19 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۵ ۱۰:۰۰:۰۰
کد مطلب:  1632850
مدیر آموزش و پرورش خرم‌دره در حاشیه اجلاس سراسری روسای ادارات آموزش و پرورش کشور:
پیش شرط بهره‌گیری از فناوری اطلاعات و ارتباطات در برنامه درسی، آگاهی معلمان نسبت به بهره‌گیری از فناوری های نوین است

مدیر آموزش و پرورش خرم‌دره ابراز داشت: پیش شرط بهره‌گیری از فناوری اطلاعات و ارتباطات در برنامه درسی، آگاهی معلمان نسبت به بهره‌گیری از فناوری‌های نوین است. در صورتی که این بسترسازی انجام نگیرد یا بطور ناقص انجام شود، نمی‌توان امید داشت که ورود فناوری‌های جدید بتواند موجب تحول در برنامه درسی و بطور کل فرآیند آموزش شود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش زنجان، بهزاد جمادی مدیر آموزش و پرورش خرم‌دره در حاشیه برگزاری سی و پنجمین اجلاس سراسری مدیران و روسای ادرات آموزش و پرورش کشور با اشاره به پایدارسازی منابع انسانی گفت: هر سازمانی برای بقا و موفقیتش و بهبود مستمر باید به نیروی انسانی خود توجه بیشتری داشته باشد. یافته‌های پژوهشی و تجربه ثابت کرده است، عواملی مهمی چون نظام پرداخت، توانمندسازی، ارزیابی عملکرد، رضایت، انگیزش وارتقاء شغلی، بها دادن به تجربیات زیستی، علمی و امکانات رفاهی بر حفظ پایداری منابع انسانی تاثیرگذارند؛ که بایستی مورد توجه مسئولین آموزش و پرورش قرار گیرند.

وی در ادامه افزود: مسئولین امر در زمینه طراحی و تدوین برنامه درسی بایستی توجه جدی به نگاه مدرسه محوری و اجرای مطلوب اسناد تحولی آموزشی و پرورشی با رویکرد افزایش مشارکت خانواده‌ها در امر تربیت داشته باشند، به تعبیر دیگر برنامه درسی امروزه که یک برنامه تک موقعیتی است و به سه ضلع کلاس، کتاب و معلم تبدیل شده است باید تغییر پیدا کند.

جمادی با اشاره به الگوهای یادگیری با استفاده از فناوری‌های نوین تصریح کرد: پیش شرط بهره‌گیری از فناوری اطلاعات و ارتباطات در برنامه درسی این است که ابتدا معلمان از فنون بهره‌گیری از چنین پدیده‌ای آگاهی یابند؛ در صورتی که این بسترسازی صورت نگیرد یا بطور ناقص انجام شود، نمی‌توان امید داشت که ورود فناوری‌های جدید بتواند موجب تحول در برنامه درسی و بطور کل فرآیند آموزش شود. پویایی روش‌های گوناگون آموزشی، در جریان رشد یادگیری و ارتقای سطح فراگیری دانش‌آموختگان، تأثیر عمده دارد و این مسئله نیازمند تلاش متخصصان و کارشناسان این حوزه در تدوین و طراحی و به کارگیری شیوه های نوین آموزشی است.

مدیرآموزش و پرورش خرم‌دره با تاکید بر توزیع عدالت آموزشی خاطر نشان کرد: توجه به شایستگى‌هاى نیروى انسانى و توانمندسازى آن‌ها با مضامین پایه، توجه به شایستگى ها در به کارگیرى و تأمین نیروى انسانى در آموزش و پرورش، فرصــت برابر مدارس در برخوردارى از معلمان باتجربه و موفق، تأمین معلمان بومى براى مناطق خاص داراى مدارس متنوع، پرهیز از سیاسى کارى در انتخاب مدیران،توزیع متناسب و عادلانه منابع و امکانات آموزشى در مناطق مختلف کشور، توزیع عادلانه امکانات رفاهى و تسهیلات در مدارس به تناسب تفاوت‌هاى جسمى، توجه به استعداد، علایق و توانایی دانش‌آموزان،توجه به شرایط جسمى فراگیران و محل زیست آن‌ها، امکانات و تسهیلات بهداشتى و... مواردی است که باید در توزیع عدالت آموزشی مورد توجه قرار گیرد.

جمادی در ادامه اظهار داشت: صیانت از دانش آموز، معلم و اولیا باید دغدغه و اولویت اول آموزش و پرورش باشد و برای رسیدن به آن از همه امکانات و ظرفیت‌های موجود استفاده شود. با بکارگیری روش‌های ساده اما مهمی چون احساس دوست داشتن و حمایت شدن، انگیزه دادن، توجه کردن و بها دادن و یا به تعبیری حفظ عزت نفس و حرمت نفس می‌توان به این دغدغه پاسخ داد.

به اشتراک بگذارید :