14 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۴ ۱۰:۱۰:۴۹
کد مطلب:  1633392
آموزگار خلاق دبستان شیخ اشراق ناحیه یک:
مهم ترین راز موفقیتم در این سال ها ارتباط صمیمانه با دانش آموزان و والدین آن هاست

الهه میرعنایت: برقراری رابطه ای صمیمانه با دانش‌آموزان و والدین البته در چارچوبی خاص، از مهمترین ارکان موفقیت در اداره کلاس به خصوص کلاس آنلاین می باشد و من امسال  راز موفقیتم را در این امر می دانم.

 به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان به نقل از روابط عمومی مدیریت آموزش وپرورش ناحیه یک اصفهان٬ الهه میر عنایت آموزگار دبستان شیخ اشراق در گفتگو با خبرنگار این مدیریت گفت:اینجانب الهه میر عنایت آموزگار پایه اول دبستان پسرانه شیخ اشراق ( ناحیه 1 آموزش و پرورش استان اصفهان) با ۲۰ سال سابقه کار مشغول به خدمت هستم.از مهر ماه سال ۷۹ با ورود به نهضت سواد آموزی وارد عرصه ی ارزشمند آموزش شدم و پس از آن در مهرماه سال ۸۷ در آموزش و پرورش شهرستان خمینی شهر رسمی شدم و تعهد به آموزش دانش آموزان دبستانی دادم. در طی سال‌های خدمت،  همیشه دغدغه این را داشتم که برای آموزش دادن مؤثر به دانش آموزانم و حتی والدین آنها فکر کنم و علاوه بر آموزش کتب درسی و اجرای بخشنامه های اداری، در کارم خلاقیت داشته باشم.

وی افزود: تفکر برای اینکه چگونه می توانم کلاس درس را برای بچه ها تبدیل به محلی امن، شاد، پر انرژی و ماندگار نمایم. مهمترین اقدام من بود که مطمئن هستم راز موفقیتم در طی این سال‌ها برقراری ارتباط صمیمانه با دانش‌آموزان و والدین آنهاست و اینکه همیشه سعی کرده ام آنها را درک کنم و با آنها همدل باشم و توجه به تفاوتهای فردی دانش آموزان و شرایط خانوادگی آنها را در اولویت قرار بدهم و همیشه بازخوردهای  خوبی که از آنها گرفته ام، مرا تشویق به ادامه دادن این روش هاکرده است.


 میرعنایت تصریح کرد: با توجه به اینکه در طول سالهای خدمتم به جز یک سال، همیشه تدریس پایه اول ابتدایی را برعهده داشتم از ابتدای هر سال تحصیلی برای جشن الفبای پایان سال، هدفی را بر می گزینم و بر اساس آن هدف و شرایط روز جامعه اسم خاصی را برای جشن الفبای کلاسم انتخاب می‌کنم.
لازم به ذکر است که بیشترین سالهای خدمتم را در جوی آباد خمینی شهر که جز مناطق محروم بود گذراندم و با عشق و علاقه وافر به آنها آموزش می دادم، گرچه خیلی سخت بود، اما من تمام سختی هایش را به جان می خریدم و با خلاقیت هایی که به کار می بردم آنها را به شیرینی تبدیل می کردم و در کنار آن سختی ها به رشد می رسیدم و هنوز هم با بسیاری از دانش آموزانم ارتباط دارم. چرا که فقط دغدغه ی آموزش را ندارم و در سایر زمینه ها هم  باآنها همکاری می کنم .

معلم پایه اول ابتدایی ناحیه یک اظهار داشت : امسال، از ابتدای سال تحصیلی دانش آموزانم را به خود مراقبتی در دو بعد جسم و جان تشویق کردم و آموزش‌هایی را در این زمینه به آنها دادم که به آنها اشاره مختصری می کنم. آموزش نفس کشیدن صحیح که اساس سلامتی است، شروع روز وکلاس آنلاین با چند ثانیه خنده، اهمیت دادن به بهداشت دهان و دندان و اهمیت ویژه برای جویدن غذا که اساس گوارش سالم و در نتیجه سلامتی جسمی است.
بازخوردهای بسیار عالی و فوق العاده ای از بچه ها و والدین گرفتم. چرا که به نظرشان بهترین جشن الفبا را تجربه کرده بودند.

