19 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۵ ۱۱:۲۵:۳۸
کد مطلب:  1634706
معاون مدیرکل و مدیر آموزش و پرورش شهرستان سبزوار مطرح کرد:
توسعه فضاهای آموزشی مناطق حاشیه شهر سبزوار به یک ضرورت تبدیل شده است

معاون مدیرکل و مدیر آموزش و پرورش شهرستان سبزوار در حاشیه «سی و پنجمین دوره اجلاس مدیران و رؤسای آموزش‌وپرورش سراسر کشور» گفت: توسعه فضاهای آموزشی مناطق حاشیه شهر سبزوار به یک ضرورت تبدیل شده است.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی، اسماعیل نصرآبادی در حاشیه این اجلاس با اشاره به کمبود کلاس های درسی در مناطق حاشیه شهر سبزوار با وجود احداث فضاهای آموزشی متعدد طی سال های اخیر اظهار داشت: رشد بی رویه و مهاجرت روستاییان به مناطق حاشیه این شهر سبب کمبود شدید سرانه فضای آموزشی این مناطق شده چنانکه میانگین سرانه فضای آموزشی مدارس شهرستان بیش از  ۴.۲ متر است اما این سرانه به طور میانگین در مدارس حاشیه شهر بسیار کمتر از این میزان است.

وی با اشاره به 17 پروژه آموزشی و عمرانی در حال ساخت در نقاط مختلف این شهرستان گفت: با مشارکت و حمایت فرمانداری و دستگاه های اجرایی شهرستان مقرر شده زمین های مازاد برای مدرسه سازی در این مناطق فراهم شود که با ورود خیرین نیک اندیش و احداث فضاهای آموزشی مشکلات تا حدودی برطرف شده است.

مدیر آموزش و پرورش سبزوار ادامه داد: حدود یک چهارم جمعیت ۲۵۰ هزار نفری شهر سبزوار در مناطق حاشیه ای این شهر قرار دارد که توسعه فضاهای آموزشی این مناطق به یک ضرورت تبدیل شده است.

نصرآبادی در ادامه با اشاره به فعالیت سایت های آموزشی در مدارس سبزوار در ایام ویروس کرونا افزود: با ارتقا و تقویت زیرساخت لازم برای آموزش مجازی در بخش سخت افزار و نرم افزار امکانات خوبی فراهم شده که در آینده بخشی از آموزش به صورت غیرحضوری برای انتقال مفاهیم آموزشی و تربیتی در این فضا فراهم شود.

 وی با اشاره به اینکه فرآیند هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه دهم متوسطه در حال انجام است اظهار داشت: در مورد آموزش حضوری مدارس سطح شهرستان آمادگی لازم را داشته و تمهیدات در تمامی بخش های مختلف برای حضور دانش اموزان عزیز فراهم شده است که امیدواریم با روند واکسیناسیون بتوانیم سال تحصیلی را حضوری آغاز کنیم.

مدیر آموزش و پرورش سبزوار گفت: به منظور همکاری با مرکز بهداشت شهرستان در مورد تسریع در فرایند واکسیناسیون معلمین عزیز و عوامل اجرایی مدارس گفت: دو مکان و همچنین امکانات موجود اداره آموزش و پرورش بدین منظور به مرکز بهداشت شهرستان معرفی شده است و اماده همکاری با مرکز بهداشت در این زمینه هستیم.

نصرآبادی افزود: یکی از اولویت ها، بهره برداری برخی پروژه های عمرانی تا ابتدای مهرماه برای پذیرش دانش آموزان است که در این راستا اقدامات لازم از طریق سازمان نوسازی صورت گرفته تا در موعد مقرر  این پروژه ها مورد بهره برداری قرار گیرد.

وی همچنین یکی از نگرانی های آموزش پرورش سبزوار را کمبود نیروی انسانی به ویژه در مقطع ابتدایی دانست و تصریح کرد:  اقدامات لازم در مورد سازماندهی کلاس در مقاطع ابتدایی، متوسطه اول و دوم صورت گرفته و به دنبال جبران کمبود نیروی انسانی از طریق تامین نیروی خریدخدمات، اضافه کار، انتقال نیرو از مناطق مختلف خواهیم بود.

نصرآبادی با بیان اینکه اصلی ترین چالش قطب، مشخص نبودن حضوری یا غیرحضوری بودن کلاس ها در سال تحصیلی آینده است افزود: بخش زیادی از ثبت نام دانش آموزان ابتدایی و متوسطه اول صورت پذیرفته است، دو مرکز سنجش در سطح شهرستان با تعیین وقت قبلی در حال انجام فرایند سنجش هستند و تیم های بازرسی ستاد ثبت نام بازدیدهای لازم را از فرایند ثبت نام داشته و این فرایند در ثبت نام متوسطه دوم ادامه خواهد یافت.

به اشتراک بگذارید :