16 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۲۶ ۰۹:۰۵:۱۶
کد مطلب:  1626208
رمزینه‌های سریع پاسخ و تدوین برنامه درسی متناسب با شرایط کووید 19 دو موضوع ضروری سازمان پژوهش است

معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در دیدار با روسای گروهای تألیف این سازمان بر تمرکز روی دو موضوع رمزینه‌های سریع پاسخ و تدوین برنامه درسی متناسب با شرایط کووید 19 تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، دکتر حسن ملکی دو موضوع رمزینه‌های سریع پاسخ و تدوین برنامه درسی متناسب با شرایط کووید 19 را موضوعاتی ضروری برای سازمان دانست و اظهارداشت: اگر گفته می‌شود کاری ضروری است معنایش این است که اگر آن کار صورت نگیرد، ضرر و خُسران به همراه دارد و یک خلاء پدید می‌آید و در آن خلاء همه مصدوم می‌شوند. گاهی صدمات جانی نیست بلکه از نوع شخصیتی، منشی و روشی است بنابراین اگر انسان ضرورت‌ها را تشخیص ندهد یا تشخیص دهد اما همت بلندی برای انجام آنها نداشته باشد، مصدوم خواهد شد.

او افزود: اگر ما در برخی امور سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی از ضرورت سخن می‌گوییم، در راستای فرامین الهی در حرکت هستیم. الحمدلله شما همکاران عزیز بیش از بنده به این موضوع توجه دارید.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم ضرورت‌ها را انجام دهیم باید به دو اصل پایبند دقت و سرعت پایبند باشیم. کاری که ما انجام می‌دهیم باید با دقت نظر و تفکر لازم و تدبیر کافی باشد. راجع به دقت نظر در دین مبین اسلام تأکید شده است زیرا حاصل کار شما با دقت نظر ارتباط مستقیم دارد. اما دقت باید با سرعت نیز همراه باشد زیرا اگر در قید زمانش آماده شود مشکلات زیادی از ما را حل خواهد کرد. در واقع کار ما نباید نوشداروی بعد از مرگ سهراب باشد که وقتی انجام شد دیگر فایده‌ای نداشته باشد.

دکتر ملکی ادامه داد: اکنون دو امر که برای سازمان ضروری است روی میز مدیران محترم گروه‌ها قرار دارد که می‌دانم زحمات فراوانی در این زمینه کشیده می‌شود و وقت و انرژی زیادی از همکاران می‌گیرد اما لازم است که این کارها با دقت و در زمان مشخص انجام شود.

ضرورت تولید رمزینه‌های سریع پاسخ

معاون وزیر آموزش و پرورش درباره ضرورت رمزینه‌های سریع پاسخ بیان کرد: ضرورت این موضوع به این دلیل است که کتاب درسی ولو در بهترین حالت خودش، ظرف محدود است و محدودیت ذاتی دارد، در حالیکه امروزه بحث توسعه اطلاعات، عمق اطلاعات و گستره اطلاعات دانش‌آموزان و حتی خانواده آنها، باعث می‌شود که ما به کتاب درسی وسعت ببخشیم و با محتواهای مکمل و غنی‌ساز فرصتی را فراهم کنیم که دانش‌آموزان و والدین مراجعه نمایند و استفاده کنند. پس بحث رمزینه‌ها به این دلیل ضرورت است که ما الزام داریم محتواها و فرصت‌های یادگیری را توسعه دهیم.

دکتر ملکی با بیان اینکه هدف ما تولید بسته‌های تربیت و یادگیری است اما از افزایش غنای کتب درسی موجود نیز نباید غافل شد، اظهار داشت: ان‌شاءالله برای سال 1401، هر گروه در هر دوره تحصیلی‌اش باید یک نمونه بسته تربیت و یادگیری طراحی کند تا اجرای آزمایشی کنیم. بنده بارها عرض کرده‌ام که کتاب‌های درسی موجود هنوز عمر خواهند داشت زیرا کار ما تدریجی و گام به گام است و هر گام باید معنای خاص خودش را داشته باشد. بنابراین کتاب‌های درسی که همکاران عزیز تدوین کرده‌اند هنوز با ما است و باید از آن‌ها مراقبت کنیم.

