12 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۲۳ ۱۱:۳۷:۵۸
کد مطلب:  1624686
تناقض در آمار دانش آموزان بازمانده از تحصیل

روزنامه  آفتاب یزد

در پاسخ به مطلب مندرج در آن روزنامه به تاریخ 15 تیرماه 1400،باعنوان:«تناقض در آمار دانش آموزان بازمانده از تحصیل»پاسخ معاونت ابتداییوزارت آموزش و پرورش، جهت استحضار ارسال می شود.

برآوردهای جهانی در زمینۀ دسترسی به یادگیری های برخط و غیر برخط در 100 کشور جهان نشان می دهد که 30 درصد دانش آموزان به سبب فقدان سیاستهای یادگیری از راه دور ملی و یا عدم دسترسی به فناوری در خانه به یادگیری از راه دور دسترسی ندارند. تعطیلی آموزش حضوری در مدارس با وجود روشهای یادگیری از راه دور به معنای کاهش زمان آموزش و  متعاقب آن کاهش زمان یادگیری است. از طرف دیگر، متخصصان به سبب تعطیلی آموزش حضوری و فقدان دلبستگی و پیوند با مدرسه در اثر آموزشهای مجازی ، آمارهای ترک تحصیل را بسیار نگران کننده پیش بینی می کنند.

در کشور ما نیز به سبب بحران شیوع کرونا تعطیلات گسترده مدارس صورت گرفت لکن آموزش مجازی هیچگاه انتخاب تصمیم گیرندگان امر نبوده و به این اصل که هیچ روشی جایگزین آموزش مجازی نمی باشد؛ همواره تاکید شده است. از این رو در طی درگیری با این بیماری، همچنان توصیه موکد ما بر این بوده است که جهت جلوگیری از کاهش سطح سواد دانش آموزان، آموزش در پایه های اول و دوم ابتدایی به صورت حضوری و با رعایت پروتکل های بهداشتی صورت پذیرد.

در عین حال آموزش و پرورش اقدامات زیادی را هم در جهت پایین آوردن آمار بازماندگی از تحصیل و هم جلوگیری از کاهش سطح سواد دانش آموزان خصوصا دانش آموزان پایه های اول و دوم ابتدایی انجام داده که در ذیل به برخی از این اقدامات اشاره شده است:

1-با توجه به پوشش 98 درصدی تلویزیون در اقصی نقاط کشور، اقدام به راه اندازی مدرسه تلویزیونی و بهره گیری از معلمان مجرب و آموزش برای تمام پایه های تحصیلی و تمام دروس گردید که بازخوردها حاکی از رضایت مطلوب دانش آموزان و خانواده ها به خصوص در مناطق کمتر برخوردار بوده است.

2-شبکه اجتماعی دانش آموز(شاد) نیز از ابتدا تا کنون با بارگذاری هزاران ویدئو و محتواهای آموزشی و تربیتی تائید شده از کتب درسی تمام مقاطع و پایه ها و نیز آموزش سواد رسانه ای برای خانواده ها و دانش آموزان سعی در شکل گیری و تعمیق یادگیری نموده است .

3-از دیگر اقدامات ما در راستای جلوگیری از کاهش سطح سواد دانش آموزان مناطق محروم، روستایی و عشایری، توزیع درسنامه ها به صورت هفتگی و حضور راهبران آموزشی به عنوان حامیان آموزش بوده است که توانسته ایم از این طریق بسیاری از دانش آموزان را که به علت عدم دسترسی به امکانات هوشمند ممکن بود در آستانه ترک تحصیل قرار گیرند به جریان آموزش بازگردانیم.

البته در یک سال گذشته کلاس ها در مدارس کم جمعیت( زیر50 نفر) اغلب اوقات به صورت حضوری برگزار شده است. معهذا  به آن دسته از دانش آموزانی که به علت سطح سواد پایین خانواده از کمک موثر آنان برخوردار نبوده اند دچار آسیب هایی شده اند که برای این عزیزان نیز برنامه هایی برای تابستان امسال درنظر داریم که از جمله این برنامه ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1-انعقاد تفاهم نامه وزارت آموزش و پرورش با سازمان بسیج دانشجویی و دانشگاه فرهنگیان که به موجب این تفاهم نامه  با حضور داوطلبانه دانشجو معلمان مناطق مورد نیاز  و برگزاری کلاس های جبرانی سعی در برقراری عدالت آموزشی و جبران نقاط ضعف دانش آموزان داریم.

2-با همکاری شبکه آموزش سیمای جمهوری اسلامی ایران مدرسه تابستانی را در ادامه برنامه های آموزشی سال تحصیلی خواهیم داشت که این برنامه ها با فضایی شاد و مفرح به آموزش غیر مستقیم دانش آموزان ابتدایی خواهد پرداخت.

در پایان جهت اطلاع خوانندگان محترم ذکر نکات زیر لازم است :

-مرکز آمار تعداد تارکان از تحصیل هر سال را در آخر سال تحصیلی اعلام می نماید بنابراین آمار اعلام شده توسط استان ها حدودی بوده و دقیق نمی باشد.

-آمار بازماندگان از تحصیل ( کودکان 11-6 ساله دوره ابتدایی که در سامانه سناد ثبت نشده اند) در سال جاری طبق اعلام مرکز آمار تعداد 210 هزار نفر بوده است. در سال گذشته تعداد 146 هزار نفر بوده است. و بر طبق بررسی های به عمل آمده اغلب بازماندگان اضافه امسال، کلاس اولی ها هستند که خانواده هایشان به دلیل نگرانی از کرونا ترجیح داده اند سال بعد ثبت نام نمایند. بنابراین آمارسه میلیون بازمانده از تحصیل صحت ندارد.

 

به اشتراک بگذارید :