14 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۲۱ ۰۹:۵۴:۰۱
کد مطلب:  1621766
شاعر و فرهنگی فرهیخته فلاورجانی :
اگر معلم ادبیات اهل ذوق و هنر باشد دانش آموز درس را بهتر یاد می گیرد

عباسعلی صافی: از دوره دبیرستان علاقه زیادی به تدریس داشتم و آن زمان بیشتر در ذهنم بود که استاد دانشگاه شوم ولی به لطف خدا معلمی را بر گزیدم و امسال وارد سی ودومین سال تدریس شدم.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان به نقل از روابط عمومی مدیریت آموزش و پرورش فلاورجان،در بیست و یکمین روز از تیرماه1400،  کارشناس روابط عمومی آموزش و پرورش فلاورجان گفتگویی با عباسعلی صافی شاعر و فرهنگی آموزش و پرورش فلاورجان انجام داده که در ادامه می خوانید: 

لطفا در ابتدا خودتان را معرفی کنید؟

اینجانب عباسعلی صافی قهدریجانی لیسانس زبان و ادبیات فارسی  از دانشگاه علامه طباطبائی و فوق لیسانس از دانشگاه اصفهان  هستم،در سال 1370درآزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کردم و از سال 72 وارد آموزش و پرورش  استان لرستان  شدم و کار تدریس را آغاز کردم و پس از 5سال به استان اصفهان بر گشتم.

چطور شد که شغل معلمی را انتخاب کردید؟آیا فکر می کردید روزی معلم شوید؟

از دوره دبیرستان علاقه زیادی به تدریس داشتم و آن زمان بیشتر در ذهنم بود که استاد دانشگاه شوم ولی به لطف خدا معلمی را بر گزیدم و امسال وارد سی ودومین سال تدریس شدم.

اولین روز حضور خود در کلاس درس را چگونه سپری کردید؟

روز اول که وارد کلاس شدم چون هیچ زمانی درس نداده بودم و با جو کلاس آشنا یی نداشتم‌ ودر هیچ دوره ی  کارآموزی شرکت نکرده بودم،بااضطراب  وارد کلاس شدم و با توکل برخدا شروع به صحبت کردن نمودم و متوجه نشدم کلاس درسم چگونه تمام شد چون درطول کلاس درس در خصوص مسائل علمی و ادبیات و مسائل مختلف بحث می کردیم و متوجه گذر زمان نشدم و وقتی به خودم آمدم دیدم زمان تمام شده است از آن پس به خودم اعتماد به نفس پیدا کردم که من هم می توانم درس بدهم و یک معلم موفق باشم.

از افراد مشوق و موثر در مسیر زندگی و شعرو شاعری چه کسانی بودند؟

خداوند رحمت کند دبیرادبیاتم آقای رضوی که در این امر مشوقم بود،گاهی وقتها که انشا می نوشتم یک جمله ای به صورت موزون  یاشعر در انشا استفاده  می کردم و ایشان خیلی بنده را به شعر گفتن تشویق می کرد و کم کم از همان زمان شعر گفتن را آغاز کردم و در مراحل بعد پیش استادان بزرگ شعر در اصفهان مشق شعر  کردم‌

علاقه شما به ادبیات از چه زمانی آغاز شد؟ و از چه زمانی شعر گفتن را به صورت جدی دنبال کردید؟

از سال دوم دبیرستان به سمت شعر گفتن رفتم و  سال ها بعد  وارد انجمن ادبی جوان اصفهان شدم بعد از چندسال در انجمن ادبی صائب حضور پیداکردم که جلساتش  در کنار مزار صائب تشکل می شد درآن جلسات شرکت فعال داشتم که از دوسال پیش بدلیل ویروس کرونا در حال حاضر برگزار نمی شود.

به نظر شما شعرگفتن قابل یادگیریست یا اینکه ذاتیست؟

برخی بر این عقیده اند که شاعری ذاتی و برخی دیگر معتقدند اکتسابی است ولی به نظرمن هم ذاتی و هم اکتسابی است یعنی می تواند بخشی از آن ذاتی باشد و به صورت ارثی به اشخاص رسیده باشد که  باتلاش و کوشش و ممارست و تمرین می توانند آن ذوق را پرورش دهند تا شکوفا گردد ولی اگر  در وجود شخص قوه شاعری باشد ولی  پرورش نیابد به سرانجام نمی رسد.البته لازم به ذکر است که بنده مادرم هم طبع شاعری و ذوق شاعرانه داشت و گاهی اوقات در حد معمول اشعاری می سرود که  به نحوی از مادرم این شاعری به من ارث رسیده است.

