق روستایی و تهیه گوشی و تبلت برای دانش آموزان بی بضاعت با محوریت مناطق و مدارس روستایی و محروم می تواند در ارتقای بهره مندی دانش آموزان مؤثر باشد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر برنامه های آموزش و پرورش برای تحقق عدالت آموزشی گفت: بالا بردن فرهنگ عمومی اولیای دانش آموزان جهت تعامل بیشتر با مدرسه، ایجاد زمینه مناسب برای تحصیل دختران به ویژه در مناطق محروم و روستایی، اختصاص منابع مالی و سرانه آموزشی با محوریت کاهش دغدغه مالی خانواد ه ها از بابت تأمین مایحتاج تحصیلی فرزندان و تخصیص نیروهای آموزشی مرتبط برای مدارس به جهت رعایت عدالت آموزشی در تحقق این امر مهم مؤثر هستند.

افراسیابی در رابطه با ارتقای کیفیت آموزش مجازی نیز گفت: موضوع افزایش کیفیت در آموزش مجازی نیازمند ارتقای نرم افزاری و سخت افزاری است و ارتقای امکانات و سرعت برنامه شاد، رایگان کردن استفاده از برنامه به خصوص برای مناطق محروم، نهادینه کردن کار گروهی در آموزش مجازی، نهادینه کردن کار گروهی در آموزش مجازی و ایجاد آزمون های برخط  و اعلام نتایج برای برآورد وضعیت تحصیلی افراد از جمله راهکارها برای تحقق این مهم هستند.

وی با توجه به تداوم شرایط کرونایی و راهکارهای چگونگی فعالیت مدارس ونوع آموزش گفت: با توجه به نقش بی بدیل آموزش حضوری ، تشکیل کلاس ها به صورت مستقیم مورد انتظار است . تقسیم کلاس ها از نظر تعداد دانش آموز به دو یا سه بخش ( زوج و فرد ) و با رعایت پروتکل های بهداشتی ضروری است. حضوری کردن مدارس کم جمعیت و استفاده از ظرفیت مدارس تک شیفته در سری بعد از ظهر و البته ایجاد ساز و کارهای تشویقی برای معلمان می تواند مثمر ثمر باشد.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان سلماس گفت: مدیریت آموزش و پرورش بر ایجاد رشته های نو و متناسب با ظرفیت و پتانسیل های منطقه و کاهش رشته های کلیشه ای موجود خواهد بود؛ همچنین از مهم ترین برنامه ها برای افزایش ورودی رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش ، عملیاتی و اجرایی کردن تبصره 75 در راستای درآمدزایی هنرستان ها و تقسیم عواید براساس دستورالعمل های موجود بین عوامل دخیل و هنر جویان است که در کنار تحصیل و مهارت آموزی به کسب درآمد می پردازند.

 افراسیابی در رابطه با بکارگیری معلمان با سنوات بالادر فعالیت در  فضای مجازی برای تدریس را که درایام کرونایی بشدت احساس می‌شد گفت: متاسفانه معلمان با سابقه بالا رغبت و توان لازم برای کار با سیستم های جدید و فناوری نوین را ندارند بنابراین لازم است تدابیری چون تشکیل کارگاه های تخصصی و دوره های ضمن خدمت به صورت حضوری و آنلاین جهت آموزش آنان اندیشیده شود، ضمن آنکه وجود مشوق های انگیزشی برای تقویت روحیه آنان فراهم شود؛ الزامی کردن طی دوره آموزشی یا کارگاه تخصصی استفاده از فناوری نون آموشی در امر تدریس نیز حائز اهمیت می باشد.

به اشتراک بگذارید :