میرعنایت بیان کرد: توصیه ای که به همکاران عزیزم در پایه اول دارم این است که از ابتدای سال تحصیلی، برای جشن الفبای پایان سال هدفی را برگزینند و بر اساس آن نامگذاری آموزش ها و فعالیت هایی را در طی سال در کنار آموزش‌های کتب درسی داشته باشند. برقراری رابطه ای صمیمانه با دانش‌آموزان و والدین البته در چارچوبی خاص، از مهمترین ارکان موفقیت در اداره کلاس به خصوص کلاس آنلاین می باشد و من امسال  راز موفقیتم را در این امر می دانم.


وی در ادامه افزود : در سال تحصیلی ۹۹- ۹۸ نام جشن الفبای قرنطینه را برگزیدم و از همان اوایل قرنطینه و شروع کلاس های آنلاین٬ هدف هایی را انتخاب کردم و آموزش هایی را به دانش آموزان و والدین آنها دادم٬که مهمترین آنها آموزشهایی در زمینه تقویت سیستم ایمنی و حفظ آرامش و نشاط بچه ها و خانواده ها بود. همه باهم تصمیم گرفتیم هر یک از بچه ها به همراه اعضای خانواده در خانه، جشنی برپا کنند و روی ماسک هایشان کلمه خاصی مرتبط با اسم جشنمان نوشته شود و هر کدام کیکی درست کرده بودند که روی آن نوشته شده بود جشن الفبای قرنطینه مبارک.متنی هم به عنوان یادگار به صورت لوح به همه دانش آموزان تقدیم کردم؛ که در آن نوشته شده بود:
بهار امسال جشنی بر پا کردیم به نام جشن الفبای قرنطینه، از الفبایی که آموختیم.

امسال مهمان نا شناخته و ناخوانده ای داشتیم که سرزده از راه رسید و زندگی ما را دگرگون کرد.

ویروس جدیدی به نام کرونا که گویا از سرزمین چین آمده بود. برای سلامت ماندن در خانه ماندیم و قرنطینه را تجربه کردیم.

شستن دستها را جدی گرفتیم و با الکل و ژل ضدعفونی و دستکش و ماسک بیشتر آشنا شدیم. از عزیزانمان فاصله گرفتیم تا راه سرایت مهمان ناخوانده را ببندیم . کنار خانواده ماندیم.

بازی های خانگی را تمرین کردیم . آنلاین در کلاس درس حاضر شدیم . تماس تصویری با دوستانمان را یاد گرفتیم و با لایو و برنامه های زنده زندگی کردیم .

در ابتدا سازگاری با یکدیگر در خانه را نمی دانستیم ، از بس که از هم دور مانده بودیم ولی با گذشت زمان انگار همدلی هایمان بیشتر و زندگی خانوادگی برایمان زیباتر شد .

مدت ها بود که چهره ی پدر ، مادر ، خواهر و برادرمان را به خوبی نگاه نکرده بودیم و قلب مهربانشان را نشناخته بودیم. جمع گرم خانواده وجودمان را سرشار از محبت کرد .

صدای طبیعت را شنیدیم که به خاطر رهایی از نامهربانی های ما ، فریاد شادی سر داده بود .

خلاصه روزهای متفاوتی را تجربه کردیم . گرچه گاهی سخت، ولی جالب و جذاب بود و خاطره¬اش تا همیشه در ذهنمان باقی خواهد ماند و روزهای قرنطینه و کرونا را برای آیندگان با شوق تعریف خواهیم کرد.

کرونای عزیز ، در کنارت بسیار آموختیم که چگونه بهتر و سالم تر زندگی کنیم و به طبیعت آزار نرسانیم . راه های ارتباط جدید با دوستانمان را تجربه کردیم. امسال با حضور تو ، جشن الفبای ما هم رنگ دیگری گرفت . گرچه از هم دور بودیم ولی با ارتباط آنلاین ، دلهایمان به هم نزدیک شد و چه زیبا شد جشن الفبای ما !
جشن الفبای سال ۹۹ در خاطرمان همیشه خواهند ماند .

کرونا جان آماده ایم تا تو را بدرقه کنیم . منتظریم تا چمدان هایت را ببندی و برای رفتن آماده شوی . هر وقت دلت برایمان تنگ شد لطفا فقط و فقط آنلاین از حالمان با خبر شو .

خداحافظ کرونای عزیز که بهترین معلم ما بودی. امسال جشن الفبای قرنطینه را به کادر درمان ، به خصوص پرستاران مهربان تقدیم می کنیم . کرونا جان از تو ممنونیم که به الفبای زندگی ما چیزهای زیادی اضافه کردی که در هیاهوی زمانه به فراموشی سپرده بودیم و تو باعث رشد ما شدی .

به اشتراک بگذارید :