آثار چه شاعرانی را بیشتر مطالعه می کنید؟و در سرودن اشعارتان تحت تاثیر کدام شاعران هستید؟

هر نویسنده و شاعری در ابتدا مقلد است  و از دیگران تقلید می کند بنده در ابتدا از حافظ تقلید می کردم،سپس از اشعار دیگر شاعران چه گذشته و معاصران استفاده کردم و حالا به نظرمی رسد برای خودم یک زبان شعری مستقل پیدا کرده باشم.

در شعرتان از چه موضوعات و مضامینی استفاده می کنید؟

در همه زمینه ها شعر گفته ام، مذهبی،عاشقانه،اجتماعی 

وضعیت شعر امروز کشور به نظر شما چگونه است؟

وضعیت امروز شعر کشور خوب نیست به خصوص  فضای مجازی،شعرو ادبیات مارا به ابتذال کشانده است وهر شخصی بدون آشنایی با ادبیات وهیچ تجربه ی شاعرانه ای کانال شعری و ادبیات  به راه انداخته و ادبیات  اینگونه روبه زوال کشیده شده است،البته کسانی هستند که هم خوب شعر می گویند و هم نگران ادبیات و شعر کشور هستند.

در کدام انجمنهای شعری فعالیت دارید؟

از سال 1369در شهرستان فلاورجان انجمنی را تاسیس کردیم بانام انجمن ادبی آشنا که دوسه سالی با این نام فعالیت کرد،پس از آن نام آن را تغییر دادیم و بانام انجمن ادبی فاضل هندی شخصیت علمی که در شهرستان دفن شده است در محل اداره ارشاد فلاورجان فعالیت داشتیم و بعد از مدتی مجددا نام آن را به انجمن ادبی نیما تغییر دادیم،چندسالی با این نام فعالیت کردیم و در حال حاضر دو انجمن با نام انجمن ادبی جوان و خرد  در شهرستان  فعالیت می کنند.

نمونه ای از آثار خودتان را معرفی کنید؟

در سال 1383 مجموعه شعری را به چاپ رساندم در زمینه های مذهبی و آیینی و عاشقانه  با نام قابهای کهنه،که آن سال در بین شصت اثرشعری استان مقام دوم را کسب کرد لازم به ذکر است مقام اول را استاد راهی از معلمان بازنشسته کسب کرد و رتبه سوم را استاد رسول معرک نژاد که ایشان هم از فرهنگیان بودند کسب نمودند و در طول این سالها چون از نظر اقتصادی برایم به صرفه نبود و با وجود فضای مجازی دیگر کتابی  به چاپ نرساندم.

به نظر شما ادبیات را چگونه باید تدریس کرد تا کلاس درس جذابتر و تأثیرگذارتر باشد؟

به نظر من اگر معلم ادبیات اهل ذوق و اهل هنر باشد قطعا کلاسش زیباتر و با شوق و اشتیاق بیشتری دنبال می شود اما اگر حالت کلیشه ای داشته و معلم‌ باری به هر جهت ادبیات را انتخاب کرده  باشد به قول حافظ " از بدحادثه اینجا به پناه آمده باشد"چندان موفق نخواهد بود ولی اگر معلم ادبیات با علاقه آن رشته را انتخاب کرده باشد در کلاس درسش  موفق خواهد بود.

 مطلب پایانی؟

سخن پایانی اینکه متاسفانه یکی از مشکلات کتابهای درسی ادبیات  ما این است که متن های خوبی در کتابهای درسی  گنجانده نمی شود و مطالب جذابیت ندارد تا دانش اموزان را به سمت ادبیات فارسی سوق دهد،متن ها ضعیف و کلیشه ای است و این مطلبی که بیان می کنم برای من یک رؤیاست که اگر زمانی این اتفاق می افتاد که ادبیات ما هم مانند دروس  فیزیک و شیمی به صورت عملی و آزمایشگاهی برگزار می شد تا دانش اموزان با مفاهیم و معانی اشعار و همه ی آنچه که شاعران در اشعارشان بکار برده اند ... به صورت عملی آشنا می شدند و به عینه ملاحظه می کردند جذابیت دیگری داشت.

در پایان شعری از سروده های خودتان برای سخن پایانی بفرمایید؟

سال 74به مناسبت  روز معلم این غزل را گفتم  که تقدیم حضور همه معلمان عزیز می کنم.

"از کلامت عطر شبنم، شعر ایمان جاریست
شور و مستی رود موسیقی باران جاریست
درمیان موج، خیزحادثات زندگی
حرف هایت مثل باران بهاران جاریست
با تمام سادگی ها فهم شعرت مشکل است
بس که در اوج سخن های تو عرفان جاریست
جاری اندیشه ات اوج سخن های خداست
تا میان سطر، سطر لحظه هامان جاریست
چشمه ی احساس سبزت آبشار معنی است
کز چکاد عشق،روی دفترجان جاریست
بر فراز واژه ی تبدارعشقت، سال هاست
بوی باران، بوی باران بوی باران جاریست"

به اشتراک بگذارید :