ضرورت تولید برنامه ویژه متناسب با شرایط کرونا

ذکتر ملکی درباره ضرورت تدوین برنامه ویژه متناسب با اوضاع کرونا بیان کرد: ان‌شاءالله شرایط ایجاب کند که دانش‌آموزان به مدارس بروند و به‌صورت حضوری آموزش ببینند ولی واقعیت‌ها مرتب ما را مردد می‌کند بنابراین نباید قطعی تلقی کرد که همه مدارس در مهر امسال به صورت حضوری بازگشایی خواهند شد. در این مسیر، سال گذشته در زمان محدودی که وجود داشت محتواهایی در سازمان پژوهش آماده شد اما امسال به دنبال تدوین یک برنامه درسی ویژه متناسب با شرایط قرمز هستیم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تأکید کرد: شهریور، زمان معرفی و اشاعه تولیدات ما به ستاد و استان‌ها است و در این زمان باید به کارمان اعتبار ببخشیم بنابراین انتظار داریم که کار تولیدات تا پایان مرداد تمام شود.

در ادامه نشست، دکتر لطیف عیوضی، معاون برنامه‌ریزی دوره متوسطه دفتر تالیف آموزش عمومی و متوسطه نظری بیان کرد: ایده اولیه ما در مورد پروژه رمزینه‌های سریع پاسخ این بود که کار کلاً برون‌سپاری شود اما از آنجایی که این پروژه تا بخواهد تفهیم شود زمان زیادی خواهد برد، تصمیم نهایی بر این شد که کار در درون دفتر تألیف انجام گیرد.

پیگیری وضعیت حقوقی محتواها به عهده دفتر انتشارات است

سپس دکترعلی محبی قائم مقام رئیس سازمان تأکید کرد: گروه‌ها ملزم هستند شناسنامه محتوایی که آماده کرده‌اند را به دفتر انتشارات و فناوری آموزشی ارسال نمایند اما وظیفه پیگیری وضعیت حقوقی محتواها به عهده دفتر انتشارات خواهد بود.

در ادامه، روسای گروه‌های مختلف درسی به ارائه گزارشی درباره میزان پیشرفت گروه‌ها در زمینه رمزینه‌های سریع پاسخ پرداختند و موضوعاتی نظیر اعتباربخشی محتواها، کمبود تدوینگر، استفاده از محتواهای خارجی و بحث حقوقی محتواها را مطرح کردند.

مسئول رمزینه‌های سریع پاسخ، گروه مربوطه است

در پایان جلسه نیز دکتر حسن ملکی به جمع‌بندی سخنان مطرح شده پرداخت و گفت: مسئول تام و تمام پروژه رمزینه‌های سریع پاسخ، گروه مربوطه است. ممکن است شما در انجام این کار از دیگری کمک بگیرید ولی مسئولیت با شماست. این مسئولیت طبق روال، در ادامه به مسئولان محترم دفتر و بعد نزد بنده می‌آید. 

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تأکید کرد: ما یک سری خط قرمز داریم که از آن‌ها به هیچ عنوان عدول نمی‌کنیم؛ مسائلی همچون حجاب، وحدت اقوام و مذاهب و استکبارستیزی در زمره این خطوط قرمز است.

نحوه اعتباربخشی محتواها

او درباره نحوه اعتباربخشی محتواها اظهار داشت: اگر یک کارگروه یا کمیته حدوداً 10 نفره با حضور اعضای هر گروه درسی به همراه برخی عوامل، انسان‌ها و متفکران قابل اعتماد مربوط به محتوای تولید شده، تشکیل شود و آن‌ها بر محتواها صحه بگذارند، برای اعتباربخشی اولیه کفایت می‌کند. بعد ممکن است همان کارگروه از افراد دیگری دعوت کنند و مرحله بعدی اعتباریابی را آنها بررسی کنند. بنابراین تقاضای من این است که بحث اعتباربخشی را طوری پیچیده نکنیم که در داخلش بمانیم.

