13 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۴ ۱۹:۲۰:۴۵
کد مطلب:  1633644
وزیر آموزش و پرورش، در نشست دو جانبه این وزارتخانه و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری:
برای ایجاد«فرصت‌های اشتغال»، بیش از آن که نیازمند مهارت‌های حرفه‌ای باشیم، نیازمند«مهارت‌های خوب زیستن» هستیم

وزیر آموزش و پرورش، در نشست دو جانبه وزارت آموزش و پرورش و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، گفت: برای فرصت‌های اشتغال بیش از آن که نیازمند مهارت‌های حرفه‌ای باشیم، نیازمند مهارت‌های خوب زیستن هستیم.

 به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، صبح امروز محسن حاجی میرزایی، در نشست دو جانبه وزارت آموزش و پرورش و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری که با موضوع رونمایی از محتوای آموزشی مهارت های خوب زیستن برای دختران برگزار شد، اظهار کرد: دوره کودکی و نوجوانی، از مهم ترین دوره های زندگی برای کسب مهارت های زندگی است.
وی افزود: کسب دوره های مهارتی، هم امری ذاتی و هم امری اکتسابی است و اگر کسی فاقد این قابلیت ها باشد موفق نخواهدشد؛ زیرا کیفیت زندگی ما تا حدود زیادی تحت تأثیر این قابلیت، قرار دارد.
حاجی میرزایی تصریح کرد: فردی که قابلیت‌های لازم را نداشته باشد، همانند کسی است که بدون آمادگی در یک  آزمون شرکت کند، بنابراین قطعاً موفق نمی شود، لذا کیفیت زندگی ما به میزان زیادی تحت تأثیر قابلیت‌های مختلف است.
وی ادامه داد: امروزه ما  با تغییرات گسترده ای روبرو هستیم و این تغییرات همراه با شتاب، ما را در وضعیت‌های متعددی قرار می‌دهد. 
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به وجود زندگی توأم با مسائل و مشکلات  و لزوم حل مشکلات، خاطرنشان کرد: قطعاً حل مسائل و مشکلات، نیازمند قابلیت‌ها و توانمندی هایی است که اگر آن را کسب نکرده باشیم، قادر به حل مسائل نخواهیم بود.
وی اضافه کرد: ما دائماً در معرض انتخاب هستیم، لحظه‌های زندگی ما سرشار از انتخاب های متعدد است، هر انتخابی نیز مهم است زیرا زندگی ما را تحت شعاع قرار می دهد و در انتخاب های بعدی نیز مؤثر است.
عضو کابینه تدبیر و امید اظهار کرد: هر چه قابلیت‌ها و ظرفیت‌های ما به شکل موفقی بروز پیدا کند، انتخاب‌های ما توسعه بیشتری پیدا خواهد کرد، بسیاری از افراد، وقتی در برابر یک وضعیت قرار می‌گیرند، گزینه‌های متعددی برای انتخاب ندارند، زیرا توانایی‌های متعددی را کسب نکرده اند.
وی ادامه داد: معتقدم برای فرصت‌های اشتغال بیش از آن که نیازمند مهارت‌های حرفه‌ای باشیم، نیازمند مهارت‌های خوب زیستن هستیم.
حاجی میرزایی گفت: یکی از مهم ترین معیارهای بکارگیری افراد، «هوش هیجانی» است اگر انسان‌ها با خود خلوت کنند و به مهم ترین علل شکست‌های زندگی خود بیندیشند، بدون شک به این نتیجه می رسند که بخش مهمی از شکست‌هایشان محصول «عدم مهارت کنترل هیجانات» است. وقتی فرد توانایی مدیریت هیجانات خود و دیگران را ندارد، روابطش  آسیب می‌بیند.
وی، هیجانات را عنصر تأثیر گذار در زندگی برشمرد و عنوان کرد: برای «نقش‌آفرینی، کارکردن و حل مسئله»، نیازمند قابلیت‌هایی هستیم و برای «تاب‌آوری در برابر وضعیت‌های نو»، نیازمند توانایی هستیم؛ بنابراین اگر توانایی‌های لازم در ما وجود نداشته باشد، در برابر تغییرات، منفعل بوده و در برابر آن مسائل، مستأصل خواهیم شد و از طرفی امکان انتخاب برای ما محدود شده و ما را دچار افسردگی و سرخوردگی خواهد کرد.
وزیر آموزش و پرورش گفت:  در اسناد بالادستی، از جمله سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، این قابلیت‌ها احصا شده است و دانش‌آموزان باید این قابلیت‌ها را داشته باشند. فرهنگ دینی و ادبیات غنی برخوردار از برنامه دینی، به خوبی به این مفاهیم پرداخته است، بنابراین باید بتوانیم موقعیت‌ها را شناسایی و قابلیت‌ها را بفهمیم و به دانش‌آموزان منتقل کنیم.
وی افزود: هرچند فهم قابلیت ها و ظرفیت ها، امر بسیار مهمی است اما کافی نیست زیرا باید علاوه بر آن، دانش به کار گیری ظرفیت ها را نیز دارا باشیم؛ ممکن است بتوانیم دانش را به افراد منتقل کنیم اما او شاید در یک موقعیت مناسب نتواند آن را به کار بگیرد؛ زیرا باید درباره زمان و مکان به کار بستن  قابلیت‌ها آگاهی لازم را داشته باشد.
عضو کابینه تدبیر و امید، اظهار کرد: عناوین بسیار جذابی برای این دوره‌ها انتخاب شده است؛ «امید» یکی از مهم ترین سرمایه‌هایی است که به سرعت آسیب می‌بیند؛ «زندگی» با مهربانی صفا پیدا می‌کند؛ «هوش هیجانی» بسیار قابلیت ممتاز و مهمی است. من بسیار به این کار ارزشمند خوش بین هستم و امیدوارم توسعه پیدا کند.
وی افزود: اگر بتوانیم خانه و مدرسه را به این قابلیت‌ها تجهیز کنیم، قطعاً می‌توانیم کمک شایانی به ارتقای شخصیت و تاب آوری دانش‌آموزان داشته باشیم؛ ‌لذا باید مربیان تربیتی و خانواده‌ها را به این قابلیت‌ها تجهیز کنیم و در این راستا از ظرفیت شبکه شاد به خوبی بهره مند شویم.

به اشتراک بگذارید :