11 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۵ ۱۶:۱۵:۰۰
کد مطلب:  1634756
سی و پنجمین اجلاس روسا و مدیران آموزش و پرورش سراسر کشور؛
مدیر آموزش و پرورش ناحیه 5 تبریز: در آموزش و پرورش غیرمتمرکز اصلی ترین برنامه توجه به فرهنگ و جغرافیای منطقه است

مدیر آموزش و پرورش ناحیه 5 تبریز گفت: در صورتی که آموزش و پرورش به صورت غیرمتمرکز اداره شود مهمترین و اصلی‌ترین برنامه مربوط به فرهنگ و جغرافیایی منطقه‌ای مثل آموزش هنرهای محلی می‌شود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی به نقل از ناحیه 5 تبریز؛ زینب علمدار سرند در حاشیه سی و پنجمین اجلاس روسا و مدیران دستگاه تعلیم و تربیت کشور ضمن تاکید بر مدیریت خوب و با برنامه وزارت آموزش و پرورش و اداره‌کل آموزش و پرورش استان در عبور از چالش بزرگ آموزش مجازی در شرایط کرونایی ،مواردی چون فرسودگی بافت مدارس،کمبود نیروهای انسانی متخصص و کمبود فضای آموزشی و تراکم بیش از حد استاندارد دانش‌آموز در مدارس را سه مشکل و چالش اساسی آموزش و پرورش در سطح ملی دانست، گفت: در کنار این سه چالش اساسی آموزش و پرورش مشکلاتی چون کمبود تجهیزات و امکانات بروز آموزشی،عدم توجه به نیروهای متخصص کادر اداری و نظام رتبه‌بندی نادرست معلمان توسط دولت‌ها را نیز دارد که با آنها درگیر است.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه پنج تبریز ادامه داد: به تناسب این قبیل مشکلات و چالشها در سطح منطقه ای نیز وجود دارند که آموزش و پرورش ناحیه پنج تبریز با آنها دست و پنجه نرم می کند. مضاف بر این این ناحیه به دلیل موقعیت قرارگیری، مهاجر پذیر بودن و قرار گرفتن در بافت محروم شهری از کمبود شدید نیروهای آموزشی ، کمبود فضاهای مناسب آموزشی ،کمبود امکانات استاندارد  و همچنین تراکم بالای دانش آموزان در کلاس درس  رنج می برد که از اساسی‌ترین چالش‌های ناحیه پنج می باشد.

وی در ادامه در خصوص اقدامات مهم صورت گرفته در سال تحصیلی جدید عنوان کرد: پیگیری و جذب مشارکت های خیرین و افتتاح و کلنگ‌زنی چندین طرح خیرساز در ناحیه، برگزاری جلسات متعدد مدیران و برگزاری دوره‌ها و کارگاهها برای آشنایی همکاران با تولید محتوا و ارتقای کیفیت آموزش در فضای مجازی  اجرای طرح اختصاصی "بهار آموزش در خزان کرونا" توسط دانشجومعلمان بسیجی ناحیه پنج از جمله مهمترین اقدامات آموزش و پرورش ناحیه پنج تبریز برای سال تحصیلی اخیر و پیشرو بوده و همچنین برگزاری کلاسهای جبرانی با تراکم کمتر از ۱۰ نفر در فضای باز و تکمیل و یا تسریع در تکمیل پروژه های در دست احداث از دیگر اقدامات مهم برای امسال می باشد.

این مقام مسئول همچنین خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش ناحیه پنج تبریز امسال نسبت به سال گذشته  چه در زمینه علمی و چه در زمینه آموزشی و ورزشی با رشد قابل توجهی روبرو بوده به طوری که در زمینه قبولین المپیادهای علمی نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد و قبول رشته پزشکی ۶۰ درصد و رتبه های برتر کنکور( رتبه های زیر ۱۰۰)  ۳۰ درصد رشد داشته و همچنین کسب رتبه برتر توسط دبیران ناحیه در زمینه زیست بوم جدید برای اولین بار بر تاریخ ناحیه پنج و کسب رتبه اول استانی در زمینه جشنواره‌های فرهنگی هنری از دیگر دستاوردهای آموزش و پرورش ناحیه پنج تبریز در سال تحصیلی امسال بوده است.

در ادامه علمدار معلمان را رکن اساسی تعلیم و تربیت دانست و گفت: معلمان به عنوان اصلی ترین رکن تعلیم و تربیت بوده و برقراری ارتباط حسنه و جلب رضایت آنها یکی از اصلی ترین وظایف مدیران نواحی و مناطق می باشد که در این راستا سیاست آموزش و پرورش ناحیه پنج تبریز تعامل از طریق تقویت روابط انسانی و شایسته سالاری در حدود مقررات بخشنامه ها و رفع گره ها و موانع شخصی و اداری معلمان می باشد. که این طرح‌ها و برنامه‌ها و بازخوردهای بسیار مثبت و موثری را از سوی همکاران و معلمان ناحیه در پی داشته است.

علمدار در ادامه در پاسخ به این سوال《 در صورتی که آموزش و پرورش به صورت غیرمتمرکز اداره شود چه برنامه‌هایی در کوتاه مدت باید اجرا شود؟》 اینگونه پاسخ داد: در صورت اداره آموزش و پرورش به صورت غیرمتمرکز مهمترین و اصلی‌ترین برنامه مربوط به فرهنگ و جغرافیایی منطقه‌ای می‌شود. آموزش هنر های محلی مانند قالی بافی ، فرش بافی و هنر ورنی بافی آشنایی با فرهنگ، سنت‌ها و آداب و رسوم آذربایجانی(محلی) و همچنین آموزش دستور زبان ترکی از مهمترین این برنامه‌ها می‌باشد.

 البته این غیرمتمرکز بودن خود چالش‌هایی نیز در پی خواهد داشت برای مثال: در صورت غیر متمرکز بودن، مدارس غیر دولتی بیش از پیش قدرت پیدا خواهند کرد و در این صورت تعادل و توازن عدالت آموزشی را بر هم خواهند ریخت.

 مدیر آموزش و پرورش ناحیه پنج تبریز در پایان نقش رسانه ها ،فضای مجازی و افراد شاخص در تبدیل شده آموزش و پرورش به یک گفتگوی اجتماعی را موثر دانست و عنوان کرد: برای اینکه آموزش و پرورش بتواند به گفتگو اجتماعی تبدیل شود لازم است فرهنگ این کار و ارزش و جایگاه بالای تعلیم و تربیت توسط رسانه‌ها (رادیو _تلویزیون)، فضای مجازی و افراد برجسته و نفوذپذیر کشور نمایان و گسترش یابد.

 و همچنین لازم است آموزش و پرورش از سطح فعالیت‌های خود فراتر رفته و به فعالیت‌های گروهی روی آورد تا به گفتگوی اجتماعی تبدیل شود.

کانال آموزش و پرورش در سروش

http://instagram.com/ap.azar_shargi                 کانال آموزش و پرورش در اینستاگرام

https://www.aparat.com/andishe.ash               کانال آموزش و پرورش استان در آپارات

https://shad.ir/azarbaijansharghistudents            کانال آموزش و پرورش استان در شبکه شاد

30008624                                                   سامانه پیامکی آموزش و پرورش استان

به اشتراک بگذارید :