معاون وزیر آموزش و پرورش درباره بحث حقوقی محتواها نیز گفت: اگر یقین حاصل کردیم که صاحب منبع محتواها مسئله دار نیست، از آن منابع استفاده می‌کنیم و اسمش را هم به عنوان صاحب منبع می‌آوریم و چنانچه در کار آن منبع یک دخالت‌هایی انجام دادیم، کار را به عنوان یک کار مشترک معرفی می‌کنیم.

ظرفیت‌ فراوانی برای تولید محتوا وجود دارد

دکتر ملکی با بیان اینکه پروژه رمزینه‌ها باعث شد بشناسیم چقدر در کشور ظرفیت داریم، افزود: تولیدات فرهنگی و علمی زیادی در کشور انجام می‌شود که ما تا حدودی از آن‌ها بی خبر بودیم. این تولیدات یک دریاست و ما می‌توانیم از بین این‌ها برای خودمان انتخاب کنیم تا محتواهایمان تأمین شود. البته این را بدیهی فرض می‌کنم که در انتخاب محتواها، مراقبت‌های لازم را انجام خواهیم داد.

محتواها باید تنوع داشته باشند

او به لزوم تنوع رسانه‌ها تأکید کرد و گفت: مبادا محتواهای تکمیل شده ما فقط فیلم باشد بنابراین تا جایی که می‌توانید محتواها را متنوع انتخاب کنید زیرا تنوع خستگی را از تن آدم‌ها بیرون می‌آورد و زیبایی و انگیزه یادگیری ایجاد می‌کند. البته در اینجا نیز توجه به مربوط بودن محتواها را بدیهی فرض می‌کنم.

دکتر ملکی تأکید کرد: مخاطب اصلی رمزینه‌های سریع پاسخ دانش‌‌آموز است بنابراین آنچه که انتخاب می‌شود باید به درد دانش‌آموز بخورد. ممکن است معلم نیز به این محتواها مراجعه کند زیرا این معلم است که باید محتواها را تدریس کند اما کاربرد محتواها اولاً و بالذات متعلق به دانش‌آموز است.

وی با بیان اینکه بعد تبلیغی کار را نباید فراموش کرد، افزود: ما باید تیزرها و برنامه‌های تبلیغاتی مناسب را برای پخش در صدا و سیما و جاهای دیگر آماده کنیم. جامعه باید بداند که سازمان پژوهش امسال کاری می‌کند که در تاریخ سازمان نبوده است. اینکه تبلیغ، چگونه و با چه بیامی باشد، مسئله‌ای است که باید روی آن تأمل کرد.

لزوم سهولت دسترسی به محتواها

دکتر ملکی به بارگذاری و سهولت دسترسی به رمزینه‌های سریع پاسخ اشاره کرد و گفت: دانش‌آموز وقتی می‌خواهد از رمزینه استفاده کند باید مستقیماً و بدون واسطه وارد آن محتوا شود. در غیر این صورت بدانید که از حالا شکست خورده‌ایم زیرا دانش‌آموز دلش می‌خواهد گوشی موبایلش را به دست بگیرد و رمزینه را اسکن کند و بدون واسطه وارد آن محتوا شود. 

رئیس سازمان پژوهش در پایان تأکید کرد: معلمان ما باید در زمینه رمزینه‌های سریع پاسخ، آموزش ببینند. لازم است که برای آموزش معلمان از اکنون اندیشه کنید تا مشخص شود چه آموزش‌هایی باید به معلمان بدهیم که آن‌ها این محتواهای اضافه شده را به خوبی تدریس و تفهیم کنند و به متن آموزشی متصل نمایند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :